dureri de cap si de spate

21-09-2011
mihaiv26
Nu este medic/terapeut
mihaiv26
va rog din suflet sa ma ajutati cu niste informatii in cazul meu
de vreo 4-5 zile ma tot doare capul, spatele in zona plamanului stang si vreau sa va mai spun ca, gatul meu parca este" plin de plumb".Dc il intorc stanga dreapta nu a doare dar il simt foarte greu daca las capul in fata imi apare un junghi in coloana.Tot ce v-am spus mai sus nu sunt dureri insuportabile dar sunt dureri care ofera un foarte mare disconfort. Am meseria de sofer si sa fie cumva de la geamul deschis si AC???? sunt fumator de 5 ani.In ultimele 5 zile am luat nurofen forte, aulin, panadol, paracetamol si vreau sa spun ca simt numai "plumb "in cap si gat. In urma cu 2-3 luni mi-am facut RMN la cap, Doppler-cord, Ecografie abdomen inf+sup si multumesc lui D-zeu nu mi s-a gasit nimic.Tensiunea o am maxim 13/7 si glicemia 90. Sper sa intelegeti ce am tot palavragit mai sus si sa ma ajutati.Sa va dea D-zeu sanatate
5 comentarii
0
05-10-2011, ora 19:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai o sinuzita cronica.
ar trebui sa iti faci un exudat nazal cu antibiograma.
0
29-10-2011, ora 13:52
bogosian adina
Nu este medic/terapeut
bogosian adina
va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.am avut o tuse puternica in urma unei raceli si mi-i s-a prescris augmentin1g si eurespal 80 mg.Dupa 3 zile am incetat tratamentul pentru ca aveam reactii adverse foarte puternice.De 1 zi am dureri de mijloc insuportabile care se intind pe fesa si piciorul stang.Stiti cumva ce ar putea fi???
0
30-10-2011, ora 18:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
bogosian adina, este posibil sa fi facut o infectie urinara, posibil si vaginala.
Vorbeste cu medicul tau. Ar fi bine sa faci o urocultura cu antibiograma si o secretie vaginala cu antibiograma.
Problema este ca, mai devreme de 10 zile de la ultimul antibiotic luat, rezultatul poate iesi fals negativ.
Avand in vedere urgenta, ai putea intreba la laboratorul de analize daca se poate face acum analiza, tinandu-se cont de antibioticul luat.
Ai gresit cand ai luat antibiotic fara sa fi facut intai o antibiograma. Asa te-ai tratat cu ceva la care probabil bacteria era rezistenta.
In antibiograma iti scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa te tratezi.
Trebuia sa faci exudat faringian - daca aveai puncte de puroi in gat si/sau nazal - daca banuiesti o sinuzita, amandoua cu antibiograma.
Intreaba la laborator daca poti face acum urocultura si secretia vaginala - cu antibiograma.
Pentru recoltare, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare.
Pentru urocultura, nu trebuie sa iei diuretice inainte cu o zi de recoltare. Altfel, pot iesi rezultatele fals negative.
0
30-10-2011, ora 18:11
bogosian adina
Nu este medic/terapeut
bogosian adina
da, intr-adevar aveam puncte de puroi pe amigdale.fiind week-end n-am reusit sa iau legatura cu medicul de familie si am ajuns la urgenta unde mi-au administrat un antiinflamator injectabil.am renuntat sa mai iau augmentin din cauza durerilor in zona ficatului, iar acum la inghitire simt ca un nod in gat care dispare prin cascat.continuui sa iau eurespal.Am scapat de durerile de mijloc, dar tusea a ramas...
0
30-10-2011, ora 18:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca tot la amigdale este problema. Posibil sa fie un streptococ acolo, o faringita streptococica.
Ar trebui sa te vada un medic Orl si sa iti spuna daca poti face acum exudatul faringian cu antibiograma.
Recoltarea se face dimineata, nu te speli in gura si nu bei apa. Te duci direct la laborator.
Daca nu faci exudatul dimineata, este posibil sa iasa fals negativ.
Totusi, daca sunt puncte de puroi, cred ca o sa iasa analiza si acum. Vorbeste la laborator.
Tratamentul pentru streptococ nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si sa il iei la ore fixe.
Daca intarzii si cu 15 minute, poate deveni bacteria rezistenta la antibioticul folosit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  •