Dureri de cap, spate, musculare, amorteli + Altele

14-02-2011
mihairr
Nu este medic/terapeut
mihairr
Buna seara,
Cum am scris pe aria "Ureche-nas-gat" am diverse probleme de sanatate. Am 28 de ani, 1.92 si 120kg., nu fumez (m-am lasat de 3 ani), nu beau alcool sau sucuri acidulate, decat foarte rar. O sa trec aici toate simptomele, in 2 ani de zile nimeni nu mi-a pus niciun diagnostic. Problema e ca toate se agraveaza si apar din ce in ce mai multe. Si acum sa scriu simptomele:
- cand eram mic am avut meningita
- am o hernie hiatala de ~ 5cm
- tiuit, mancarimi si intepaturi in urechi. cand depun efort foarte mare imi aud inima cum imi bate in cap (chiar la ceafa, pe centru). am anuminte momente in care tiuitul din urechi se amplifica foarte tare, imi dispare auzul pentru 1-2 secunde si revine imediat, in ambele urechi
- flocoane sau floaters (cum le numesc americanii) in ochi (in ultimul an s-au inmultit)
- am pierdut cam 50% din miros
- tiuitul, flocoanele si lipsa mirosului mi-au aparut in urma unei infectii in gat
- lucrez mult la calculator si in pozitia in care stau pe scaun simt o presiune in urechi, dar numai in pozitia aceea. am facut un RMN anul trecut (pentru ca am avut si nite dureri de cap inexplicabile) la cap + coloana cervicala si a iesit bine, adica normal varstei.
- am niste dureri de articulatii pe care le investighez, in sensul ca imi dau in gol si imi troznesc toate (maini, picioare, gat...). intr-o perioada in partea stanga maxilarul imi dadea in gol cand mestecam. dupa o cura cu yogaflex vad ca si-a mai revenit.
- dureri de spate, in general in pozitia in care stau la calculator
- dureri de cap (ceafa)
- dureri musculare, intepaturi in varful degetelor (maini, picioare), spasme musculare pe tot corpul. intepaturi chiar sub barba
- furnicaturi si amorteli (nu foarte mari) pe fata, maini, limba, apar peste tot
- pierderea memoriei pe termen scurt, lipsa de concentrare
- aproape dupa fiecare masa in partea dreapta in zona ficatului am niste intepaturi. acum 2 ani am fost diagnosticat cu sindromul colon iritabil. gust amar in gura aproape in fiecare dimineata
- stari depresive
- tremur
- obosesc foarte repede si transpir mult
Ultimele analize au iesit bine, cele generale, ficat, tiroida, glicemie, colesterol, consultul oflatmologic...la o ecografie splina mi-a iesit marita ~13cm (din cate imi aduc aminte). Am facut analize pentru HLA-B27 si altele pentru reumatism, totul ok... In 2 ani de zile de mers pe la diversi medici nu mi-a spus nimeni ce am... Acum cateva zile am facut si cateva investigatii la o clinica ORL si culmea, aud foarte bine...
Aveti vreo idee? Sau la ce medic are trebui sa merg? Specialitatea? Pentru ca m-am saturat sa fiu pasat dintr-o parte in alta, mergi la neurolog, neurologul ma trimite in alta parte si tot asa fara niciun rezultat...
7 comentarii
0
14-02-2011, ora 11:35
Maria knx405
Nu este medic/terapeut
Maria knx405
Am 60 de ani, am mari probleme cu ametelile, urechile imi tiuie, am furnicaturi si amorteli in special la picioare, numai pe piele, amorteri pe mana stanga. Am facut analize si paraanalize. Am facut RMN la cap, nu am nimic, am facut la coloana... usoara discopatie cervicala. Iau tratament pentru tensiune, am angiopatie, angioscleroza retiniana II si III. Vreau sa iau pentru inima Coenzima Q10 dar mai trebuie luata cu o polivitamina... cu ce anume sa o iau? Multumesc!
0
14-02-2011, ora 21:50
Catalina1970
Nu este medic/terapeut
Catalina1970
Buna-seara, am 41 de ani, am fost operata in urma cu 5 ani de Otita netratata fiind o infectie profunda pe partea dreapta.De o vreme incep sa am furnicaturi, palpitatii majore pe partea dreapta.Am fost diagnosticata cu migrena, tensiune oscinalta.Doresc sa ma indrumati: Ar fi nevoie de un tomograf?sau imi recomandati un tratament?Mereu port o frica si ma gandesc la ce e mai rau.Va rog frumos sa'mi raspundeti cat mai rapid cu putinta.Va multumesc.
0
24-06-2011, ora 20:32
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
Pentru Maria,.., ai mai facut ceva cu problemele tale ?
1
16-05-2017, ora 15:32
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Mihai, ai mai facut ceva cu starea ta generala? Ce ai descoperit intre timp? Merci si multa sanatate!!
PS: si eu am o buna parte din simptomele tale ( cu exceptia celor legate de organele interne).
0
14-12-2017, ora 15:16
AND26
Nu este medic/terapeut
AND26
Mihai, s-a rezolvat ceva? Ma confrunt cu aceeasi problema.
0
20-12-2017, ora 21:50
Marriuss
Nu este medic/terapeut
Marriuss
Ma regasesc in multe din simptome...am 25 de ani...
0
20-12-2017, ora 22:12
Flrazvan
Nu este medic/terapeut
Flrazvan
Revin cu cateva recomandari: cautati un imunomodulator ( eu am luat ​4life transfer factor plus) si incercati sa gasiti un practician de bowen eventual si unul de SHIATSU ( presopunctura). Toate acestea m-au ajutat pe mine sa ameliorez durerile de spate, cap si talpi.

F important vedeti un doctor inainte faceti toate analizele si apoi medicina alternativa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  •