Dureri de cap violente

25-11-2016
Tina-
Nu este medic/terapeut
Tina-
Buna seara.
De citeva saptamini (5-6, nici nu mai stiu) am continuu, zi si noapte, dureri de cap violente. Parca ma taie cutitele atit la timple cit si in spate, in oasele de deasupra cefei. Evident, ca ma dor si ochii in cap, Nu pot sa fac nici o miscare, sa ma aplec, sa ma ridic, pentru ca durerile devin si mai intense. Nici culcata nu pot sa stau. De cind au inceput, nu am dormit aproape deloc. In prima noapte am fost la urgente unde, evident, am primit doar un algocalmin in perfuzie. Nu si-a facut efectul. Am facut investigatii la interne (o fi fierea, ficatul, etc) dar totul este normal, nu am pietre nici nisip, dimensiuni, culoare, etc, bune. Au urmat ORL, ginecologie (ar fi un chist?), neurologie si da, chiar psihiatrie. Radiografii si ecografii. Nicaieri nu mi s-a gasit absolut nimic. Dar peste tot mi s-au dat diferite medicamente care NU isi fac efectul. Nu am o pozitie in care sa tin capul si sa spun ca e mai acceptabil/suportabil. Cum spuneam, nici un medicament nu isi face efectul, nici cele mai puternice analgezice.
Mai aveti dumneavoastra idei pentru posibile cauze? Pentru ca nu stiu ce sa mai fac. Acum si lipsa de somn din cauza durerilor ma doboara.
10 comentarii
0
28-11-2016, ora 15:17
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ma intereseaza ce v-a spus si ce v-a dat medicul neurolog.
O posibila cauza ar putea fi coloana cervicala. De aceea nu-si fac efectul medicamentele. Am nevoie de varsta dumneavoastra, ocupatie, daca ati avut probleme cu coloana si daca ati facut efort fizic in ultima vreme. Astept raspunsul dumneavoastra.
dr Petre Muresan
0
28-11-2016, ora 21:47
Tina-
Nu este medic/terapeut
Tina-
Buna seara domnule doctor.
Am 63 de ani, pensionara. Nu am avut probleme cu coloana desi am avut munca de birou. Nu am facut efort fizic mai mult decit obisnuitele treburi ale casei (nu, nu ridicat mobila) si piata dar cu caruciorul. Am facut control pentru osteoporoza dar rezultatul e negativ. Fac plimbari zilnice mai mult decit acea jumatate de ora recomandata.
De la neurologie am primit Ketonal, Mydocalm, Algopirin. Suspecteaza o spondiloza. Dar durerile nu sint numai in spate.
De citeva zile am palpitatii dimineata pe la ora 4 maxim 5. Probabil de la nesomn.
1
29-11-2016, ora 11:44
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca in urma tratamentelor pe care le-ati primit si pe care le urmati, problema dumneavoastra nu s-a rezolvat, cred ca este necesar sa va adresati unui centru medical specializat in tratamente de recuperare medicala in afectiuni musculo-osteo-articulare, ale sistemului nervos si circulator.Acolo vi se va face din nou o evaluare completa si vi se vor recomanda cele mai potrivite tratamente pentru dumneavoastra in functie de ceea ce se va depista.
dr Petre Muresan
0
29-11-2016, ora 19:04
Tina-
Nu este medic/terapeut
Tina-
Nu, problema nu s-a rezolvat. Mai mult, azi fiind mai frig, desi eram bine imbracata si cu caciula, durerile in zona timplelor si fruntii s-au amplificat. Simteam frigul la cap si urechi. De aici banuiala mea ca ar putea fi ceva ce tine de ORL. Dar, ei nu mi-au gasit nimic. Multumesc pentru indicatia dumneavoastra. Nu am stiut de existenta unui astfel de Centru. Urmeaza sa il caut.
2
11-12-2016, ora 08:48
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Pana sa mergeti la Recuperare parerea mea este sa va intoarceti la un control la medicul neurolog sa ii spuneti cum va mai simtiti. El va poate da un tratament mai puternic pt durerile de cap. Si ar fi bine sa faceti o investigatie imagistica cerebrala - adica RMN sau CT cranian. Sanatate!
0
24-12-2016, ora 20:54
Tina-
Nu este medic/terapeut
Tina-
Am fost. Am fost inspirata sa schimb neurologul. Mi-a gasit (la EcoDoppler) stenoza bilaterala. Pe stinga, e ceva congenital, plus un os care apasa pe vena. Pentru ca aveam si tensiunea foarte mare, mi-a dat pentru inceput un tratament de reducere a tensiunii. Acum starea e suportabila, dar nu buna. Nu ma pot apleca, pentru ca ceva imi "sugruma si taie" venele capului. Urmeaza sa merg la control. Nu stiu ce va urma. Mi s-a spus ca exista riscul unei comotii cerebrale. Multumesc pentru indicatii.
1
25-12-2016, ora 14:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a nu aparea probleme neprevazute si poate grave, trebuie sa tineti legatura stransa cu medicii dumneavoastra si sa urmati toate recomandarile lor.
dr Petre Muresan
0
09-01-2017, ora 02:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cum sunteti ? Ce s-a mai intamplat ? Cum va simtiti ?
dr Petre Muresan
0
18-02-2017, ora 18:10
Tina-
Nu este medic/terapeut
Tina-
Durerile au mai cedat dar nu de tot. Se amplifica seara. Insa, mi-e teama sa ma aplec, sa tusesc, sa stranut, etc, pentru ca atunci simt ca parca imi crapa venele capului, undeva de la timple pina in crestet. Urmeaza sa mai merg la un control, pentru ca ceva tot nu e bine.
Multumesc pentru intrebare @Dr. Petre Muresan.
0
18-02-2017, ora 23:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca nu e bine, va recomand si eu sa mergeti din nou la control.
Astept sa-mi spuneti care este rezultatului consultului de control.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •