Dureri de cap zilnice

01-02-2018
StephiePaula
Nu este medic/terapeut
StephiePaula
Buna ziua!
Ma confrunt si eu de vreo 6-7 luni cu dureri de cap zilnice. Incep imediat cum ma trezesc si nu inceteaza decat atunci cand adorm noaptea. Sunt insotite de ameteli si stari de voma si mai nou cu sangerari nazale dimineata. Am o problema cu mirosurile, ma deranjeaza mirosurile puternice precum fumul de tigara, parfumurile, florile cu miros puternic precum crinul si mirosul anumitor mancaruri. Durerea se manifesta la nivelul tamplelor, dar si la nivelul ochilor, urechilor sau creierului mic si nu trece cu nicio pastila si ma simt foarte obosita. Am fost si am facut control neurologic, CT si nu s-a gasit nimic. Am fost si mi-am facut control oftalmologic, mi-am facut ochelari, durerile nu au disparut. Mi s-a recomandat sa fac un RMN doar ca nu am avut banii necesari la momentul respectiv. Nu stiu de unde sa incep investigatiile.
Daca mi-ati putea da niste sfaturi v-as fi recunoscatoare.
Multumesc !
1 comentarii
0
01-02-2018, ora 16:05
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Eu as merge mai întâi la un medic de familie sau cardiolog pentru a determina dacă sufăr de hipertensiune sau hipotensiune. Cauzele durerilor de cap sunt nenumărate de la deshidratare până la tumori. Daca totul e bine la inima mergeți apoi pentru restul verificărilor printre care să existe analize de sânge, pulsometrie, nivelul de fier in sânge și verificări pulmonare. Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •