Dureri de cap zilnice, in forma continua, ameteala usoara si continua

01-05-2017
Florin-Ioan
Nu este medic/terapeut
Florin-Ioan
Problema mea a inceput acum 10 luni, cand mi s-a dat din greseala o pastila de nitroglicerina.Am luat-o, mi s-a facut foarte rau instant, mi-am revenit dupa cateva ore catdecat.De atunci ma doare capul zilnic, stari de ameteala si dureri de cap continuu.Am mers la medici abia dupa cateva luni.Toate analizele si examenele medicale sustin faptul ca sunt sanatos.Am facut analize de sange, ekg, rmn, ecografie abdominala, orl, am tinut holter o zi.Toate aceste investigatii spun ca sunt sanatos dpdv clinic.Durerile de cap sunt zilnice, nu stiu ce sa mai fac.Atunci cand devin mai intense seamana cu starea care s-a declansat in urma pastilei de nitroglicerina.Trebuie neaparat sa ma intind sau sa ma asez undeva in acele momente, iar in restul timpului simt o tensiune, o presiune in cap tot timpul.E posibil sa nu se oxigeneze creierul suficient, sau sa nu am o circulatie craniana buna in urma eveninentului nefericit?Starile mele incep fix de atunci, inainte de asta, eram perfect sanatos.Medicii unde am fost pana acum au spus ca nu are cum sa fie de acolo problema mea si mai mult, ca nu am nici una.Oferiti-mi o indrumare, ca nu stiu ce investigatii sa mai fac si cui sa ma adresez.In tot timpul asta am luat doar vitamine si pastile de dureri de cap din cand in cand.
20 comentarii
0
05-05-2017, ora 14:41
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Buna ziua!Si eu am o problema asemanatoare ca dvs.Acum 4 luni am luat o pastila pt durere de cap si dupa 5 min mi s-a facut rau, un rau care l-am simtit in cap, nu durere, si care se lasa in corp simtind dupa o stare de slabiciune.Mi-am revenit dupa10 min dar dupa 3 zile m-am trezit cu o stare de zapaceala, tiuit in cap si vedere incetosata.M-am dus la dr.am facut analize, am fost la ORL la neurologie am facut RMN si nu stiu nici acum de ce am aceste stari.Si mie mi s-a spus ca nu este de la acel medicament dar eu tot cred ca da fiindca pana atunci eram bine doar mici dureri de cap cand stateam in curent si cerw treceau cu o pastila.M-am gandit si eu ca e posibil sa nu se oxigeneze bine creierul suficient sau la circulatia craniana tinand cont ca pe partea unde imi tiuie vad ai pete negre la ochi.Nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc.Dvs. ce investigatii ati mai facut?Va rog sa ma intelegeti ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc ca sa gaaesc o solutie la problema mea.Si eu in prezent iau doar vitamine.
0
24-05-2017, ora 17:51
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Si eu am prbl cu ametelile. De cnd mi a fost rau ameteala de la anemie imi tiuie urechie si am o ameteala in cap...am ajuns si spital cu atac de panica si acolo mi a facut si niste analize la care uitandu ma acasa aparea o neoxogenare a creierului. Eu am si prbl cu coloana cervicala asa ca pun ametelile si tiuielile ori pe circulatie ori pe coloana...
0
25-05-2017, ora 02:21
Florin-Ioan
Nu este medic/terapeut
Florin-Ioan
Da, la fel ca ralu-, am aceleasi temeri. Am facut aceleasi analize, oftalmo, rmn, sange, cardio, chiar si dermato.
Pana acum am aceleasi raspunsuri, precum ca nu sunt probleme si mie mi e rau zilnic, inainte de pastila aia eram perfect sanatos. Nu fumez, nu beau de 2 luni am renuntat si la cafea ca nu stiu ce sa mai fac sa fie bine.Pastile am luat doar praf de creta...adica minerale, vitamine, din plante si ceva chipurile de stres tot din plante dar nici in clin, nici in maneca cu asa ceva. Marti am fost la un alt spital fata de cele pe unde am umblat pana acum. Vineri o sa merg la rezultate si e posibil sa fac un ct. Alte informatii nu stiu sa dau momentan, daca se mai intampla ceva, anunt. Starile par sa nu tina cont de vrei regula sau vreo pastila, si pot fi ba mai intense ba mai putin intense, zilnic, continuu. Toti imi spun ca is sanatos si mie mi-e rau zilnic. Nu ramane decat sa cer parerea si altor medici si sa reiau analizele si sa fac un ct. Ca restul am cam facut...nu stiu momentan ce sa mai zic...
0
25-05-2017, ora 02:23
Florin-Ioan
Nu este medic/terapeut
Florin-Ioan
Pt ralu-, cum se numea pastila pe care ati luat-o, poate ca exista vreo legatura, intre ce ati luat dv si ce am luat eu, nu stiu ce sa zic...?!?
Deci fix la fel ca dv, ma gandesc ca e vorba de oxigenare, sau circulatie periferica, si fix la fel ca dv toti medicii imi spun ca nu are cum sa fie de la o pastila, si ca nu e de acolo, dar eu fix de atunci am starile astea neschimbate si in forma continua.
0
25-05-2017, ora 02:31
Florin-Ioan
Nu este medic/terapeut
Florin-Ioan
Pentru irinel22, e bine ca stii ce ai, stii ce sa tratezi, eu stiu diar ce ma doare, am nevoie de un diagnostic ca sa pot trata
0
25-05-2017, ora 09:54
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Chiar nu stiu cauza doar imi dau cu presupusul. Si vreau sa merg sa imi fac o eco doppler la venele de gat (carotide) sa verific circulatia sangelui catre cap..am mai vazut ca unii medici pot pune simptomele astea si pe seama anxietatii dar cnd le ai intense parca nu crezi ca doar in capul tau se petrec...problema la mine e ca cel mai rau ma iau ametelile cand ma pun seara in pat la somn, cnd stau culcata parca se invarte tavanul cu mine..multa sanatate!
0
25-05-2017, ora 14:22
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Buna!Eu si azi am fost la neurologie la al 3lea medic si nici acum nu am primit nici un diagnostic.Am ajuns sa le spun caci m-as bucura sa fie psihic ca m-as pune imediat pe picioare dar nu este.Am permanent o stare de buimaceala si tiuit in cap de nu mai stiu ce sa fac.Intru pe forum si vorbeac cu persoane care au aceleasi simptome in speranta ca ma vor putea indruma ce as mai putea face.Am ajuns la capatul puterii, vreau sa fiu ca inainte.Si mie mi s-a spus ca nu are cum sa fie de la pastila aceea dar eu tot cred ca de la ea mi se trage.La circulatia cerebrala m-am gandit si eu, si imi pare rau ca atunci cand am facut RMN nu am facut si Angio-RMN(bineinteles ca nici un dr nu mi-a sugerat sa fac).Peste 2sapt.fac o ecografie doppler cervicala.Va rog sa ma anuntati si pe mine daca ati mai facut si alte investigatii.
0
25-05-2017, ora 14:25
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Irinel, nu ai fost la ORL?Nu ai vertij?Sa nu fie de la urechea interna daca se invarte tavanul cu tine
0
25-05-2017, ora 15:04
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Prima oara acolo am fost si am facut problele vestibulare si a spus ca nu am vertij...i-am spus de anemie si mi-a spus ca de la aia am ameteli si ca o sa mai am si ca nu se oxigeneaza bn creierul de la anemie...dar anemia mi-a trecut asta e ciudat
0
25-05-2017, ora 15:06
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Sa ne spui te rog daca iti iese ceva la ecodoppler.as vrea sa il fac si eu
0
25-05-2017, ora 15:50
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Te anunt, pe data de 8 iunie sunt programata.Mai ai tiuitul?Daca faci inaintea mea ecografie te rog sa ma anunti si pe mine.
0
30-05-2017, ora 11:00
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Buna!Cum va mai simtiti?Ati mai fost la dr?
0
30-05-2017, ora 12:10
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Buna. Nu am fost pt ca mai intai trb sa ma rezolv cu atacurile de panica, nu prea pot sa ma deplasez mai ales in aglomeratie.
Tiuitul il mai am da si parca atunci cand dorm pe perna e mai ok desi eu in ult timp dorm fara perna pt ca ma doare coloana cervicala. Deci nu stiu ce sa impac mai intai.
Intre timp mi-am luat ceai pt circulatie cerebrala si tin sa cred ca de la aia am tiuitul.. aseara am tinut picioarele ridicate cnd m-am bagat la somn, cum se zice sa tii pt circuatie, si parca imi tinuia mai "repede" am pus perna la cap si era mai bine. acum nu stiu ce sa zic, pana nu mai fac investigatii. Tu mai ai simptome?
0
30-05-2017, ora 13:45
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Da, nu vor sa plece, cu toate ca nu sunt o gazda buna :).La mine tiuitul e permanent, am inceput sa ma obisnuiesc cat de cat, dar am si o stare de buimaceala tot permanenta.Saptamana viitoare sunt programata la ecoDoppler si Orl(la al 3-lea medic).Nu stiu ce sa mai fac.Trebuie descoperit acest tiuit fiindca el provine de undeva.Eu cred ca tot de la circulatia sangelui este, dar oare unde sa ma mai duc ca sa aflu concret?Ce ceai consumi pt circulatie?
0
30-05-2017, ora 17:28
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Te inteleg. Sunt satula de atatia doctori.ce alte investigatii ai mai fct pana acum? Eu am fct control orl, neurologic, analize, probe vestibulare si CT cap...ceaiul este de la Fares si exact asa ii zice ceai pentru circulatie cerebrala
0
30-05-2017, ora 17:29
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Chiar sunt curioasa ce iti zice la ecodoppler.poate ti zice de acolo pe unde sa mai mergi daca nu iti gaseste nimic
0
30-05-2017, ora 20:29
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Din februarie tot fac analize, RMN cerebral, ORL, neurologie, interne, endocrinologie.M-am saturat pentru ca am fost la ft.multi doctori, nu mai zic de banii cheltuiti si eu nu am nici un diagnostic si nici tratament.Te anunt saptamana viitoare.Sanatate multa!
0
05-06-2017, ora 16:04
Florin-Ioan
Nu este medic/terapeut
Florin-Ioan
Revin cu informatii
Am refacut analizele medicale, sange, etc, am schimbat medicul
Concluzia este ca is sanatos, am anxietate in urma socului si stresului de dupa
Tratament: clonidina o luna de zile si apoi revin la medic, tin legatura cu el, si psiholog
Momentan is mai ok, abia am inceput cu clonidina, psiholog nu vreau sa urmez momentan, o sa incerc sa fiu propriul meu psiholog, daca nu merge, o sa merg si acolo.
0
06-06-2017, ora 10:24
ralu-
Nu este medic/terapeut
ralu-
Buna!Ma bucur ca ai un diagnostic dupa atatea investigatii.Si eu sunt mai ok, iau Neurotonic si ma simt mai bine.Problema mea este tiuitul in cap care ma supara.Saptamana aceasta am programare la dr., sa vad ce imi mai zice.Si mie imi zicea un medic ca as fi ramas cu frica de la incidentul cu pastila.Sanatate multa!!!
0
06-06-2017, ora 12:15
Florin-Ioan
Nu este medic/terapeut
Florin-Ioan
Ma bucur ca si tu esti mai bine si ca am gasit raspunsul
Cred ca si in cazul tau e la fel, instinct de conservare, frica, si ne alimentan frica neavand un diagnostic, zic sa uitam, sa trecemm peste, ia tratamentul ca il iei si merge, il iau si eu pe asta si sa uitam, sa ne comportam ca si cand nu a fost, tu ai mai ramas cu tiuit, eu mai am o tensiune, presiune.sper sa treaca, sa ne treaca. SPOR !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •