Dureri de coloana

18-02-2012
driga daniela
Nu este medic/terapeut
driga daniela
Sotul meu sufera de mai multi ani de dureri de coloana, acestea se acutizeaza in special cand avem cate un necaz.In urma cu cativa ani a facut o serie de investigatii, ajungandu-se la concluzia ca are un zgarci care creste intre vertebrele de la mijloc, atunci a facut fizioterapie si i-a trecut.Acum este internat in spital in Cehia ptr. ca nu mai putea de durere la piciorul drept, in urma RMNs-a constatat ca are un inel deplasat care ii apasa pe nerv, acest lucru ducand la amortirea piciorului.Medicii au hotarit sa nu-l opereze deocamdata ci sa-i faca o "injectie 'in coloana, imi puteti spune ce inseamna o astfel de interventie si ce riscuri sau beneficii are? Va multumesc
12 comentarii
0
18-02-2012, ora 18:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La ce "injectie" va referiti, la infiltratie cortizonica sau la nucleoplastie percutana?
Cred ca mai util ar fi un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-02-2012, ora 20:50
driga daniela
Nu este medic/terapeut
driga daniela
Din ce am inteles pana acum cred ca este vorba despre aceasta infiltratie cortizonica.Care este timpul de recuperare dupa aceasta interventie si ce implica aceasta?Mentionez ca ar vrea sa vina in tara cat mai repede dupa interventie.Va multumesc pentru raspunsul dat!
0
18-02-2012, ora 20:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Infiltratia cortizonica nu este o "interventie"", ci o metoda topica, cu scop pur antialgic. De altfel, aceste infiltratii sunt destul de controversate: durerea reprezinta de fapt un simptom din cadrul sindromului compresiv lombar, iar abolirea durerii poate fi inselatoare in conditiile prezentei compresiunii radiculare, mascand gravitatea situatiei de fapt.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-02-2012, ora 21:40
driga daniela
Nu este medic/terapeut
driga daniela
Am inteles ca este de fapt o solutie care nu rezolva in intregime problema ci doar mai diminueaza durerea.Va multumesc pentru timpul acordat!
0
21-02-2012, ora 09:52
driga daniela
Nu este medic/terapeut
driga daniela
Revin cu o alta intrebare.Este normal ca dupa aceste infiltratii durerea sa persiste si chiar mai accentuata?Mentionez ca ieri au fost facute, una dupa ceafa, in coloana si alta undeva la mijloc unde il doare, azi noapte a avut dureri mari, sunt normale?Va multumesc
0
21-02-2012, ora 17:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia nu este departe de "normalitate": aceste infiltratii actioneaza numai asupra durerii, si in nici un caz asupra factorului cauzator, reprezentat de compresiunea nervului spinal de catre discul intervertebral.
Durerea reprezinta de fapt un simptom din cadrul sindromului compresiv lombar, iar abolirea durerii poate fi inselatoare in conditiile prezentei compresiunii radiculare, mascand gravitatea situatiei de fapt.
Prin urmare, sfatul meu sincer este sa consultati un alt neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-04-2012, ora 21:38
driga daniela
Nu este medic/terapeut
driga daniela
Bună seara!revin cu un diagnostic, poate fi puţin schimbat, traducere de pe net."sindrom acut iritant 1.sin. rădăcină S1 cu areflexie HD, strângerea în mod semnificativ, dosar fără senzomotrice slăbite, în concordanţă cu concluziile Lsp.St.CTdiscopatie RMN în navigat, preparate injectabile L5/S1 sin cu efect.'Vă rog să-mi concretizaţi puţin acest diagnostic. Se poate realiza operaţie prin laser şi unde, noi suntem din Tulcea.Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.Menţionez că a făcut fizioterapie, tratament injectabil şi medicamentos.Deja a trecut o lună şi el nu-şi revine, tot are dureri când merge mai mult sau când urcă scări.Ce am mai putea face să evite operaţia, dacă se mai poate?Cu respect.
0
03-04-2012, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles nimic din datele prezentate.
Inca nu s-a inventat in intrega lume o operatie cu laser pentru hernia de disc, ar fi impotriva logicii cata vreme discul intervertebral este profund, iar laserul nu poate trata decat formatiuni cutanate, de cativa mm grosime..
Exista doar doua solutie terapeutice: fie operatie, fie kineto-terapie.
Impreuna cu neurochirurgul veti alege solutia optima.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-01-2013, ora 13:42
andreeacata
Nu este medic/terapeut
andreeacata
Buna ziua,

daca ma puteti ajuta cu o lamurire...am facut un RMN "care are printre rezultate are, , marcata reducere a lordozei lombare fiziologice", iar ca si concluzii, , modificari degenerative incipiente disco-vertebrale lombare fara atingeri sau compresiuni radiculare"...este nevoie sa mai merg la un medic neuro-chirurg sau nu este nimic grav? va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
29-01-2013, ora 12:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde mai mult de examinarea clinica decat de examenul RMN.
Existenta durerilor importante, dar mai ales a paresteziilor-paraliziilor si a deficitelor musculare impune o consultatie la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-05-2013, ora 10:13
oncioiucarmen
Nu este medic/terapeut
oncioiucarmen
buna ziua ma numesc carmen si am 29 ani am facut un RMN coloana rezultatu e asa prezenţa de chisturi radiculare la nivelul de dreptul de urgenţă din S2, examinării efectuate cu tehnica, dacă-tse-tffe în funcţie de cele trei planuri ortogonale de spaţiu, osteocondroza spinala somato-senzoriale cu mic cota uşii de disc iniţială medie-paramediană bilateral L3-L4 si L4-L5.
0
15-05-2013, ora 11:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca imaginile RMN trebuie analizate, in timpul examinarii clinice, de catre neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.