dureri de coloana de 3 luni - diagnostice diferite

10-03-2011
steffannia
Nu este medic/terapeut
steffannia
Buna ziua,

Am dureri puternice de coloana (ce variaza ca intensitate) de 3 luni. Au debutat in zona toracala (coloana + musculatura) si s-au extins ulterior spre cervicala, ceafa si zona superioara lombara. Musculatura o simt dureroasa si contractata, senzatie de usturime la interior. Nu pot tine greutate in maini.
Durerile sunt minime la repaos, dimineata la trezire ma simt cel mai bine, iar in cursul zilei se accentueaza, seara fiind puternice. Durerile se accentueaza la stat pe scaun, in picioare, mers.
Prima luna am stat mai mult la repaos la pat, iar apoi am alternat miscare cu repaos si exercitii fizice.
Durerile au debutat acum 3 luni dupa o zi de munca (activitate - machiaj) de stat in picioare si aplecata (asupra modelului), in pozitie cocosata aproape 9 ore, cu pauze putine. A doua zi nu am putut sa ma ridic din pat; (in ultimele luni - precedente durerilor - am alternat zile de inactivitate - stat in fata computer-ului cu zile de hiperactivitate - 2, 3 pe saptamana).

Pana in prezent am primit 4 diagnostice diferite:
(pana acum mi s-au cerut ca analize - radiografie coloana si cateva analize de sange - valori normale)

1. Suspiciune hernie de disc (consultatie ortoped chirurg) - tratament 10 zile : Arcoxia, mydocalm 150 - usoare ameliorari;
2. Cifoscolioza (diagnostic stabilit dupa 3 saptamani - consultatie BFT) - tratament 10 zile : Flamexin, Mydocalm, Milgama N, Alflutop (solutie inject. 20 zile) + fizioterapie (interdin, solux, mazaj) si kinetoterapie - usoare imbunatatiri;
3. Blocaj dorso-lombar (consultatie ortoped chirurg)(mi s-a aplicat o manevra de chiropraxie) recomandare masaj (nu s-a specificat ce tip)
La recomandarea unui prieten, am apelat la un kinetoterapeut care mi-a facut 3 sedinte de masaj chiropractic + alte tehnici, saptamanal, si o serie de exercitii fizice zilnice. Dupa aceste sedinte durerile mi s-au extins la cervical, ceafa, respectiv zona superioara lombara.
Am pus la indoiala competenta acelui kinetoterapeut si am renuntat la sedinte, insa am considerat ca am nevoie de tratament de chiropraxie, si am apelat la un medic chiropractician cu studii la Moscova. De 3 zile am inceput terapia, mi-a recomandat 10 sedinte timp de 10 zile, urmand ca rezultatele sa apara dupa 5-6 sedinte.
4. Inceput de osteoporoza (consultatie reumatolog - fara solicitarea unei analize specifice - doar cons. clinica) - este diagnosticul pe care l-am primit ieri. Tratament - Alflutop 20 zile (solutie injectabila), Yogaflex - cateva luni, urmand ca abia din iunie (luna cu presiunea atmosferica si umiditatea - la valori mai scazute) sa incep kinetoterapia (pt lucrarea muschilor), iar in lunile iulie, august sa urmez 12 zile de tratament balnear la o statiune unde se gasesc atat sulf cat si iod (Mangalia, Neptun).
Chiropractorul mi-a spus ca nu am - inceput de osteoporoza.

Mentionez ca de 3 ani si jumatate am probleme cu articulatiile - durerile au debutat la genunchi si s-au extins la coate, bazin, etc. si le resimt in special la schimbarile de vreme.
Am urmat tratament cu antiinflamatoare si apx. anual am facut proceduri medicale si vitamine pt articulatii.

Ar trebui sa mai fac investigatii? Ar fi indicat un RMN? (daca da, pt toata coloana, sau o sectiune? cu sau fara substanta de contrast?) o analiza pt determinarea osteoporozei?

Alte probleme de sanatate:
Ovare polichistice, dismenoree - urmez tratament fitoterapeutic
Auz mai slab - am facut control ORL (consider ca superficial) si mi s-a spus ca nu am probleme
Sinuzita - in copilarie


Multumesc anticipat,
Stefania
7 comentarii
0
11-03-2011, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ati precizat singurele date cu adevarat importante: varsta si greutatea.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2011, ora 23:17
steffannia
Nu este medic/terapeut
steffannia
25 de ani
55(am slabit in ultimele luni 3 kg)
(scuze pt omisiune)

Multumesc
0
11-03-2011, ora 23:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
cel mai simplu este sa incercati "protejarea" coloanei de orice pozitie incomoda, aplecata etc.
Este absolut ilogic sa cautati cauzele suferintei, cand ele provin evident din suprasolicitarea profesionala pe care ati descris-o.
Puteti face orice tratament imaginabil, pana nu veti proteja coloana orice efort va fi in zadar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2011, ora 23:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am omis sa precizez: trebuie sa fiti foarte atenta cu tratamente precum cel mentionat la punctul 3. Fara o indicatie neurochirurgicala clara si indiscutabila, riscati paralizia si chiar moartea subita.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2011, ora 23:44
steffannia
Nu este medic/terapeut
steffannia
Mentionez ca din momentul in care au debutat durerile nu am mai practicat nici un fel de activitate care sa imi suprasolicite coloana. Prima luna (dupa ce au aparut durerile ) mi-am petrecut-o mai mult la repaos in pat, apoi am alternat repaos cu usoara activitate (stat in picioare, mers, stat la birou) si usoare exercitii fizice. Obosesc foarte usor si nu pot tine greutate in mana (ceea ce am evitat).

In momentul de fata incertitudinea mea e in privinta diagnosticului, si a tratamentului pe care tr sa il urmez..

Multumesc.
0
11-03-2011, ora 23:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Consultati un neurochirurg si numai cu indicatia sa expressa sa mai faceti in viata tratamente precum cel de la punctul 3. Fara o indicatie neurochirurgicala clara si indiscutabila, riscati paralizia si chiar moartea subita prin acest gen de tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-03-2011, ora 14:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
DOAR pt.osteoporoza- de care..si de care, ati intrebat-
va scriu ca, se face o radiografie DEXA, urmare careia rezultatul este: orteoporoza sau NU.
...macar sa, excludeti...osteoporoza si apoi...

urmati indicatiile d-lei dr.Marius Uscatu, caruia ii dorim sanatate si succese in TOT ceea ce face pt.OM.
Sanatate si s-auzim de bine!
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.