dureri de dinti

04-02-2017
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Ma puteti ajuta?ma dor dintii foarte rau la rece si la cald ce as putea sa fac?
10 comentarii
0
04-02-2017, ora 22:19
Dr. Vacaru Marius
Stomatologie, Iasi
Dr. Vacaru Marius
Buna seara. Daca este o durere generalizata putem vorbi de hiperestezie dentinara. Puteti folosi paste de dinti care se gasesc in comert care au diversi compusi care vor ajuta dupa o folosire mai indelunagata si sa evitati alimentele care va deranjeaza. Trebuie sa mergeti si la un cabinet stomatologic pentru a va confirma presupusul diagnostic printr-un examen clinic. Cu stima dr. Marius Vacaru Mariodent
0
04-02-2017, ora 22:23
Dr. A I
Dr. A I
Trebuie sa mergeti la un control stomatologic. Problema poatea avea mai multe cauze (retractie gingivala, periaj agresiv care poate duce subtierea smaltului in timp ducand la expunerea dentinei, scrasnitul dintilor noaptea/bruxism, etc)

Pana ajungeti la un medic care sa trateze cauza, incercati sa folositi o pasta de dinti desensibilizanta cand va spalati pe dinti (puteti chiar adauga putina pasta pe dinti si in afara periajului, sa o lasati sa actioneze) si evitati alimentele si lichidele reci sau fierbinti. Totul la temperatura camerei.

Spor!
0
05-02-2017, ora 08:33
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Va multumesc frumos.o sa ajung curand la medic pentru ca am si o infectie la masea se vede puroi prin gingie la radacina maselei.mi-a spus medicul sa folosesc apa de gura paradontax si cu o seringa sa imi dau cu presiune fix unde se vede puroiul si ma lasa durerea dae dupa ceva timp iar ma ia
0
05-02-2017, ora 08:37
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
As mai avea o intrebare..in urmaa cu 2ani am fosta medic pentru a mi plomba 2masele si mi-a pus pivot la ambele si dupa le a plombat..la vreo 4luni a inceput sa ma doara mai ales cand mananc..cand imi intra mancarr intre ele ma doare foart3 rau este normal?si se vede gingia imflamata
0
05-02-2017, ora 12:53
Dr. A I
Dr. A I
In mod evident nu este normal dar tot trebuie vazut care este problema la un consult altfel e greu de spus exact ce se intampla.
0
06-02-2017, ora 21:02
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna seara,

Pentru ambele intrebari, sfatul meu este sa va faceti o radiografie panoramica si de ce?

1. Este posibil ca acea durere de dinti la rece/cald sa apara din cauza unei carii sau mai multor carii ce a/au ajuns sa afecteze nervul si acea durere iradiaza si senzatia de durere sa se transmita la toti dintii. Cum au afirmat si colegii mei, poate fi vorba si de hiperestezie dentinara sau pot fi si alte cauze tot mai sus mentionate. Pe radiografie se va vedea daca exista carii profunde ce pot afecta nervul si tot de aici si sursa durerii.

2. Pentru cele doua masele cu pivot, pe radiografie se va vedea starea dintilor plombati si a pivotilor. Nu este normal sa va doara si sa va ramana resturi in acele locuri. Este posibil ca durerea sa fie si din cauza celor doua masele tratate pe canele, posibil o infectie la varful radacinii.

In concluzie, faceti o radiografie panoramica si consultati medicul stomatolog.

O seara buna.
0
06-02-2017, ora 22:05
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Va multumesc foarte mult!o sa merg la medic
0
01-03-2017, ora 10:24
Roxy.bya
Nu este medic/terapeut
Roxy.bya
Bună ziua am și eu o întrebare... de câțiva ani încoace noaptea și chiar și ziua a început.. sa îmi strâng maxilarul fără sa vreau și chiar e foarte incomod pentru ca ma dor tâmplele și măselele și tot..va rog sfătuițima ce sa fac în legătură cu aceasta problema. Vreau sa ma abțin din acest obicei prost dar nu am cum pentru ca nu e ceva ce eu as vrea sa fac. Va mulțumesc și aștept un răspuns. O zi buna
0
01-03-2017, ora 12:34
Dr. A I
Dr. A I
Raspuns pentru Roxy.bya

Buna ziua, mai mult ca sigur suferiti de o afectiune numita bruxism (o parafunctie a aparatului masticator caracterizata prin scrasnirea dintilor si inclestarea maxilarelor). Bruxismul poate fi diurn sau nocturn - in mod evident dumneavoastra suferiti de bruxism nocturn.

Poate fi cauzat de stres, tensiune in viata de zi cu zi, anxietate sau chiar tulburari de ocluzie dentara.

Tratamentul pentru bruxism este o gutiera fabricata in cabinet care va va ajuta sa evitati tocirea dintilor si va avea si rolul de a relaxa musculatura tensionata. Bineinteles si dumneavoastra va trebui, in acelasi timp, sa incercati sa gasiti metode de a va detensiona (fie cu un efort de vointa, fie cu calmante naturiste - ceaiuri de plante ajuta mult)

O zi buna!
1
01-03-2017, ora 14:50
Roxy.bya
Nu este medic/terapeut
Roxy.bya
Va mulțumesc din suflet pentru răspuns și sa știți ca ceea ce mi-ați spus este cat se poate de adevărat sunt foarte stresata și am sa va urmez îndrumările cat se poate de curând. Va mulțumesc încă o data și o zi frumoasa în continuare...și apropo LA MULTI ANI DE 1 MARTIE ȘI O PRIMĂVARĂ FRUMOASA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •