Dureri de dinti si masele

08-01-2009
paulama
Nu este medic/terapeut
paulama
Buna ziua,
am 46 ani, barbat si as vrea sa stiu ce se intampla, de fiecare data cand mananc ceva dulce ma doare toata dantura (dinti si masele );ce credeti ca poate fi si ce trebuie sa fac ? Multumesc
19 comentarii
0
10-01-2009, ora 13:01
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! Ati auzit de sensibilitate dentara? Incercati sa va spalati pe dinti cu pasta de dinti Sensodine (urmariti reclama tv) pe care o gasiti in orice hipermarket sau in farmacii. Daca durerea nu dispare in cateva saptamani mergeti la medic.
0
28-05-2009, ora 16:23
oliviaurluescu
Nu este medic/terapeut
oliviaurluescu
buna ziua.de ceva timp incoace am niste dureri groaznice de masea.am luat antibiotic 4 zile, m-a calmat cateva zile, apoi iar a aparut.acum ma doare toata partea dreapta, si urechea.ma trezec noaptea din somn plangand, am luat ca si calmant aulin, care nu prea isi mai face efectul.de dentist am oroare, dar pana la urma tot trebuie sama duc.de aceea, daca se paote as dori adresa cabinetului dumneavoastra, sau a clinicii unde practicat.
multumesc anticipat!olivia
0
29-05-2009, ora 08:12
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru oliviaurluescu: Buna ziua! Cabinetul unde ma puteti gasi se afla in Bucuresti pe str. Viitorului nr. 101. Pentru programare si mai multe detalii tel.: 021-212.14.94 Numai bine!
0
07-11-2010, ora 12:10
BABY25
Nu este medic/terapeut
BABY25
BUNA ZIUA.SUNT INSARCINATA IN PRIMA LUNA SI AM O DURERE GROAZNICA DE MASELE CE POT SA FAC AVAND IN VEDERE FAPTUL CA ESTI DUMINICA?
0
07-11-2010, ora 14:57
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! problema este nu ca e duminica, ci ca sunteti insarcinata in primul trimestru!!!
mergeti la un serviciu de urgenta. daca sunteti din bucuresti mergeti la spitalul de stomatologie, calea plevnei nr 19.
pe toata durata sarcinii sunt contraindicate radiografiile, iar in primul si ultimul trimestru de sarcina anesteziile se fac numai in caz de extrema necesitate
sanatate!
0
28-11-2010, ora 18:50
gabriela67
Nu este medic/terapeut
gabriela67
buna ziua! am o mare rugaminte si anume...mama mea in varsta de 66 ani incepand de la mijlocul lui septembrie isi reface toata dantura...inoieste tot ceea ce a insemnat lucrare deoarece avea dureri mari...in urma examinarii adica filmului efectuat la toata dantura sau descoperit o serie de infectii...au urmat extractii precum si 2 interventii chirurgicale...una ptr salvarea unui dinte si a doua interventie ptr extragerea unei radacini. dupa fiecare interventie a luat antibiotic adica amoxicilina 500 la 6 ore timp de 5 zile...iar la 7 zile si respectiv 10 zile (ptr extragerea radacinii) am fost la scos firele.problema este ca partea stanga unde au avut loc amandoua interventiile o simte tot amortita ( oare ptr cat timp?)...si in plus are intepaturi ca niste fulgere prin toata fata, ochii, capul, urechea si senzatie de mancarime a fetei. Intrebarea mea este.sunt normale aceste reactii? sau ce pot sa fac...oare o fii din cauza anestezierilor repetate sau...??????urmeaza sa-i ia mulajul ptr lucrare fixa in partea de sus iar in partea inferioara va avea ceva lucrari prinse in 2 capse asa am fost instiintata de catre doctorul stomatolog. Va multumesc frumos.
0
17-05-2011, ora 10:47
catabm
Nu este medic/terapeut
catabm
Buna ziua, Ma numesc Catalin si am 22ani.am doua masele stricate, una sus si una jos, amandoua in capatul guri pe partea dreapta, ieri am mancat un corn cu ciocolata pe la ora 14:00 si nu am reusit sa dorm azi noapte apropae deloc, orice medicament am luat nu sia facut efect, ma doare toata partea dreapta, parca si maxilarul.nu mai stiu ce sa fac.as doriu un raspuns daca se poate, stiu ca trebuie sa merg la dentist.dar nu imi explic dece nu ma lasat durerea deloc, obsolut deloc... Cu respect Catalin
0
17-05-2011, ora 14:10
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"dar nu imi explic dece nu ma lasat durerea deloc, obsolut deloc"

Pentru ca medicamentele nu inlocuiesc tratamentul stomatologic.
0
02-07-2011, ora 10:23
Simona Rodica
Nu este medic/terapeut
Simona Rodica
buna ziua!ma doare o masea de o saptamana si nu stiu ce sa fac.inainte sa ma doara am avut amigdalitele umflate dar am reusit sa scap de durere cu aulin ( pastile ), iar acum ma doare foarte tare maseaua, am continuat cu augumentin si alte pliculete ( oki si nimensulide ) pt ca sunt in italia si tot nu m'a lasat, am incercat si leacuri babesti iar acum iau amoxicilina la 6 ore.ce sa fac ca durerea este insuportabila, o simt pana in ureche si din ureche in creier!imi e teama sa nu mi se intample ceva la stomac de la atatea antibiotice, iar aici maselele sunt foarte scump de scos!da'ti'mi un raspuns va rog...
0
02-07-2011, ora 10:24
Simona Rodica
Nu este medic/terapeut
Simona Rodica
banuiesc ca nici medicamentele nu'si mai fac efect si e teribil :(
0
16-10-2011, ora 23:18
arcadie
Nu este medic/terapeut
arcadie
Poate cineva sa-mi spuie exact daca la copii se schimba maselele(nu dintzi) si daca da care anume ori toate?
0
01-11-2011, ora 13:01
Laura I
Nu este medic/terapeut
Laura I
In aceasta vara, chiar in timpul concediului am avut o durere teribila de masea. Am avut sansa sa intalnesc un cabinet stomatologic Cluj foarte bun. Am scapat de durere mult mai repede decat ma asteptam. Niste medici de exceptie, le multumesc si pe aceasta cale!
0
08-11-2011, ora 15:12
AlexMaza
Nu este medic/terapeut
AlexMaza
Buna ziua! am si eu o problema cu maseaua de minte, am fost la dentist, mi a spus sa iau 5 zile augmentin cu eubiotic si ibalgin, a mai scazut durerea, nu mai era lafel de puternica, am revenit cu un telefon, am mai continuat 3 zile cu antinevralgic, este mai binisor acum, nu bine, dar s a lasat durerea la ureche, gat si la tampla, imi da intepaturi, ce as putea sa fac?
0
09-11-2011, ora 14:39
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@arcadie,

Toate maselutele de lapte se schimba. Atentie, la 6 ani deja erup primii molari definitivi (ultimele masele pe arcade). O maseluta de lapte care nu este inlocuita indica cel mai frecvent lispa mugurelui dintelui definitiv respectiv.

@alex maza,

Ati cam facut tot ce se putea din punct de vedere al medicatiei. E timpul pt un tratament stomatologic la acea masea.
0
18-11-2011, ora 22:59
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@arcadie

"Buna ziua, mersi de raspuns dar totusi as vrea sa mai precizez o data daca maselele de lapte cad ca si dintii de lapte"

Da, daca am inteles bine intrebarea dvs. Dar uneori trebuie extrase la stomatolog.
0
28-05-2012, ora 11:18
SebastianCS
Nu este medic/terapeut
SebastianCS
buna ziua! de cateva am maseaua din stanga umflata, 7 zile iau tratament cu amoxicilina 500mg si ieri mi s-a spart punga de puroi cred ca am eliminat tot pentru ca tot am miscat in zona si nu mai iese, acum nu ma mai doare dar tot umflata e. continui tratamentul cu amoxicilina dar am citit ca aplicarea unei pungi de gheata pe locul imflamat scade imflamatia. intrebarea mea e cat se tine punga de gheata pe locul imflamat? e ceva mai bun decat amoxicilina pentru dezumflat?
0
10-06-2012, ora 01:31
andra31
Nu este medic/terapeut
andra31
Buna seara !sunt insarcinata in 20 de saptamani si de 2 zile am o masea care ma doare doar pe perioada noptii, cand sunt asezata in pat...acum ca sunt asezata pe scaun nu ma mai doare, ce Dumnezeu sa fac, sa dorm in scaun ?stiu ca nu pot sa iau nici un medicament.astazi fiind duminica, nu stiu ce voi face pana luni.Daca aveti vreun sfat pt. mine v-as fi fff recunoscatoare.Va multumesc.O seara buna !
0
23-06-2012, ora 17:05
artene elisa
Nu este medic/terapeut
artene elisa
Buna seara!

Va scriu pentru ca am o problema si nu stiu ce e de facut.

Am avut un mic abces la dintele de sus, stanga, am fost joi la dentist si mi l-a frezat... Mi-a dat jumatate din dinte pe apa sambetei. MI.a spus sa iau Augmentin la 12 ore... M-am conformat, caci eram umflata pana la ochi si avusesem si fata rosie ieri. Ieri am fost iar la medic si n-am mai rezistat frezei si durerii relativ mici, dar insuportabile - sunt sensibila si lacrimogena, stiu, dar nu mi-a facut anestezie pe motiv ca am nervul mort la dinte sau ca am abcesul. E normal sa tremur in cabinet si sa lesin acasa de frica?

Azi s-a oprit si a spus ca nu o las sa lucreze. Era s-o apuc de mana sa nu mai bazaie cu chestia aia terifianta...

Intrebarea mea e: acum ce fac? Am ramas cu dintele gaurit si mi-e frica sa mananc, sa nu intre mancare si mizerie acolo... Ce se ntampla daca ramane asa, neastupat?

VA rog din suflet sa-mi oferiti o idee, un sfat, o indrumare, ca plang incontinuu de ciuda ca nu am putere si curaj destule, sa pot infrunta procedurile din cabinet.

MUltumesc, in speranta unor solutii...

Nu sunt din Bucuresti, sunt din provincie si nu am avut de-a face cu dentistul pana ieri.

MAi trebuie scos nervul, chiar si mort? Cand baga acele ace si rascoleste cu ele, ce face exact? cauta nervul??? Il scoate? de ce ma doare cand baga freza aia nesuferita? La inceput nu doare, suport, dar o doar durere pentru ca se incalzeste sau bazaie prea mult cu ea??? de la ce o fi durerea? si de ce accepta sa mor pe scaun si nu pune anestezie? arsenic, otrava de sobolani, ceva?
Cand se incepe tratamentul de canal?
Va intreb pentru ca habar nu am ce proceduri exista si ce presupun ele.. Help me!
0
27-12-2012, ora 19:57
ivan loredana
Nu este medic/terapeut
ivan loredana
Am un baietel de 13 ani si 4 luni, aseara i-a cazut un premolar si se vede crescand un altul.E normal?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Sensibilitatea dentară
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •