dureri de gat si febra

17-11-2010
mariavn
Nu este medic/terapeut
mariavn
Bună ziua !
Domnule doctor copilul meu are 20 de ani şi este student în Bucureti. În urmă cu patru ani a facut o interventie chirurgicala prin care i-au fost scoase amigdalele iar anterior acestei intervenţii cu aproximativ cinci luni i-au fost scoşi şi polipii. Până acum a mai avut unele episoade de raceala dare care au trecut cu medicamente uzuale:nurofen răceală şi gripă în general sau daca febra persisita o fiola de algocalmin. Dar de când a început anul universitar acuză din nou dureri de gat şi febra în mai multe episoade mai precis de la întâi octombrie şi până acum cam trei episoade care nu au mai trecut cu nurofen şi paracetamol precum şi pilule de supt: tantum verde, strepsil, pe baza de plante am luat ceva, faringosept, fenosept, trahisept şi nici nu mai stiu ce a luat. Acum de ieri, din nou a apărut febra şi dureri destul de mari de gat. Mentionez ca în unul din episoade a luat si cedax trei zile după care s-a simtit mai bine. Ce îmi recomandaţi să fac. MUlţumesc mult şi î-mi cer scuze daca nu am scris corect unele denumiri de medicamente
1 comentarii
0
21-10-2019, ora 22:16
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Vă recomand un consult la ORL. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •