dureri de incheieturi...

70 comentarii 1 2 3
0
13-08-2010, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia D-voastra necesita un consult clinic atent din partea unui ortoped cu hiperspecializare in Chirurgia mainii, asa cum exista in tarile civilizate, occidentale.
Din pacate nu va pot ajuta, eu fiind hiperspecializat in Chirurgia Gleznei si a Piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 12:57
Tudor1992
Nu este medic/terapeut
Tudor1992
ok merci...dar daca continui sa ma antrenez paote sa deie complicatii mari? si nu are rost sa beau calcium si diverse pastile...multumesc
0
13-08-2010, ora 14:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa luati medicamente. Problema este una strict mecanica, de suprasolicitare a unor oase si articulatii, si se rezolva doar reducand gradul acestei solicitari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-08-2010, ora 12:27
claudel87
Nu este medic/terapeut
claudel87
buna ziua.dimineata cand ma trezesc di somn la trezesc cu dureri de glezne accentuate care dispar pe durata zilei.ma puteti ajuta va rog multumesc:)
0
20-08-2010, ora 00:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa precizati detalii relevante, de importanta capitala:
- varsta, sex, greutate, status ocupational si activitati sportive practicate in viata;
- antecedente traumatice, reumatologice (inflamatorii, de tip autoimun), vasculare (arteriale, venoase, limfatice), metabolice (diabet, guta, condrocacinoza), hepatice, cardiace sau renale;
- sediul anatomic punctual al durerii, tipul si intensitatea acesteia, caracterul si durata durerii, modul de combatere, legatura cu efortul.
Dupa precizarea acestor detalii punctuale, vom avea o imagine incipienta asupra potentialei afectiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-08-2010, ora 19:16
cr.adina
Nu este medic/terapeut
cr.adina
buna ziua
am o mare mica problema cu incheietura de sus de la piciorul drept. muncesc opt ore pe zi si stau pe scaun. cand ma ridic ori de cate ori schiopatez un minut pana-mi revin. chiar si dupa ce ma trezesc din pat am aceeas problema. mi-am facut analize la calciu si doctorul a spus ca n-am nimic ca sunt ok si am destul calciu. Cand l-am intrebat de ce intepenesc de ce schiopat?? a dat din umeri. eu cred ca e o problema destul de grava ptr mn, ptr ca nu am mai intalnit asemenea caz. daca se poate un mic sfat, o incurajare ceva. am 23 ani, sunt cam tanara ptr astfel de probleme.
multumesc !
0
01-09-2010, ora 15:51
cr.adina
Nu este medic/terapeut
cr.adina
nu imi raspunde nimeni??
0
02-10-2010, ora 13:41
elena-iasi
Nu este medic/terapeut
elena-iasi
Buna ziua, am un baiat de 11 ani cateodata il dor incheieturile de la picioare( jos), initial am crezut ca e de la incaltaminte dar nu, merge si greoi, nu poate alerga normal, i-am facut aslo a iesit mare a facut moldamin o luna de zile apoi am repetat aslo si a iesit normal. Ce ma sfatuiti ? eventual dati-mi va rog un nume de doctor specialst din jud Iasi.Are 37 kg si 1, 40 inaltime.Va multumesc.
0
04-10-2010, ora 13:48
andrei35
Nu este medic/terapeut
andrei35
buna ziua,
am 35 de ani si de mai multi ani am dureri in zona incheieturilor (picior sus, genunghi, incheietura pumnului) si imi trosnesc absolut toate incheieturile.Atat durerile cat si trosniturile apar in somn si dupa.Am facut cred toate analizele pentru astfel de dureri si au iesit normale.In copilarie am avut streptococ si am facut 1, 5 ani moldamin, iar acum am un stafilococ in gat de care nu reusesc sa scap.
Incheieturile nu sunt umflate dar dupa repaus simt ca sunt rigide si casante.
Va rog sfatuiti-ma ce pot face.Va multumesc
0
10-01-2011, ora 01:20
sinsila
Nu este medic/terapeut
sinsila
Catre d-l dr. Uscatul,...
buna ziua, sant o fata de 24 de ani si am o durere foarte mare de vreo 3 luni a incheiturile picioarelor,...
nu stiu carui fapt se datoreaza si incerc a afla un raspuns de la dv. daca se poate..
va multumesc anticipat,...
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •