Dureri de masea cu nervul scos

25-02-2017
Corcorcor
Nu este medic/terapeut
Corcorcor
Buna ziua! Am mers la medic Stomatolog cu o durere de masea insuportabila si am cerut sa imi omoare nervul maselei stiind ca apoi o imbrac.Acum doua zile am mers la dansul in cabinet si a umblat la doua canale mi-a pus un antibiotic si mi a spus ca totul e ok dar se pare ca am dureri mult mai mari sunt mai degrabă junchiuri imi sune ca nu este infecție dar eu simnt ca este.Ideea este ca am toată dantura de sus curatata petru a -mi imbraca toata partea de sus incluziv aceasta masea cu dureri mari si in câteva zile vrea sa i mi pună placa.Ce este de facut va rog sa imi Spune-ți dacă este normal si ce sa fac ?Va multumesc!!!
4 comentarii
0
25-02-2017, ora 08:20
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Este posibil sa fie o inflamatie la varful dintelui. Cateva zile de administrare antiinflamatoare ar trebui sa linisteasca situatia, urmata de tratament local. Sper ca aveti si radiografie. Daca nu cedeaza durerea, poate fi vorba de un canal suplimentar care nu a fost descoperit.
0
25-02-2017, ora 11:22
Corcorcor
Nu este medic/terapeut
Corcorcor
Da am făcută radiografie a rămas la domnul Doctor care mi a spus ca nu este vorba de infectie anibiotice si calmante iau de ceva vreme si ca nu crede durelile care le am.Am si o mancarime pe obrazul cu măseaua dar exterior.In cateva zile vrea sa imi pună ibracatura(placa )incluziv aceasta masea cu durere spunându-mi ca nu o sa ma mai doară.Va rog sa imi Spune-ți dacă sa accept sau mai întâi trabuie sa scap de durere! Multumesc din suflet
0
27-02-2017, ora 19:25
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna seara,

In primul rand trebuie sa scapati de durere si de orice semn/fenomen de inflamatie inainte sa finalizati tratamentul protetic.

Este normal ca uneori sa apara o sensibilitate/jena dupa un tratament de canal. Acesta cedeaza la medicatia antiinflamatoare. Ar fi bine sa aveti si o radiografie de control, post tratament de canal, asta pentru a verifica corectitudinea tratamentului. Ati spus ca v-a lasat antiobiotic pe canale, asta inseamna ca tratamentul definitiv de canal inca nu s-a terminat si vor mai urma 1-2 sedinte pana la tratamentul definitiv.

O seara buna.
1
28-02-2017, ora 10:36
Corcorcor
Nu este medic/terapeut
Corcorcor
Multumesc din suflet pt raspuns!Am mers din nou am facut un film la maseluta apoi la Domnul Doctor stomatolog si mi sa spus ca este bine si ca defat sunt sinusurile inflamate mi a schimbat tratamentul de antibiotic pe care i-l luam din cauza durerilor insuportabile si acum sunt mai ok.multumesc încă odată si multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul