Dureri de maseau in sarcina

04-12-2017
Ionela96
Nu este medic/terapeut
Ionela96
Buna, is gravida in luna a doua si mio aparut acuma o carie, eu nu am avut niciodata pina acuma probleme cu maselele dar din lipsa de calciu mi so facut carie. Ar putea cineva sa imi zica ce sa iau sau ce sa fac?. La medic stomatolog or zis ca nu poate sa imi faca nimica. Astept un raspuns. Multumesc
1 comentarii
0
08-12-2017, ora 05:28
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, doare acea carie, va supara cu ceva? Aveti vreo radiografie dentara dinainte de sarcina? Tratamente dentare se pot face in sarcina, cu cateva precautii. Optim, se lucreaza in lunile 4-6 de sarcina, dar manopere usoare se pot face si in primele luni ( igienizari, obturatii simple ). Sarcina este o perioada care poate sa-si puna '' amprenta'' asupra gingiilor, sa fie mai sensibile si mai inflamate din cauza modificarilor hormonale. Astfel, igiena dumnevoastra dentara trebuie sa fie mult mai atent realizata. Pentru acea problema la masea mergeti la dentist sa decideti impreuna ce este de facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Ingrijirea dintilor in timpul sarcinii

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: