Dureri de oase

14-06-2016
Toma Marius Marcel
Nu este medic/terapeut
Toma Marius Marcel
Buna ziua.

Ma numesc Marius si am 28 ani.

As dori sa va impartasesc o situatie destul de neplacuta pentru mine in legatura cu unele dureri.

Locuiesc in Anglia de aproape doi ani, iar aici dupa cum stiti clima este foarte umeda, ploua foarte des, am un job unde trebuie sa merg pe jos destul de mult cam 15 km pe tura de munca si de cateva luni am inceput sa joc fotbal, lucru pe care nu l-am mai facut cam de 8-9 ani. Problema este ca ma dor tibiile, mai exact osul dintre genunchi si glezne, se manifesta la ambele picioare, in special mai tare la piciorul drept, cateodata imi da niste junghiuri cand in os cand in muschi, in gamba, am observat ca durerea apare in special cand fortez piciorul, adica sa stau intr-ul picior, sau cand rotesc picorul pe sol cu tot cu corp evident pentru o intoarcere la aproape 360 grade fara sa-l ridic deloc.

Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, ar trebui sa iau ceva vitamine, calciu... nu am nicio idee.

Va multumesc.
2 comentarii
0
14-06-2016, ora 23:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa va consulte un Ortoped.
Postati topicul si pe sectia Osteoarticulare, precizati inaltime, greutate, ocupatie.
0
15-06-2016, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de vitamine, calciu...ar fi impotriva logicii.
Organismul "protesteaza" prin durere la agresiunile la care este supus (greutate excesiva, efort exagerat etc).
Trebuie sa tratati doar cauza, adica efortul fabulos la care va supuneti organismul (foot-ball-ul este un sport extrem de agresiv pentru membrul inferior).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere la „fluierul piciorului” - primul ajutor
  •