dureri de oase... sau cancer osos? | Forumul Medical ROmedic

dureri de oase... sau cancer osos?

24-05-2009
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
am si io intrebare.am 19 ani...e posibil sa am cancer de oase?uneori ma dor ingrozitor pikioarele.daca apas ma doare destul de tare.si umeri.ma dor oasele destul de tare.efort...sport nu fac.am citit p site-ul d-voastra si am simptomele cancerului de oase?ce sa fac?:(
4 comentarii
0
02-06-2009, ora 23:37
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Mergi la un ortoped.
Este posibil sa ai o lipsa mare de calciu.
Lipsa activitatii fizice (ma refer la practicarea unui sport) poate deasemenea sa iti provoace dureri.
Numai bine.

Laura Saed
Psihoterapeut
0
29-07-2010, ora 01:56
claudia267
Nu este medic/terapeut
claudia267
Am nevoie de o parere va rog frumos.Iubitul meu are 18 ani..este posibil sa aibe cancer de oase? dimineata cand se trezeste are dureri imense de spate, daca incearca sa se indoaie sau sa se aplece simte ca ii plesneste coloana pur si simplu nu poate. La piciorul stang sub genunchi i-a crescut un os in plus, a stat cu osul acolo 2 ani, nici macar nu il simtea l-a descoperit din greseala, acu 2 saptamani s-a spart osul acela si ii ramasese piciorul blocat in unghi drept (osul se vede prin carne), a 2-a zi nu mai avea nimic, a fost la doctor si-a facut radiografie, i-a spus ca trebuie operatie sa-l scoata, are amorteli de picior cateodata iar la mana dreapta simte dureri ale osului, el este slab probabil pentru ca nu prea are pofta de mancare, o singura masa ii ajunge pentru toata ziua, pur si simplu nu poate manca..este obosit tot timpul..simte nevoia sa doarma. nu face sport si nici nu merge prea mult pe jos...in fiecare zi se deplaseaza ori cu scuteru/atv-ul/motocicleta chiar si pana la magazin, deci foarte rar merge pe jos (ma gandesc ca poate si aceasta este o problema ca face miscare destul rar)..ce se intampla cu el?Tin sa mentionez ca tatal lui a avut cancer de oase..a urmat un tratament experimental cu maduva oaselor in italia..Din cate stiu el facea Chemoterapia.. nu stiu daca lucrul asta are vreo legatura cu ceea ce pateste iubitu meu in fiecare zi.. dar va rog din suflet ajutati-ma :(
0
15-08-2010, ora 17:39
solomnica
Nu este medic/terapeut
solomnica
nu ai cancer fa o rezonanta magnetica nucleara sar putea sa fie o demineralizare osoasa sau un reumatism degerativ amindoua sunt foatrte dureroase mam confruntat si ieu cu asa ceva dute si cumpara de la farmacia dona calciu absorbabil cu vit D si cumpara de la euronet euro 2 cu siliciu poti sa le iei fara nici un risc cei de la euronet au depozitu pe sos morarilor nr 2 sect 2 in spatele policlinici cu plata ieu cu asa ceva mam tratat si am 60 de ani au medic acolo dar tratamentu la iei costa 300 lei si la dona calciu 30 de lei dar trebuie sa urmezi cam 2 ani dupa doua luni se amelioreaza durerea si plimbari si masaje tot acolo o sa gasesti suplimente care iti da pofta de viata masaje pe tot corpu cu ulei de lamie adaucat la 100 de gr de ulei de masline si o sticluta de ulei de levantica si sati faca cineva masaje daca nu iei ulei de masaj de la hofigal dar fa si cu ulei de lamie ulei lavanda in 200 ml ulei de masline le amesteci bine bine intro sticla fumurie si peste 2 luni ai o pofta de viata si ai sami multumesti toti medici imi dadeau antiinflamatoare ajunsesem sa nu mai pot merge si am facut tratamentu de care iti spun si acum meg mai iute ca un tinar dar ieu am problemele batrineti cu inima hipertensiune ficat gras dar de oase mam tratat 5 ani am fost la mina doctorilor si nici unu nu mia dat de cap si cu ce tiam spus mam facut bineai incredere in domnu ISUS HRISTOS FA RUGACIUNI PRIN IEL LA DUMNEZEU TATAL SI 100/100 TE FACI BINE URMEAZA FARA NICI O RETINERE sanatate multa siDOMNU ISUS sa te ocroteasca
0
02-12-2017, ora 21:13
Mihaila Iuliana
Nu este medic/terapeut
Mihaila Iuliana
Buna seara, ma numesc Iuliana si am 26 de ani.Am si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva.Am boala oaselor de sticla, am avut multe fracturi dar de la 14 ani n-am mai avut, la 25 de ani, am avut fractura de bazin, am cazut pe gheata.Daca am boala asta si nu asimilez calciu, sunt si slaba, am 1, 55 si 45kg.SUNT PREDISPUSA SA FAC CANCER OSOS? De ceva timp ma dor oasele...in special picioarele si mainile..nu stiu sa explic dar ma dor in interior si am si hernie de disc.Multumesc pentru ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Un medicament inovator împotriva cancerului osos, descoperit de către cercetătorii britanici
  • Efectele vitaminei D È™i a fierului asupra sănătății oaselor
  •