Dureri de picioare

03-08-2009
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua, am mai scris pe acest forum si nu am primit nici un raspus. Problema mea este urmatoarea am de vreo 3 luni durere musculara la picioare mai ales piciorul stang durere care se accentueaza la mers iar in stare de repaus apar fasciculatii musculare mai ales pe picioare, in zona perineului cred, (sub scrot) dar si pe restul corpului, a mai aparut si o dificultate la inghitit alimente solide si noaptea scap urina, astea in timp, la inceput nu era decat durerea pe picior. Am fost la medic ortoped prima oara si dupa 10 zile de tratament cu diclotard a spus sa merg la neurolog pentru ca aparuse si odurere lombara usoara si nu cumva sa fie o hernie de disc, am facut
dupa mai multe incercari prin casa de asigurari un RMN coloana lombara fara substanta de contrast dar pe bani mei deorece nu sunt fonduri, rmn-ul a iesit bine, cu mici herni intraspongioase la T12 si L 1 dar dr. neurolog a spus ca nu este nimic, am intrebat totusi ce am de ma dor picioarele de aproape 2 luni la vremea aia,
si cand i-am spus si de fasciculatii a spus ca imi da o trimiterede internare la Elias, am fost, in afara de un control de rutina nu mi s-a facut nimic nu ma internat nimic a spus ca daca vreau sa
fac un RMN coloana cervicala si eventual si toracica si mi-a mai dat sa fac niste analize: HIV, -ac anti toxoplasma IGM, -CK-MB -CR, -TGO, - TGP, nu am facut nimic din toate astea pentru ca ma costa foarte mult si nu mi-a dat nimic compensat si nici nu ma internat, eu mai rusinos din fire nu am zis nimic am plecat o vecina din bloc
a spus ca stie ea pe cineva la CFR2 si ca ma interneaza acolo, am fost am stat 3 zile pentru vreo 3-4 analize la sange in rest am stat degeaba acolo, bine nu era rea vointa pentru ca acolo nu erau
aparate nimic dupa externare domnul dr. mi-a dat sa fac un EMG si ascris pe trimitere in obs. SLA asta ma speriat tare nu ca nu eram eu dinainte dar asta ma ingrozit. Am sunat unde imi spusese dr. dela cfr sa ma duc si acolo abia dupa 20 august puteam face nu am avut rabdare si tot asa prin cineva, am ajuns la spitalul militar de
la Balotesti, am crezut ca o sa aibe rabdare dr. de acolo cu mine sa-i explic cum sta treaba dar nu era foarte ocupat chiar si in timp ce imi facea EMG-ul vorbea la telefon cea ce a facut cat timp am stat eu acolo si am stat ceva ptr. ca nu mergea aparatu cand baga acul in mine ai apareau niste interferenta ca acelea cand apropi un tel. mobil de televizor, vreo 30 de min. s-a chinuit sa vada ce are, cu un coleg cu tot si nu reuseau pana la urma a sunat pe cineva
care la inceput sunea ca eu as fi de vina ca as avea nu stiu ce energi prin mine. pana la urma era de la ac eu in acest timp eram foartesperiat (am scapat si urina pe mine ) imi era frica de ce rez. o sa am mi-a spus ca in proportie de 90% nu am aceasta boala si nimic altceva ce as putea avea, am plecat oarecum mai linistit la CFR nu ma puteam intoarce deoarece medicul este in concediu, dar cum durerile musculare nu ma lasa de inecat cu alimente ma inec scap urina am fasciculatii mai ales seara cand stau in pat si am piciorul amortit de la gamba in josnu stiam ce sa mai fac si azi am fost sa fac acele analize la sange peste o saptamana ies rezultatele cu care nu
stiu daca sa ma intorc la elias pentru ca nu am facut si RMN-ul(din lipsa de bani) nu inteleg chiar nimic nu se mai face gratis nici daca esti internat? am uitat sa spun ca medicul de la CFR mi-a prescris Xanax, midocalm, calmogen, magne b6 pe care le i-au de o sapt, si jumate fara rezultat. Va rog daca poate sa imi raspunda un medic
neurolog sa ma sfatuiasca unde sa mai merg, ce sa fac? pot fi toate aceste simptome pe fond psihic asta dupa pastilele pe care mi le-a recomandat de la CFR, ar mai fi cateva simptome pe care le am ca, vederea in ceta din cand in cand nesiguranta in mers deplasarea prin casa mai ale miscarile de intoarcere catre ceva sa in lateral sunt
asa rigide, ma scuzati ca am scris asa mult dar macar aici poate ma asculta cineva ca la nici un medic nu am fost lasat sa spun toate astea.
Mentionez ca am 33 de ani si jumatate. Va mutumesc.
7 comentarii
0
03-08-2009, ora 17:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homeopat, acela te va asculta cu siguranta si te va putea si ajuta.
0
04-08-2009, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Este posibila o tulburare neurologica centrala.
Parerea mea este ca neurologul ar trebui sa se concentreze asupra tulburarilor centrale, atat clinic cat si imagistic. Daca este sa faceti RMN, trebuie sa-l faceti cranian si nu la coloana vertebrala dorsala (toracica).
Va rog sa ma tineti la curent asupra demersurilor si rezultatelor.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
05-08-2009, ora 13:23
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Va multumesc pentru raspuns, da stiu ca problema este cu siguranta neurologica numai ca pe unde am fost nu ma asculta doctori cap coada ce am de spus, ma trimit peste tot pe la clinici cu plata sa fac analize rmn-uri si din cate am inteles astea ar fi de excludere a cea ce se banuieste a avea, problema este ca eu nu am atatia bani sa fac atatea rmn-uri, pana la urma o sa vad ce pot face deoarece de cateva zile au aparut noi probleme cu vederea, care este in ceata sau usor dublata mai ales la scrisul de la televizor si o durere la ceafa
0
05-08-2009, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Inca o data imi confirmati presupunerea ca se intampla ceva la nivel cerebral (central).
Nu neglijati. Cautati un neurolog bun, care sa va si asculte "cap-coada".
Va rog sa ma tineti la curent asupra demersurilor si rezultatelor.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-09-2009, ora 18:30
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua, am facut si acel RMN cerebral+ angio, la recomandarea unui medic neurolog de la elias, a iesit bine, numai ca problemele mele nu au trecut am in contiunuare durerea pe picior (la mers) iar cand stau pe scaun rezemat ma doare spatele lombar am si doua mici umflaturi in zona lombara dar care nu au prezentat importanta pentru nici un medic care ma consultat pana acum. Am ajuns si la domnul dr. Besleaga, dansul a spus ca am niste reflexe exacerbate daca retin eu bine si a spus ca este posibil sa fie o compresie medulara si a spus sa merg sa fac un RMN toracal, am fost si am facut si toracal si cervical ca am zis sa fac la toata coloana sa nu ma tot plimb desi ma costat destul in fine rezultatul este urmatorul:
-examinare coloana cervicala si toracala fara subs. de contrast
-piese scheletice cu raporturi normale
-protuzie discala C5-C6 mediana ce amprenteaza discret sacul dural
-mica hernie discala mediana T6-T7 cedeterminareducerea pana la disparitie a spatiilor lichidiene perimedulare anterioare
maduva spinari din campul de examinare cu grosimea normala si semnal T2 omogen
acum imi pare rau ca nu l-am repetat si pe cel lombar ca este facut si mai demult si mar fi costat si mai putin impreuna. Cea ce a iesit la acest rmn nu prea ar avea legatura cu durerea lombara si cea de picior dar sa vedem ce zice si domnul doctor la care o sa merg luni. Pana atunci daca puteti sa ma ajutati cu o parere. Va multumesc.
0
15-09-2009, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din pacate nu va pot ajuta prea mult.
Astept insa noutati dupa noul consult.
Va pot recomanda un neurochirurg bun, specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-04-2010, ora 01:39
cristi_gl
Nu este medic/terapeut
cristi_gl
Buna ziua! De vreo 2-3 saptamani am dureri f mari de picioare noaptea si dimineata inainte sa ma trezesc.De cele mai multe ori ma trezesc datorita durerilor.Ma dor ambele picioare pe toata lungimea lor probabil in jurul tendoanelor.Am avut in clasa a 11-a o criza de sciatica dar de atunci dupa mai multe saptamani in care am mers f greu mi-a trecut in proportie de 80-90% si rar se intampla sa ma mai doara nervul sciatic sau spatele dar acum nu stiu ce cauzeaza aceste dureri noaptea care au inceput brusc fara vreo cauza evidenta.Cu siguranta am sa ma duc la medicul meu de familie pt o trimitere dar am zis sa va cer o parere si dvs.Nu ma dor picioarele nici la efort si nici in alte situatii decat noaptea dar nu credca a fost o noapte in care sa nu ma doare..ma gandesc ca poate fi ori de la circulatie ori de la sciatica pe care am avut-o si sunt convins ca intr-o anumita masura ma afecteaza mereu din cauza faptului ca mai am momente in care resimt mici dureri de spate si picioare.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de electroliți în loc de apă pură poate ajuta la prevenirea crampelor musculare
  • Prevenire și tratament crampe musculare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •