dureri de picioare

03-02-2011
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
In luna septembrie am avut 2 accidente vasculare tranzitorii si de atunci am dureri mari la ambele picioare de la glezna in jos ma deplasez foarte greu Mentionez ca in luna dec. mi sa inplantat un stend la carotita dreapta va rog daca ma puteti sfatui ce tratament pot aplica pt. picioare
14 comentarii
0
04-02-2011, ora 01:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema este 100% neurologica, nevand legatura cu ortopedia.
Prin urmare, consultati un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-02-2011, ora 17:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ca urmare a internarii din septembrie trebuia sa pleci acasa cu tratament...care este acesta ? Cu ocazia internarii ulterioare din decembrie chirurgul cardio-vascular nu a vazut / stiut despre durerea de la picioare si dificultatea de deplasare ? La externare care este tratamentul nou primit ? la o luna de la inteventie trebuia sa mergi la control.ai fost ?
0
13-02-2011, ora 13:13
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
mai exista durerile de picioare?
0
13-02-2011, ora 15:39
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
Da ma mai dor picioarele in luna dec. am facut o operatie de stendare la carotita dreapta am urmatorul tratament dupa operatie plavix milgama thiogama aspenter betaloc milurit allopurinol dar tot am dureri mari la deplasare ma gandesc sa nu fie ceva si de la diabet am un diabet tip ii la sfarsitul lui martie voi merge la control sa vedem ce va mai fi va multumesc pt intelegere
0
13-02-2011, ora 15:42
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
da am fost la control la o luna dupa stendare si am primit tratamentul mai sus mentionat
0
13-02-2011, ora 17:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce greutate si ce inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-02-2011, ora 19:49
Cristi@n
Nu este medic/terapeut
Cristi@n
Buna seara!In urma cu 8 zile am cazut pe gheata si m-am ales cu o fractura la piciorul drept;mai exact o fractura maleola peroniera.Mi s-a recomandat Claxane impreuna cu Tador.Am observat ca au inceput sa se invineteasca degetele.Este normal sa se invineteasca?Imi puteti spune ce as putea sa iau ?As dori sa va atasez radiografia se poate?Va multumesc frumos, o seara placuta
0
13-02-2011, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Desigur ca imi puteti trimite radiografia, insa este absolut imperativ si consultul clinic (examinarea locala), care poate decela si alte eventuale leziuni, infinit mai grave.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-02-2011, ora 11:52
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
am 105kg si 1.80m durerile sant de la glezna in jos
0
14-02-2011, ora 15:21
Cristi@n
Nu este medic/terapeut
Cristi@n
Buna ziua.Am 1, 80 inaltime si 83 de kg.Cum va pot trimite si eu radiografia?Unde va pot gasi o adresa de e-mail?
0
14-02-2011, ora 17:14
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
ce varsta aveti?nu ati fost si la un control medical?
0
14-02-2011, ora 18:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru Cristi@n"": aveti datele mele de contact aici, pe site, fiind suficient sa faceti ""click"" pe numele sau fotografia mea.
Pentru ""MACRY_1946"""": durerile sunt datorate in primul rand obezitatii importante, dar si macro-si microangiopatiei diabetice, cat si neuropatiei, putand aavea totusi alte sute de cauze. Trebuie facut un examen clinic atent, pentru a exclude diagnostice mult mai grave legate de diabet si obezitate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-02-2011, ora 19:38
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
Pt un examen mai amanuntit carui serviciu medical sa ma adresez ortopedie neurologie in asteptarea unui raspuns va multumesc mult
0
14-02-2011, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In tarile civilizate (cum este Franta) tratamentul unui diabetic de tip 2 (adica obez) este asigurat de catre o echipa multidisciplinara: neurolog, diabetolog, chirurg vascular, nutritionist, psiholog, podolog, aflati sub coordonarea ortopedului, care decide oportunitatea vreunui tratament, conservator sau chirurgical.
In situatia actuala, pe primul loc se afla normalizarea greutatii (prin sprijin psihologic), precum si un consult clinic la un ortoped cu mare experienta in Chirurgia Piciorului Diabetic, pentru evitarea unor aspecte acute/grave.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •