Dureri de picioare la 7 ani

25-04-2010
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Buna ziua!
Am un baietel de 7 ani si de 3 luni se plange cal dor picioarele de la ousor in jos. se trezeste si noaptea din cauza durerilor. e ceva grav? va rog sa ma ajutati. multumesc.
6 comentarii
0
25-04-2010, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Unde se afla sediul durerilor? La sodl, la coapsa, la genunchi, gamba, glezna sau picior??
A avut vreun traumatism? Ce antecedente patologice are??
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-04-2010, ora 22:35
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Durerea se afla la TOATA LABA PICIORULUI in interior.Copilul a facut foarte multe injectii intravenos pentru ca cel oral nu-si mai facea efectul, deoarece facea mereu rosu in gat cu temperaturi mari peste 39grade.Facea antibiotic injectabil de 2-3 ori pe luna cate 7zile.La 5ani am aflat ca copilul are hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala forma moderata.Poate sa fie de la prea mult antibiotic?Mentionez ca a facut tot felul de antibiotice.De cand se plange de durerile de picioare are si ameteli si dureri de cap dimineata. Cu respect GIANINA.
0
25-04-2010, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In cazul D-voastra, din pacate, se confirma consumul exagerat la antibiotic din Romania ( de 8-10 ori mai mult antibiotic pe cap de locuitor decat in orice tara civilizata europeana), iar consecintele le constatati, din pacate.
Cat priveste asocierea durerilor de picioare cu cefaleea si hipo-acuzia, ar fi indicat sa consultati un neurolog pediatru si nu un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-04-2010, ora 23:07
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Multumesc frumos pentru sfatul dat.O sa consultam un NEUROLOG. Cu respect GIANINA
0
25-04-2010, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent cu rezultatul demersurilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-04-2010, ora 09:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Antibioticele si medicamentele luate sunt cauaza la majoritate afectiunilor de care sufera copilul acum si probabil si durerea de la picior. Eu nu cred ca un neorulog va poate ajuta cu ceva caci in alopatie nu este exista nici un singur medicament care sa inlature daunele de la antibiotice iar complicatiile aduse de tratamenente alopate nu este cunoscuta si nici tratata in neurologie.
Ar fi mult mai intelept sa mergeti la un medic homopat cu experienta caci acolo nu primiti diagnostica ci direct remedii vindecatoare. Cu neurologii va pierdeti timpul inutil.
La copii homeopatia ajuta incredibil de repede. Insa trebuie sa gasiti un medic homeopat bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: