dureri de spate partea stanga

16-08-2008
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Buna ziua
De 2 zile am dureri de spate permanente pe partea stanga care alterneaza cu dureri tot in partea stanga dar sub san.Racita nu sunt si nici febra nu am avut.Ce ar putea cauza aceste dureri si ce ar trebui sa fac in acest caz?
4 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu prea inteleg ce inseamna "partea stinga"- poate fi hemitoracele stg, hipocondrul stg, flancul sau fosa iliaca stinga... Daca e sub sin, probabil sunt dureri toracice, daca sunt permanente nu sunt de origine cardiaca(probabil)...mai mult nu pot spune- nu am date suficiente despre caracterul durerii. Pot fi dureri costale, dureri de sin, dureri de origine pleurala, pericardica, dureri iradiate din hipocondrul stg(de la colon sau de la splina de exemplu), pot fi dureri din straturile superficiale(piele, tesut celular subcutanat), dureri iradiate din axila(de la un ganglion de exemplu), dureri de cauza neurologica(de la coloana dorsala de exemplu). Primul drum trebuie sa fie la un coleg de-al meu internist care trebuie sa identifice care din ipotezele emise de mine ar fi mai aproape de adevar...
0
16-08-2008, ora 00:00
rinna
Nu este medic/terapeut
rinna
Durerile de spate sunt localizate in partea stanga in zona plamanului.In urma unor dureri abdominale in partea stanga am fost diagnosticata cu colon iritabil si urmez un tratament insa in ultimele 2 zile au inceput aceste dureri atat in spate cat si in fata localizate sub san.
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Poate fi de la colon iritabil si durere toracica(iradiata din hipocondrul stg). IBUTIN este solutia...
0
27-11-2009, ora 16:30
catalinut
Nu este medic/terapeut
catalinut
Buna ziua
sunt intro situatie din care numai un medic ma poate ajuta..sper sa fie bine si sa nu fie foarte grav, dar sa trec la subiect..de aproape 3 luni am o durere in spate in partea stanga cam la nivelul inimi.atunci cand trag aer puternic si stranut simt durerea, daca respir normal nu o simt..pana acum am zis ca este o raceala sau ca poate mam lovit dar de aproape 2 zile ma cam doare si am hotarat sa merg la medic.am facut o serie de radiografii la plamani si la coaste si astept rezultatele...am scris pe acest forum la indemnul sotiei mele, poate cineva ma poate ajuta si imi poate explica mai bine ce este si cam ce ar trebui sa fac..mentionez ca nu am luat medicamente ptr ca nu stiu ce tre sa iau si nu stiu daca este vb de plamani sau de altceva.astept de la cineva, de la oricine un raspuns..multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •