Dureri de spate, sold, genunchi, ochi pe partea stanga.

13-06-2011
octavinspector
Nu este medic/terapeut
octavinspector
Buna ziua,

Nu stiu sigur daca ma adresez la rubrica potrivita dar incerc totusi.

Am dureri de spate pe partea stanga jos de vreo un an.

In zona in care sunt gropitele sunt 2 oase de o parte si de alta a zonei lombare.

Osul din partea stanga este mai mic decat celalalt( am impresia ca sa ros cu timpul)...?

Tot in partea stanga pe langa osul de care vorbesc sunt niste particule mici, un fel de noduli mici care par a fi imprastiati pe langa os si in acelasi timp sunt si in numar mai mare fata de osul din dreapta.

Durerea este aproape zilnica, se accentueaza daca stau mult timp in fund sau in picioare.

Fac sport si gimnastica zilnic aproape, dar durerea si discomfortul e tot acolo.

Durerea de sold a aparut in urma cu 6 luni.

Mi-am facut RMN, MRI si raze...atat la spate cat si la sold si la genunchi si nu am nici o probelma cu oasele, nici o deplasare a vreunui disc sau orice altceva. Deci toate au fost bune.

La sold am cateodata junghjiuri, dureri instantanee si la anumite exercitii de gimnastica ma supara putin si daca execitiile sunt mai intense imi rascolesc soldul dupa.

Durerea de genunchi a aparut in urma cu un an si 2 luni.

In partea din spate a genunchiului( a rotulii) am o durere aproape zilnica chiar si fara nici un fel de efort, chiar daca ma duc doar la o plimbare si uneori chiar cand ma ridic din pat dimineata durerea incepe( simtind parca o afectiune cronica a lui).

La fel am fost la ortoped pentru genunchi si sold si mi-au spus ca nu am nimic...

La efort genunchiul ma doare cel mai tare dintre toate ( partea din spate ) in special cand stau mult timp in picioare.

Durerea de ochi este de mai bine de 6 luni.

Intr-un timp aveam ochiul stang mai tot timpul rosu ( 15% in interior spre nas) si dureri cat de cat mari in interior la fel.

Mai nou nu le mai am asa de des si asa intense, doar la 2 sapt. sau chiar o luna.

Durerea de umar cred ca nu are nici o legatura cu toate celelalte.

Durerea se maifesta din cand in cand, la efort daca ridic greutati mai mari sau car ceva...

Mi-am facut tot felul de analize si am vazut tot felul de medici din Stalele Unite, China si Romania fara ca vreunul din doctori sa-mi dea un diagnostic clar. In schimb ei m-au trimis la fizioterapie, kinetoterapie si gimnastica medicala.

Va rog mult sa-mi cititi postul si sa imi dati un diagnostic daca aveti vreo idee.

Apreciez orice fel de ajutor din partea tuturor. Multumesc frumos.
3 comentarii
0
13-06-2011, ora 21:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, ati primit niste indicatii din partea Dr.Marius Uscatu, ati facut ceva???daca da spuneti ce rezultate sunt.sanatate.
0
14-06-2011, ora 22:15
octavinspector
Nu este medic/terapeut
octavinspector
Cum adica daca am facut ceva?
totusi cred ca va referiti la ce rezultate mi-au dat doctorii...
NIci un rezultat...la spate mi-au spus ca e normal sa mai ai dureri, la sold ceva muschi inflamat ziceau ei ca am maxim, la genunchi nimic..
Nimic grav din cate zic ei.
0
15-06-2011, ora 00:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles din relatarea D-voastra (scuzati-mi ignoranta) singurele detalii semnificative: sex, varsta, greutate, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice-inflamatorii, metabolice, vasculare etc etc.
Nu am inteles absolut deloc sediul anatomic al durerii lombare, tipul si intensitatea acesteia, periodicitatea, legatura cu eforturile etc etc.
Nu am inteles ce diagnostic v-a pus reumatologul (fiind, evident, vorba despre o poli-artralgie, adica o boala reumatologica posibil autoimuna).
Asteptam detalii relevante (pe care inca nu le-am inteles).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.