Dureri de stomac si discomfort

18-04-2012
myhay1208
Nu este medic/terapeut
myhay1208
Buna ziua,

De 3 luni am probleme cu stomacul. Am dureri in cea mai mare parte a timpului si ma deranjez. Am urmat deja doua tratamente si situatia s-a imbunatatit insa nu destul de mult. Daca mananc dimineata sunt sanse mari sa ma deranjez si sa ma doara stomacul. Acelasi lucru se poate intampla la oricare masa. Problema este ca acum ma simt destul de rau in comparatie cu perioadele cand am urmat tratamentul. Dignosticul pus a fost de gastrita si acum tin si regim si degeaba,

As fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.
Va multumesc!
3 comentarii
0
05-05-2012, ora 20:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate fi o infectie cu Helicobacter Pylori, sau o bila lenesa.
Nu manc gras -smantana, unt, oua, prajeli- cred ca stii asta.
Spui ca te deranjezi - adica faci diaree sau te balonezi? Atunci ar trebui sa faci si un examen coproparazitologic.
Vorbeste cu medicul.
0
05-05-2012, ora 20:34
myhay1208
Nu este medic/terapeut
myhay1208
Am facut testul pt helicobacter si este negativ. Se pare ca in ultima vreme fac diaree... Chiar si cand am baut apa noaptea mi s-a intamplat... In plus am gaze foarte mult, ceea ce este destul de neplacut... Cam ce ar putea fi ?
0
09-05-2012, ora 13:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la un medic gastroenterolog sa te consulte urgent daca ai asa diaree. Te deshidratezi si o sa iti scada tensiunea de nu o sa te mai poti tine pe picioare, nu mai spun ca si oxigenarea creierului este afectata de asa ceva.
Probabil ca va fi nevoie sa faci un examen copeoparazitologic.
Mai bine, ca sa nu mai pierzi timpul, cumpara de la farmacie un recipient pt coprocultura. Recoltezi maine dimineata si il duci la analiza. Daca ai luat antibiotic trebuie sa spui la laborator, deoarece poate sa iasa rezultatul fals negativ.

Ar fi bine sa ceri sa se faca si testul pentru - campylobacter, mai ales ca faci diaree si dupa ce bei apa. Acesta poate fi un indiciu.
Se poate face si din sange, intreaba medicul sau la laboratorul de analize.
Medicul trebuie sa te verifice si iti va da un tratament pana iti ies rezultatele. Poate trebuie sa faci si alte investigatii la intestine, daca nu este nimic infectios.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: