dureri de ureche de la cap

04-10-2014
dragos marian
Nu este medic/terapeut
dragos marian
Buna ziua, am 17 ani si de la o vreme am intr una dureri soc de ureche de la care simt ca disper. De acum 2 ani simteam asta dar durerile veneau foarte rar si nu au reprezentat o problema pentru mine deoarece aveam altele pe cap si nu le- am mai dat importanta, cu timpul au inceput sa fie din ce in ce mai multe, iar in ziua de azi se manifesta si de 60-70 de ori(la urechea stanga mai mult), iar cand plang simt ca mi se umfla ceva in gat si durerea de ureche devine constanta si ma chinuie atat de mult ca numai pot plange, cand ma enervez durerea apare in socuri si acum va spun ceva de la care singur o sa ma crdeti nebun, durerea se manifesta si in timp ce gandesc. Am fost la doctorul de familie si a spus ca ureche mea este in regula, nu sunt semne de otita sau timpan fisurat si mi a dat o trimitere la ORL, insa eu cred ca nimic nu e de la ureche si totul se trage de la nervi cranieni, o anomalie ceva.Ma simt pur si simplu ciudat.Am avut o gramada de probleme in trecut precum depresie obsesiv compulsiva(ganduri intrusive ce s au manifestat in cel mai urat mod), POIS adica sindromul post orgasmic ce mi ai dat foarte multe batai de cap in viata de zi cu zi, la 16 ani aveam multe poluti nocturne care imi cauzau cefalee puternice, probleme de concetrate memorare, probleme in vorbire, probleme in perceptia cuvintele, oboseala etc ce puteau dura si pana la 4 5 zile.Si nu va mai zic de batjocora abosolut umilitoare din scoala pe care colegii mei de clasa mi au asigurat-o pe deplin in generala.Toate astea mi-au cauzat o suferinta enorma, depresii puternice, crize de isterie, izolare si multe cosmaruri paralizante noaptea de toata groaza.Dar sa revenim la problema cu urechea..stiu ca nu ar fi trebutit sa intru la categoria asta dar ma gandeam ca poate un medic neurolog ma poate lamuri cam ce ar putea crea "acele"din ureche, provenienta lor fiind de la cap.Va rog frumos am intrat aici pentru ca numai suport stresul cauzat de nenorocirea asta de durere.Mama imi spune ca nu imi va ma oferi niciun pic de ajutor si ca sa saturat de problemele mele iar tata face urat rau;cand aude ce am.Imi spun amandoi ca la varsta mea ar trebuii sa fiu "tun" sa ma duc dupa fete si sa ies cu prieteni, dar nici pe aia nu ii mai am.Orice comentariu este bine venit dar nu vreau sa incepeti cu chesti de genul"e ceva psihologic dute la un cabinet si rezolvi problema starea ta de rau se datoreaza stresului si depresie"astfel de chestii nu ma ajuta deloc
1 comentarii
0
04-10-2014, ora 14:30
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Va recomand sa faceti un RMN de craniu si sa mergeti la un consult la neurolog. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •