Dureri de urechi|gat|cap|masele.problema urgenta.

06-10-2009
Diana_Mel
Nu este medic/terapeut
Diana_Mel
Buna ziua! va scriu pentru ca sunt in Canada si sunt in perioada in care imi refac cardul de asigurare medicala care a expirat...deci orice vizita la doctor m-ar costa cateva mii de dolari, bani pe care nu ii am.
Problema mea a inceput acum 3zile cu o durere de masea (o masea cariata cu care am mai avut probleme).Durerea (de intensitate medie) s a intins pe toata partea superioara stanga, apoi a ajuns la ureche, iar in urmatoarea dimineata m am trezit cu dureri de gat si de cap. Mama mi a spus ca m a tras curentul, dar eu pana in ziua de azi nu cunosc semnificatia medicala a acestei expresii. Am iesit, ce -i drept afara in vant, iar temperatura scazuse deja drastic fata de zilele anterioare.Apoi au inceput durerile.

Simptomele pe care le am in momentul de fata sunt :
-dureri puternice ale urechii stangi cand inghit (daca nu mi misc maxilarul durerea e slaba)+o crestere a cantitatii de secretie din ureche
-dureri medii pe partea stanga a gatului, tot cand inghit
-dureri constante de cap, in zona ochilor si a fruntii (ceea ce m-a facut sa ma gandesc la sinuzita)
-tuse slaba, cu secretii (tusesc rar, dar tusesc)
-dureri sporadice de masea (tot pe partea stanga a fetei)
-febra : 37.3 cam o ora-doua pe zi, dupa-amiaza sau seara
-oboseala constanta
Nu stranut si nu mi s-a infundat deloc nasul.

Pana acum am luat Paracetamol Sinus si Tylenol (dextrometorfan, acetaminofen), vitamina C...si cam atat.
Am la dispozitie, din rezerve de acasa, Penicilina V si Oxacilina in cazul in care e nevoie.
Am mare nevoie de un sfat...as vrea sa stiu daca ar trebui sa incep sa iau antibiotice (si care dintre ele), avand in vedere ca de 3 zile simptomele se agraveaza si ca imi este IMPOSIBIL sa merg la doctor ( efectiv nu am bani, si neavand cardul de asigurare, o consultatie costa 400 de dolari, medicamentele nu mai au pret redus, radiografiile si orice altceva se platesc si costa enorm). Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.