Dureri dupa cap...

13-01-2012
Mytzza97
Nu este medic/terapeut
Mytzza97
salut, fac sala (de culturism) de aproape 5 luni si de cateva zile, cand imi fac seriile la piept si pun greutatea maxima care o pot impinge (55 Kg), fac efort mare si nu mai pot sa imi tremin seria dupa a 4-a sau a5-a repetare incepe sa ma doara dupa cap, simt de parca mi-ar bubuii capul... si pana acum nu mi s-a mai intamplat... stie cineva ce poate sa fie?...
4 comentarii
0
14-01-2012, ora 00:52
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
1) fa-ti EKG si eventual un eco la inima + analize. Sunt recomandate analizele in caz ca vrei sa te apuci de o astfel de activitate deoarece daca suferi de vreo afectiune a inimii si te apuci de sport poti sa mori
2) RESPIRA !!! poate sa te doara capul si din cauza ca nu oxigenezi creierul cand faci efort. Invata sa inspiri si sa expiri corect in functie de exercitiu.
3) Fa incalzire corespunzatoare inainte de a te antrena.
4) Nu consuma ENERGIZANTE inainte, in timp sau dupa antrenament, poti consuma doar apa plata !
5) Ia o pauza de 1 saptamana si revino vezi cum te simti.
6) Sper ca nu te-a pus naiba sa iei steroizi sau alte prostii care iti pot provoca grave probleme de sanatate. Alimenteaza-te corect.dormi minim 8 ore pe zi.nutritie corecta.

Numai bine.
0
14-01-2012, ora 09:59
Mytzza97
Nu este medic/terapeut
Mytzza97
cred ca trebuie sa imi fac analize ca nu am mai facut din clasa a4-a... :)), respiratia stiu sa o fac. incalzirea nu prea... de obicei stau cam o ora jumate 2... si consum 1, 5l -2 de apa plata... energizante beau o data la luna cred nu prea beau asa ceva, cat despre steroizi nici nu am de gand sa iau :)) iar dormit, dorm si 10-11 ore, vreau sa cresc natural, nu ma grabeste nimeni sa bag steroizi si toate prostiile, dar am vazut ca de ieri parc anu ma mai doare asa tare, am inceput si am facut cu o greutate medie si a inceput sa ma doara la sfarsitul seriei... am stat umpic sa imi treaca in jur de 5 minute si m-am apucat sa fac cu greutatea maxima... si faceam mai multe serii in jur de 3-4 si nu am mai avut nimic... probabil e ceva trecator. sau nu stiu si la inceput cand m-am apucat acu 5 luni, dupa prima luna cand faceam 5-10 minute incepea sa imi bubuie capul...
0
14-01-2012, ora 12:26
AlexandruITA
Nu este medic/terapeut
AlexandruITA
TOTUSI nu e normal asa sa iti bubuie capul trebuie neaparat sa faci niste investigatii. Ceva nu e ok si pot fi consecinte grave. Ai mare grija.
0
17-01-2012, ora 18:50
Mytzza97
Nu este medic/terapeut
Mytzza97
am fost la medicul de familie si a spus ca este posibil sa fi tras curent de undeva si de aceea ma doare... si mi-a luat tensiunea si a spus ca nu e nimic neinregula... si mi-a mai dat un tratament de 5 zile cu niste pastile si gel ceva ca sa ma ung dupa cap... probabil de la cum faceam dus dupa antrenament si aveam parul umpic ud si afara era frig...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.