Dureri dupa operatie pe coloana

05-08-2009
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Diagnostic dupa operatie :Sciatica trenanta paralizanta bilaterala prin stenoze de recesuri laterale L4-L5 bilateral si L5-S1 dreapta operate.
Polidiscopatie vertebrala lombara cu protuzii discale minime necompresive.
Hemangiom vertebral L2
Operatia a fost reusita (m-am operat pe 10 martie 2009 ) m-am simtit bine vreo doua luni cat nu am facut mai nimic dar acum am 5 luni de la operatie si nu ma simt prea bine.Am luat si vreo 7 kg am 69 acum si ma dor picioarele ma furnica cand unul cand celalalt , cand amandoua.
Inainte de operatie ma durea foarte tare stg acum ma doare mai permanent dreptul si am odurere in calcaiul drept (o aveam si inainte) Imi simt picioarele grele si amortite nu pot sa stau mult in picioare sau sa merg mult.
Nu mai sunt ca inaite de operatie dar nici bine nu sunt, am alte dureri. Acum durerea s-a lasat rau pe picioare.
Oare ma voi face bine cu trcerea tmpului ? Sa fac fizioterapie ?Pana acum am facut doar niste exercitii recomandate din spital.
Daca a trecut cineva prin asemenea operatie astept un sfat sau o informatie de la un medic.
Este mai grea recuperarea la operatia pe nervi decat la cea de HDL?
18 comentarii
0
05-08-2009, ora 16:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Operatia reusita, pacientul inca bolnav.
Ma gandesc ca v-ati operat de fapt nu pentru a avea o operatie reusita ci pt. a scapa de dureri...
deci nu stiu de ce numiti de fapt operatia reusita...

Astfel de lucruri se intalnesc des din pacate dupa operatii "reusite".
Consultati un medic homeopat. Exista anumite remedii homeopate care sunt in stare sa repare nervii atinsi sau taiati in mod inevitabil de medici la operatie, fapt care face orice operatie un risc in sine.
O alta solutie nu cunosc si probabil ca nici nu exista si aceea pe care v-am mentionat-o functioneaza excelent.
0
05-08-2009, ora 18:25
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Merci de raspuns.Asa este m-am operat ca sa scap de dureri.Am ales aceasta alternativa ca am stat mult timp cu dureri si simteam ca imi pierd piciorul stg.Dupa cum sti operatiile pe coloana ca si altele implica anumite riscuri de aceea am zis ca operatia este reusita pt ca a doua zi m-am dat jos din pat si nu am avut nici o problema pt ca am auzit multe cazuri care au ramas cu sechele si chiar m-am simtit foartebine numai ca de cand am inceput sa mai fac efort si mi-am pus nevii la treaba si m-am mai si ingrasat pe deasupra am inceput sa mai am dureri pe picioare probabil ca trebuie timp ca nervii aceea sa se refaca dupa ce au stat mult timp compresati.O sa incerc si un tratament homeopat chiar am luat ceva timp de doua luni dupa operatie Neuromion si Milgama n.Eu sper sa fie doar o chestiune de timp pt ca in functie de de cat de grava este problema unele pers se refac mai repede alte pers mai greu sau deloc.La acest gen de op abia dupa un an de zile poti sa zici ca te simti mai bine pana atunci trebuie sa fi atent la fiecare miscare care o faci si sa nu ridici greutate.Merci si mai astept raspunsuri.
0
07-08-2009, ora 14:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna mirela,
in ce modalitati (frig, caldura, efort, repus) si cand se maresc durerile si amorteala (dimineata, seara, etc)?
Cum este durerea din piciorul drept ? Intepatoare, arzatoare, ca un ac, usturatoare, surda, etc.
Ai si alte simptome in afara cele legate de aparatul locomotor si de operatie ?
0
07-08-2009, ora 20:40
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Buna.Inainte de operatie aveam dureri mari lombare adica ma durea mijlocul si daca ma aplecam sa iau de jos ceva usor apoi ma durea foarte tare in sold ca un junghi apoi pana seara se lasa durerea cand pe stg cand pe dreptul mai mult pe stg si in calcai la piciorul drept aveam o durere intepatoare iar noaptea ma durea si nu ma puteam odihni Am stat cu dureri cat au fost suportabile la un moment dat cand mergeam pe strada mai mult schiopatam si imi amortea piciorul stg cam rau.Acum dupa operatie nu mai ma doare mijlocul iar in sold nu am mai avut junghiurile care le aveam.
In schimb acum am alte dureri mai mult pe picioare amo durere surda pe os si simt cum ma curenteaza si ma infurnica ca stau mai mult in picioare sau cand stau mai mult la birou la calculator.Imi simt picioarele grele si cred ca daca as avea si vreo 10 kg mai putin cred ca mi-ar fi putin mai bine.
Durerile sunt la efort si la stat mult pe scaun si la vreme umeda.
Sincera nici medicamente nu am mai luat am vrut sa mai treaca timpul sa vad cum ma mai simt ca m-am saturat si de antiinflamatoare.Dar in acest moment nu sunt buna de munca adica sa stau in picioare 8 ore macar (inainte stateam cate 14 ore in picioare ) 12 la serviciu si 2 pe drum.
Maine plec la mare 3 zile.Am fost si la un lac sarat la Telega daca sti tot ca sa mai dau cu nomol si sa stau in apa sarata la soare nu m-am expus prea tare.Oricum cu timpul imi voi da seama daca a avut vreun efect op.Dar dupa ce trc de 6 luni voi mai incerca si alte alternative poate fizioterapie si o sa consult si un medic homeopat.mersi mult mai vorbim.
0
07-08-2009, ora 23:25
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Am uitat sa-ti raspund la inrebarea daca am si alte simtome sau probleme in afara de cele de mai sus.
Nu am alte probleme, analizele intodeauna au fost bune eu zic nici romatism nu am pt ca fibrinogenu mi-a iesit bine. ce nu mi-am facut un test de osteoporoza pt ca m-am gandit ca avand 35 de ani posibil sa nu am probleme de genul asta pt ca osteoporoza apare dupa 50 de ani.Oricum problemele la coloana ma-au afectat mult cei care au probleme asemanatoare stiu aceasta afectiune iti ia capacitatea de munca si daca nu muncesti.iar in urma operatiei te simti mai bine dar toata viata ramai cu o sensibilitate.Dar speranta moare ultima .
0
09-08-2009, ora 14:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Mirela,

cumparati de la o farmacie homeopata Hypericum perforatum in dilutia 200 (C200 sau CH200 se numeste). Hypericum vindeca nervii raniti si durerile cauzate de nervi. Se suge o globula la nevoie, efectul ei poate tine pana la 4-12 saptamani. La inceput incearca 1globula zilnic pana constati ameliorare si iei din nou de abia cand reapar durerile. Se poate folosi si in loc de antinevralgic.

De asemenea indicat este Arnica C30 care se ia alternant cu Hypericum la inceput (hypericum dimineata, arnica seara de ex sau invers). Arnica poti lua mai multe zile, chiar si de 2 ori pe zi, le raresti dupa un timp si la ameliorare le opresti de tot. Efectul de vindecare este continuat si dupa oprirea lor caci ele
dau numai putere de autovinecare.

La tratamente homeopate este interzis in mod absolut cafeaua, cola, iutelile si mustetelul.
La Hyperium se evita vinul ( din cauza la sulf) si nu se ia cand se sta la soare.
La arnica se evita in plus otetul.
Cu aceste 2 remedii se poate aceelera enorm vindecarea.
Succes. Farmacii homeopate sunt in orice oras mai mare.
0
16-08-2009, ora 17:10
llaurflori
Nu este medic/terapeut
llaurflori
am mutat ceva foarte greu in luna mai si am mers la urgentasi mia pus diagnosticul LOMBAGO ACUT -SCOLIOZA LOMBARA.MI SA DAT NISTE PASTILE LE AM LUAT SI DE ATUNCI TOT TIMPUL MA DERANJEAZA COLOANA (SPATELE).MIAU MAI RECOMANDAT SI CONSULT FIZIOKINETOTERAPIE.VAS RUGA SAMI DATI UN SFAT CE AS PUTEA FACE.VA MULTUMESC.
0
01-09-2009, ora 19:49
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Pt Scarface.Mersi pt raspuns.
0
03-09-2009, ora 16:34
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
si eu m-am operat tot pe 10 martie dar 2008 si inca nu pot spune ca ma simnt bine.sunt pensionat si nu ma bucur deloc pentru asta dar nu am ce face.trebuie sa avem rabdare multa.cel mai bine este sa mergeti intr-o statiune balneara sa faceti recuperare, eu am fost la mangalia la sfarsitul lui mai si pot spune ca mi-a facut bine.evitati efortul, curentul, frigul
0
12-10-2009, ora 14:12
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Buna !am si eu o intrebare va rog!mama mea a fost operata de doi ani de hernie de disc L5-S1...operatia a reusit. locul s-a vindecat foarte bine...insa durerile de spate au continuat si continua inca.daca doarme trebuie sa se trezeasca pt ca ii amurteste tot corpul...si trebuie sa faca miscare pt a iesi din starea asta...durerile sunt mai mari seara si in timpul noptii.a mers la medic si i-a spus ca are spondeloza...i-a dat tratament pt asta si vitamine...a facut si fizioterapie...dar durerile, amorteala, , , si cateodata i se inrosesc urechile si simte o tensiunea mare in cap care coboara pe coloana la vale!va rog sa ne ajutati...a mai patit cineva asa ceva?va multumesc mult de tot
0
10-02-2010, ora 00:38
vio 67
Nu este medic/terapeut
vio 67
sant operat de hernie de disc am10 zile de la operatie si ma gandesc ce fel de recuperare sa fac si unde anume sa merg sa pot sa ma refac din nou. am 42 de ani si sint casatorit am si doi copii de crescut daca cineva ma poate indruma la o clinica sau o statiune de specialitate [recuperare dupa operatie la coloana] va rog frumos datimi o indrumare.va multumesc frumos
1
16-03-2011, ora 19:42
trandafir4269
Nu este medic/terapeut
trandafir4269
buna. si eu vreau sa ma operez, dar nu aud pe nimeni sa spuna ca dupa ce sa operat pe coloana nu la mai durut 5ani 10 ani 3ani etc.exista cineva care sa operat si nu a mai avut dureri ? ma gandesc ca trebuie sa te protejezi bine sa nu mai ai probleme
1
27-03-2011, ora 22:50
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Pt trandafir 4269.Depinde de ce probleme ai la coloana de cat de veche este afectiunea, depinde daca este urgenta chirurgicala adica daca sunt simtome neurologice grave adica amortirea degetelor de la picioare, paralizia, parastezii, nu mai este control la mers, dureri pe picior si calcai.daca aceste simtome nu sunt si exista doar durere atunci incearca toate tratamentele conservatoare posibile...gimnastica, masaj, fizio.In cazul unei operatii medicii in general iti garanteaza ca o sa te simti mult mai bine dar nu este adevarat asa ceva nu se poate garanta totul depinde de organism si de cum respecti viata de dupa operatie care nu va mai fi niciodata ca inainte daca faci excese ajungi de unde ai plecat si trebuie si multa miscare in limita permisa adica sa nu crezi ca statul la pat dupa operatie face bine.dupa perioada de trei luni de la operatie trebuie sa-ti mobilizezi coloana si sa -ti fortifici musculatura si grija la miscari la efort, la frig, la umezeala, nu prea mult in picioare nu prea mult pe scaun deci o viata nu prea grozava dar daca trebuie nu avem incotro.sanatate si sa auzim de bine
0
17-06-2011, ora 21:26
trandafir4269
Nu este medic/terapeut
trandafir4269
Salutare Am 42 ani mam operat si eu de hernie de disc prima data dupa 15 zile am mers cu masina cam 1100 km si dupa cum dadeam de frig putin nu puteam sa Mai merg normal facusem un fel de semi parrza. Si dupa doua luni mam operat iar a esit la RMN o urata hernie a recitivat. Am 15 zile de la Operatie si am mari dureri in calcai talpa si pulpa de jos de la piciorul stang. Nu mai stiu ce sa fac de dureri, iau milgamma dar degeaba. Va rog ajutatima ce sa fac, a a mai avut cineva Asa ca mine dureri in talpa calcai si cum a trecut. Astept un raspuns Multumesc
0
23-12-2016, ora 19:43
Albertino
Nu este medic/terapeut
Albertino
Buna seara,
Dle Scarfage rețetă data mi se pare lipsită de bun simt cu tratament homeopat pentru durerile postoper kmatorie de Stenoză lombara vertebrala instrumentata cum am eu sau de HDL.Sincer am crezut și eu așa că am urmat, 10 cu arnica și Hipericum perforatum, rezultate apa de ploaie.
Așa că nu mai amăgi lumea vezi de treaba ta.
0
21-04-2017, ora 06:46
Toska
Nu este medic/terapeut
Toska
Buna ziua, am decis sa recurg si la aceasta optiune de a cauta alte persoane care au sau au avut aceleasi simptome dupa o operatie sau in cazul meu doua de Hernie L4-L5 Stg, dureri ce nu cedeaza la tratament, vreau sa mentionez ca nu mai stiu ce sa fac, nu mai pot de durere, transpir mult cand ma ridic sa merg timp de 3-5 minute si incepe sa ma doara, nu mai rezist. Ma doare tot corpul. A doua operatie a avut loc pe 08.04.2017, intrebarea pe care v-o adresez este ce pot sa mai fac?
0
22-04-2017, ora 03:54
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
pentru marinela !

in ce situatie te mai afli ??? inot ai incercat macar 3 zile/ saptamana ???
0
09-03-2019, ora 13:35
Mihaela romana
Nu este medic/terapeut
Mihaela romana
Buna ziua! Sunt operata de 3 zile de stenoza spinala L4L5. Doctorul a fost la mine dupa operatie si a spus ca mi-a eliberat nervii spinali si mi-a inlocuit 2 discuri intervertebrale. Zice ca operatia reusit, dar eu mor de durere de picioare. Nici un calmant nu isi face efectul la durerile insuportabile pe care le am in picioare. Nu ma doare operatia cum ma dor picioarele. Ma dor din sold pana in laba piciorului continuu. Am onosit de atata durere si in fiecare zi doare mai rau. Nu ma durea asa inainte de operatie. Ce se intampla ? Ce ma fac, cu durerile astea ca imi sta inima de atata durere? Nici pastilele cu morfina nu -mi iau durerile. Ajutorrrrr, ca mor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Recuperarea după o intervenție chirurgicală
  • Un număr mai mare de pași zilnic reprezintă o bună metodă de a evita complicațiile postoperatorii
  • Operația nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acuratețe riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienții la risc de disfuncții cognitive postoperator
  •