dureri foarte mari la genunchi

09-02-2010
P.Nicoleta
Nu este medic/terapeut
P.Nicoleta
Buna ziua! Acum vreo 2 luni am calcat stramb pe piciorul stang, a trosnit foarte tare genunchiul si m-a durut rau.nu m-am dus la doctor dar mi-a trecut peste 3 zile.Dupa aproximativ 2 saptamani mi-a trosnit si celalalt genunchi si am avut dureri la fel de mari.Acum 2 sapt mi-a trosnit din nou genunchiul stang, si avand dureri foarte mari m-am dus cu mama la doctor, acesta spunandu-mi k nu am fracturi dar lovitura a fost foarte puternica si mi s-a deplasat rotula, si mi l-a bagat in ghips timp de o saptamana.Astazi am fost la un antrenament de handbal si in timp ce alergam deodata a trosnit foarte tare genunchiul drept, nu cel pe care l-am avut in ghips, si acum am dureri foarte mari.Ce se intampla cu genunchii mei?
3 comentarii
0
09-02-2010, ora 13:30
P.Nicoleta
Nu este medic/terapeut
P.Nicoleta
Si va rog daca puteti sa-mi spuneti ce sa-i fac acum genunchiului pentru a nu ma mai durea.Va rog sa ma ajutati!
0
09-02-2010, ora 15:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!!
Ce varsta aveti?? Faceti sport de performanta?? Ati fost consultata inainte de a incepe un sport de performanta???????? Vi s-au explicat riscurile unui sport extrem de agresiv, cum este hand-ball-ul????
Poate fi vorba despre o displazie femuro-patelara (cu subluxatie patelara externa) sau poate fi un alt diagnostic.
Doar un examen clinic specializat va decela originea suferintei D-voastra. Pana atunci evitati cu strictete orice efort sportiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-02-2010, ora 20:50
P.Nicoleta
Nu este medic/terapeut
P.Nicoleta
Am 15 ani si joc handbal la echipa scolii.Nu mi s-au explicat riscurile si nu am facut nici consultul medical.Am fost la medic si mi-a spus ca nu este nevoie de ghips dar trebuie sa stau in repaus la pat cateva zile, sa port genunchera si sa-mi dau de 3 ori pe zi cu diclac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •