dureri foarte mari la nivelul intregului corp - rezultate RMN

12-04-2012
militaru.narcisa
Nu este medic/terapeut
militaru.narcisa
Buna ziua,

Am o mare rugaminte la dvs, tatal meu umbla de ceva timp prin spitale deoarece are dureri foarte mari la nivelul intregului corp si as dori sa stiu cat de grava e situatia si daca se poate opera. Unii medici spun ca ar fi grav, altii ca nu, unii spun ca se poate opera altii ca nu! As dori sa stiu si pararea dvs.
A facut doua RMN-uri, unul la nivelul coloanei lombare fara substanta de contrast pe care i.v (sag T2, sag T1, sag STIR, cor T2, ax T2 ) ce evidentiaza:
-minima deviere sinistro-converxa;
-mici osteofite anterioare L2, L3;
-discurile intervertebrale L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5 si L5 -S1 cu hiposemnal T2 omogen (desicate);
-protruzii discale circumferentiale L1-L2, L2 -L3, L3 -L4, fara conflicte disco-radiculare decelabile IRM;
-minime protruzii discale laterale stangi L4 -L5 si L5 - S1 fara conflicte disco-radiculare decelabile IRM;
-maduva spinarii din campul examinat cu dimensiuni normale si semnal omogen T2.

si un alt RMN cu examinarea IRM nativa a coloanei cervicale (sag T2, Sag T1, sag STIR, ax T2, ax T1) ce evidentiaza:
-piese scheletice cu raporturi normale;
-scaderea inaltimiii anterioare a corpilor vertebrali C3, C4, leziuni nodulare in hipersemnal T1, T2 la nivelul corpilor vertebrali-hemangioame;
-osteofitoza posterioara a nivelului apofizelor unciforme cu miscsorarea gaurilor de conjugare C4-C5, C5-C6, C6-C7.
-la nivelul corpului vertebral C6 arie (4/5mm) in hipersemnal T2, STIR, izosemnal T1, aspect nativ edomatos, necesita ex cu gadolinium.
-mici protruzii discale mediane C4-C5; C5-C6 cu amprentarea spatiilor perimedulare anterioare;
-protruzie discala mediana C6-C7, fara conflicte disco-radiculare;
modificari de mielopatie cronica cervicartrozica pe inaltimea corpilor vertebrali C5, C6, C7.

Astept raspunsul dvs,
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.