Dureri genunchi si instabilitate

18-06-2017
kzkvoju
Nu este medic/terapeut
kzkvoju
Buna ziua, acum o luna si jumatate m-am lovit la fotbal, am ridicat piciorul si la contactul cu mingea, s-a auzit un pocnet putin mai jos de rotula si am simtit cum sa rotit usor, dar sesizabil, spre exterior. La inceput m-a durut foarte rau genunchiul iar dupa o luna de zile nu il puteam flexa mai mult de aprox 60 de grade, simteam ca ceva imi blocheaza genunchiul si nu ma lasa sa il flexez + dureri. Acum dupa 1 luna si aprox 3 saptamani imi pot flexa piciorul cu usoare dureri, pot conduce sau merge pe bicicleta dar inca simt o instabilitate mare cand indrept piciorul si inca este umflat genunchiul spre interior (ca un os) si se simte diferenta fata de celalalt.
Am 97 kg, 1.8m inaltime. In ultimii 2 ani am mai avut probleme la nivelul articulatiilor (am calcat stramb si a durat 4 luni pana sa imi refac complet glezna) si in 2 ani de zile am ajuns de la aproape 76-80 kg la 100 (am mai slabit in ultima jumatate de an vreo 3 kg). As dori sa stiu daca acea umflatura (os) se va duce cu timpul si daca imi pot relua activitatea sportiva (incerc sa slabesc trepat si aveam planuri pentru vara aceasta sa slabesc facand sport)
Genuflexiuni pot face insa nu pot pana jos.
2 comentarii
0
18-06-2017, ora 16:01
kzkvoju
Nu este medic/terapeut
kzkvoju
Si din cauza kilogramelor in plus, dupa o alergare intensa, simt ca ma mananca pielea, mainile si mai ales picioarele.
0
18-06-2017, ora 16:09
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Posibil ruptura ligament incrucisat anterior. Trebuie consult la ortoped
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •