dureri in gat

06-09-2010
corneliafatu
Nu este medic/terapeut
corneliafatu
ma chinuie de cca 2 ani o durere in gat.In nov 2008 m-am operat( o hidronefroza gr 4, a doua operatie pe acelasi rinichi).inca de a doua zi dupa operatie m-a suparat gatul. cum aveam alte dureri, nu prea am dat importanta.ideea e ca de atunci nu-mi trece.
analize:
exudat faringian-streptococ betah-absent
stafiloco auriu-absent
candida-absent
vsh-22
aslo-negativ
proteina c reactiva -24
factor reumatoid - negativ..restul creatinina, glicemie etc sunt in valori normale
Radiografii:Rg sinusuri-reducerea relativ omogena a transparentei sinusurilor frontale si mai neomogena a celor maxilare.Deviatie de sept nazal
rg gastroduodenal-esofag normal
stomac in cascada, hipotom, alungit, pliurile mucoasei ingrosate, lichid hipersecretie cantitate mica si reflux gastro-esofagian in trendelemburg(cred)redus cantitativ.
bulb normal si cadrul duodenal hipotom cu duodenita pe D2
tratamente
de mai multe ori am facut tratament cu ciprofloxacin, cate 3 saptamani-pt o infectie urinara si injectabil cefort/10 zile.- am avut sonda coch o luna
nazomer, gargara bicarbonat, prep cu nistadin, triovit, vitasol
apoi-moldamin 1 fl la 4 zile, movalis 14 inj., omeran, tantum
cu analize si tratament ma chinui din aprilie-nicio imbunatatire, ba mai mult parca ma doare si mai tare. ma doare si limba si-mi apar mici umflaturi pe limba.
desi ar trebui sa beau 3 l lichide, nu pot sa beau din cauza gatului
mananc putin si des, sanatos(cat se poate) fara acrituri, fara sare, fara bauturi carbo.
va multumesc pt rabdare!
1 comentarii
0
07-09-2010, ora 23:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi trimiti pe mail
varsata, Kg, inaltime, poze cu faringele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.