Dureri in gat si in piept

21-03-2011
staupenet
Nu este medic/terapeut
staupenet
Buna Ziua!

Acum o saptamana am fost racit cu dureri de piele pe tot corpul si frisoane, 'afte' care mi-au iesit in cavitatea bucala dar acum am o alta problema !

Am o durere in gat...ma doare tot gatul pe dinafara, cat si inauntru presupun ca s-au inflamat amigdalele...si aceasta durere de la gat merge pana in piept unde am dureri mari la un interval de 20 sec cam asa.Specific ca ma doare cand inghit, nu prea pot sa intorc capul...!

as vrea sa stiu si eu care ar fi cauza!

va multumesc!
3 comentarii
0
22-03-2011, ora 19:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cauza ai spus-o singur...o raceala, o inflamatie pe caile respiratorii care nu a fost tratata...ar trebui sa mergi la medicul de familie sa te vada si sa incepi un tratament...
0
22-03-2011, ora 19:35
staupenet
Nu este medic/terapeut
staupenet
am inteles :D multumesc mult !
0
16-05-2012, ora 19:06
dia 18
Nu este medic/terapeut
dia 18
am si eu o problema legata tot de durerea in gat. mi-am facut de 2 ori exudatul, rezultatul a fost stafilococ auriu, am luat Augumenin...dar eu continuu am aceasi senzatie de usturime in gat iar pe partea dreapta mi se inflameaza ganglionul gatului, exact k si cum as mai avea o amigdala...am tot luat antibiotice gen augumentin, zynat...degeaba.am fost la ORL si mi s-a spus k am o sensibilitate in gat.racesc foarte usor...daca merg cu geamul deschis la masina sau daca bate vantul gata.ma dor urechiile si imediat si gatul se inflameaza.chiar nu stiu ce sa mai fac...daca puteti sa-mi dati un sfat...va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  •