dureri in interior si usturime si in interior si in exterior

13-06-2012
amira1990
Nu este medic/terapeut
amira1990
Buna ziua, mi-am inceput viata sexuala acum 2 ani, dar nu am reusit sa simt pana acum o placere. Nu am reusit niciodata ' sa ma ud ' in timpul actului iar inainte reusesc cateodata dar foarte putin si ma usuc foarte repede.
In copilarie am avut o agresiune sexuala ( la varsta de 8-9 ani ) si de cele mai multe ori in timpul preludiului imi vin acele imagini in minte dar nu mereu si nici atunci cand nu le am nu ma pot uda.
Usturimea o simt in josul clitorisului si un pic in interior iar durerea o simt in interiorul vaginului cand el intra total... daca intra doar jmatate nu am durerea...
Cu partenerul actual imi doresc enorm sa fac sex si sa simt placerea si sa il fac si pe el sa se simta bine deoarece el simte de fiecare data cand am cea mai mica durere si nu vrea sa continuam...
ce estevde facut? va multumesc
4 comentarii
0
13-06-2012, ora 20:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa mergi sa faci cateva sedinte de psihoterapie ca sa depasesti cu adevarat trauma avuta. Subconstientul tau stopeaza placerea, fizic s-ar putea sa n-ai nimic. Deci trebuie sa indepartezi cauza. Abia apoi creierul, organismul va raspunde corect la stimulii sexualii si atunci vei vedea ca te vei si umezi si treptat vei simti si placere. Parerea mea sa nu amani, te va ajuta realmente si vei fi implinita si tu ca femeie si partenerul tau.
Daca n-ai facut inca un consult ginecologic, fa-l. Fa si PAP si analiza secretiei sa excluzi orice cauza locala.
De asemenea, poti lua de la farmacie lubrifiant si sa folositi, va face foarte bine in cazul tau.
Mult succes, sa te bucuri de o viata sexuala normala si satisfacatoare!
0
13-06-2012, ora 20:55
amira1990
Nu este medic/terapeut
amira1990
multumesc pentru raspuns, am incercat si cu lubrifiant dar m-a usturat mai tare si incepand din momentul in care lubrifiantul mi-a atins clitorisul... am incercat si penetrare jumatate si foarte lenta... si tot ce am facut a fost sa amanam o perioada scurta de timp penetrarea... voi incerca si cu psihoterapie... dar unde pot gasi un psiholog bun pentru acest tip de problema? va multumesc
0
13-06-2012, ora 21:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Parerea mea, din cele ce mi-ai raspuns e ca ar trebui sa mergi musai si la ginecolog, sa n-ai vreo vaginita.
Din pacate nu pot sa-ti recomand decat sa mergi la medicul de familie care sa-ti dea trimitere catre un psihoterapeut.
0
13-06-2012, ora 22:27
amira1990
Nu este medic/terapeut
amira1990
Din cauza unor evenimente neplacute in trecut, increderea mea in medicii de familie nu este una foarte buna... in schimb stiu ca acestia ma vor trimite la un medic psiholog de policlinica sau ceva asemanator... sincer as prefera sa platesc mai mult dar sa ma duc la un psiholog foarte bun cu experienta si sa fiu sigur ca este capabil pe acest tip de probleme.. credeti ca imi puteti spune unde sa caut mai exact? pe google nu am gasit cine stie ce
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •