Dureri in jurul buricului de 3 ani agravata in ultima luna

05-11-2017
Adina.sobou
Nu este medic/terapeut
Adina.sobou
Buna seara. Am un copil de 8 ani cu dureri de burtica de 3 ani. In ultima luna s-au agravat simptomele si nu stiu ce sa ii mai fac. In timpul acesta am mers la diversi medici si nu ni sa pus un diagnostic. Acum 2 saptamani am fost in spital cu dureri de burta, voma( suc gastric) si febra.ni s-a dat tratament de gastrita + regim alimentar care l-am respectat. Copilul acuza dureri puternice in jurul buricului, face caca moale nedigerat 3-4 pe zi si ocazional temperatura. Nu stiu unde sa ma mai duc cu el. Am incercat la particular pt o endoscopie dar nimeni nu face la copii. Ce imi recomandati sau poate s-a mai confruntat cineva cu asa ceva. Ma simt neputincioasa pt ca nu stiu cum sai alin durerile.
2 comentarii
0
23-01-2019, ora 12:56
pusiro
Nu este medic/terapeut
pusiro
Buna ziua, ma confrunt cu aceasi problema cu fetita. Ati reusit sa aflati cauza? Am facut analize de alergii plus alte analize recomandate de medic pediatru gastroenterocolog, a luat tratament pentru viermisori, atat ea cat si membri familiei, eco abdominal, dar totusi nu scapam de durerile de burta ( in jurul buricului). Si la noi dureaza de cativa ani, de doua luni durerile sunt zilnice. Apar brusc, dispar la fel, in special dupa ce mananca sau bea apa. Singurul lucru ce i-a iesit la analize feritina mica (anemie).
0
23-01-2019, ora 21:05
Adina.sobou
Nu este medic/terapeut
Adina.sobou
Buna seara. Da am descoperit problema. Helicobacter pilory descoperit la endoscopie si colon iritabil. In treaba mare nu a iesit niciodata. Am ajuns la urgente la spitalul de copii Victor Gomoiu, unde sunt niste medici extraordinari. Acolo l-au puricit din cap pana in picioare. Am ajuns intr-o stare destul de grava, dureri burta care nu treceau la calmante, voma si nu manca nimic decat apa. Avea o saptamana de cand nu manca si se deshidratase. La spitalul Grigore Alexandrescu la urgente i-au facut o injectie calmanta si ne a trimis acasa ca suntem rasfatati.Asa am gasit spitalul VG printr-un search pe internet. Acum suntem bine, mai are dureri ocazionale cand nu mananca ce trebuie adica regim.si facem cure de curad cu, controloc de 20 mg, zilnic timp de o luna cu o luna pauza. sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici