Dureri in piept, multe teste si analize, nimic gasit deocamdata

12-02-2017
abytza221
Nu este medic/terapeut
abytza221
*** Simptome ***
- De o saptamana ma inteapa in mijlocul pieptului, spre partea stanga e ca un junghi. De asemenea simt inima cum bate mai tare si un aer rece in piept, ca atunci cand esti racit, insa eu nu sunt.
- Simptomele apar tot timpul, nefiind favorizate de ceva anume, insa uneori le pot provoca intentionat cand trag aer adanc in piept sau cand ma aplec sa-mi leg sireturile.
- Cand stau intins in pat intr-o parte, simt ca ma sufoc si simt inima cum bate tare si ma pun imediat pe spate.

*** Despre mine ***
- Am 29 de ani, 90kg, 1.8 M, in urma cu 6 luni am renutat complet la fumat, consum alcool moderat, 2/3 beri de cateva ori pe saptamana.

*** Teste ***
- Am facut doua EKG-uri in repaus, un EKG la efort (unde am alergat 12 minute si am ajuns la puls de 190 BPM, totul ok la test, simptomele nu au aparut in timpul testului) si inca doua ecografii cardiace care nu au evidentiat nimic.
- De asemenea am fost si la un medic pneumolog, am facut o rafiografie pulmonara care nu a evidentiat nimic.
- Am facut si analize de sange, colesterol si trigliceride in limite aproape normale.


*** Observatii ***
- Am observat in seara aceasta ca daca ma apas mai tare cu palma in zona aceea, pot provoca acel junghi, il mai pot provoca si cu respiratul adanc sau aplecarea corpului, insa nu tot timpul.
- Tensiunea o am cam tot timpul 12.7 sau maxim 13.8 seara, pulsul in repaus intre 74 - 85 BPM, nu prezint batai neregulate ale inimii.

*** Tratament ***
- Medicul pneumolog mi-a dat antiinflamatoare Movalis 2/zi, am luat deja 5 pastile, insa vad ca nu se amelioreaza.

1. Ce anume credeti ca ma doare acolo?
2. Credeti ca poate sa fie ceva de la inima care sa nu iasa la toate testele pe care le-am facut?
3. Ce analize suplimentare mai pot face pentru a depista ce am acolo?
4. De ce nu pot provoca chiar tot timpul durerea daca este o inflamare a zonei?
5. De ce simt inima cum bate mai tare uneori daca medicii spun ca nu am nimic la inima?
6. De ce simt ca ma sufoc si ca imi bate inima tare daca stau intins in pat pe o parte?
1 comentarii
0
17-02-2017, ora 11:18
abytza221
Nu este medic/terapeut
abytza221
Am facut un ekg 24 de ore, am avut 3 extrasistole in timpul asta.
In ultimele zile s-au accentuat foarte tare palpitatiile si un fel de aer in piept ca un gol asa.
Cred ca am facut si supradozaj de movalis, am luat 30mg / zi, doua pastile.
Medicul pneumolog mi-a recomandat sa iau asa si cred ca de la acest medicament ma simt asa rau in ultimele zile, am citit pe prospect ca maximul este de 15 mg /zi, eu am luat dublu.
Este posibil sa fie din cauza supradozajului de movalis?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •