Dureri in regiunea spatelui mai jos de rinichi

29-03-2010
vasile1111
Nu este medic/terapeut
vasile1111
Buna,

Am 26 ani si am dureri mai jos de rinichi. Durerile au inceput din senin intr-o seara, care spre noapte au devenit oribile. Am avut si putina temperatura (38"), si o mica raceala. Spre ziua durerile au continuat, de dimineata am inceput sa beau mult lichid, pentru a diminua temperatura. Temperatura a trecut, si dupa amiaz durerile de spate au incetinit. Insa am inceput sa simt careva deranj in timpul cind ma urinam. A doua zi usturimele au continuat tot mai mult (noaptea avusem din nou temperatura). Tocmai a treia zi, dupa serviciu am plecat la urgenta, aveam senzatia ca tot timpul vreau sa urinez, si usturimile au devenit mult mai puternice, urina era tulbure. La urgenta am asteptat vre-o 6 ore, mentinind urina pentru 2 ore (ma gindeam sa dau analize), dupa care nu am mai rezistat din cauza durerilor, si am hotarit sa ma urinez, spre sfirsit urina era cu singe. In sfirsit am trecut analizele, si mi s-a spus ca am infectie urinara (bacteria E coli). Peste citeva ore am folosit Cipro (la prescriptia medicului), usturimile au incetat, cu toate ca mai aveam careva mici deranjari cind ma urinam. Medicul mi-a prescris antibioticul pe o perioada de zece zile. La 7 zile am fost la medic, i-am zis ca numai am usturimi, dar ca durerile la spate persista. El mi-a zis ca durerile nu au nimic infectia si sa ma adresez la un medic specializat. Acum dupa zece zile, durerile puternice in spate au revenit (e mai jos de rinichi, si parca nu ma dor oasele, nu am dureri cind apas, e ca o greutate mare care persista), tot am mici deranjuri cind ma urinez.

(Adaugator Acum trei saptamini in urma am urmat un curs de masaj la spate, in special in zona gitului (din cauza ca stau toata ziua la calculator, ma deranja in aceasta regiune).

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat? E oalta boala a rinichilor, uretrei, care nu a fost depistata la analize? Ori e din cauza spatelui? (De jumate de an umblu regulat la piscina, greutati nu ridic, unicul lucru e ca stau toata ziua la calculator). Durerile cele mai acute au fost de ambele ori Duminica seara, dupa piscina.

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
22-01-2013, ora 14:34
adina84
Nu este medic/terapeut
adina84
Buna,

Vroiam sa stiu daca ai rezolvat problema si cum pt ca si eu am aceleasi dureri si aceeasi infectie cu e-coli de care se pare ca nu mai scap.Am deja dureri in spate de mai bine de un an si sincer nu stiu ce sa mai fac.

Mersi mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.