Dureri in timpul si dupa primul act sexual

20-02-2016
anamaria97
Nu este medic/terapeut
anamaria97
Buna seara! Acum 2 zile am avut parte de primul contact sexual cu iubitul meu. Nu am sangerat, insa m-a durut, iar vaginul nu era indeajuns de lubrifiat, mentionez ca nu am folosit prezervativ insa ejacularea partenerului a avut loc in pat, dupa ejaculare ne-am oprit iar urmatoarea zi am constatat mici dureri la nivelul ovarelor presupun, iar scurgerile obisnuite care le aveam inainte de primul act nu mai sunt la fel de 'abundente' ca inainte. Nu am un ciclu menstrual regulat, (mentionez ca am 18 ani) mai exact ultima perioada a fost anul trecut in luna martie. Prietenul meu mi-a spus ca si el a avut niste dureri timp de cateva ore dupa actul sexual insa doar in ziua aceea, urmatoarea zi spunand ca nu mai are nimic. As vrea sa stiu daca aceste dureri sunt normale sau daca poate fi vorba de alte probleme, orice raspuns ma poate ajuta, va multumesc.
4 comentarii
0
20-02-2016, ora 11:46
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Avand in vedere ca a fost vb de primul contact tind sa cred ca e oarecum normal. Totusi ideal ar fi ca tu sa te lufrifiezi foarte bine, natural sau daca nu s-a putut, sa fi folosit un lubrifiant. Prietenul tau a fost si el virgin, pt ca asa s-ar explica eventualele stangacii, de ex miscari mai bruste care sa-ti dea acele dureri, etc? Daca vezi ca nu-ti trec du-te la un ginecolog pt consultatie sa nu ai pb mai tarziu.
Si inca ceva, faptul ca el nu a ejaculat in tine nu te fereste de o sarcina. Lichidul preejaculator contine si spermatozoizi...ma rog, el in sine nu, dar s-ar putea sa-i ia de pe canal pe eventualii ramasi pe acolo... Chiar e f posibil...
0
20-02-2016, ora 12:42
anamaria97
Nu este medic/terapeut
anamaria97
Nu, el nu era virgin. Merci!
0
20-02-2016, ora 13:37
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Bun, deci durerile pe care le-a avut prietenul tau nu se datorau faptului ca ar fi fost virgin... Atunci chiar va recomand amandurora un consult, pt ca acele dureri nu mi se par a fi normale. Un ginecolog te-ar lamuri si cu privire la cauza pt care menstruatia ta e asa de neregulata, deci chiar ar fi indicat...
0
20-02-2016, ora 14:13
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
In timpul excitarii barbatului prin penis se secreta un lichid care contine spermatozoizi iar in timpul actului sexual acesta este eliberat in vagin. Cu cat se apropie ejacularea cu atat creste concentratia de spermatozoizi in acest lichid. Daca nu utilizati prezervativ exista risc de sarcina, chiar daca partenerul nu a ejaculat in vagin.
Sunt ingrozit de faptul ca a trecut aproape un an de cand nu ati mai avut ciclu menstrual. Ce mai asteptati? Asta poate indica probleme la nivel hormonal, care, la randul lor pot fi cauza durerilor resimtite.
Va recomand un control ginecologic urgent, ocazie cu care sa faceti si educatie sexuala temeinica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: