dureri in zona ovarelor, usturimi la urinare

10-12-2009
deeeeea
Nu este medic/terapeut
deeeeea
Va rog, puteti sa ma lamuriti intr-o problema? de o luna am dureri in zona ovarelor (mentionez ca am ovare polichistice, avand un chist de 7 cm pe ovarul drept care in prezent s-a diminuat-3, 5 cm) de 2 zile au aparut dureri si in zona ovarului stang.. am facut eco.. si mi-au descoperit mici chisturi si pe ovarul stang.. am probleme la urinare, usturimi si uneori urinez in cantitati mici in plus uneori simt si usturimi vaginale.. am facut analize (sumar de urina, urocultura) ambele au iesit bine, fara probleme. testul papanicolau l-am facut acum 2 saptamani si a iesit bine.. la controlul ginecologic mi s-a spus ca secretia e normala, dar ca s-ar putea sa fie o anexita, asta inainte sa fac testul papanicolau.. mi-a spus ca arata f bine colul uterin.. fara probleme..si totusi simt dureri f puternice..si usturimi la urinare mai ales daca stau in frig, nu am dureri la contactul sexual. nu stiu ce sa mai cred.. mentionez ca iau anticonceptionale Logest de 4 luni.. va rog mult daca puteti..raspundeti.. multumesc
2 comentarii
0
11-12-2009, ora 18:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa faci si un control la urologie. La eco rinichii sunt fara probleme ? Trebuia sa mergi la MF / urolog sa iei terapie, nu poti sta cu aceste usturimi si probleme urinare. Chiar daca sumarul de urina si urocultura au iesit bine asta nu inseamna ca nu ai nimic si trebuie sa ignoram ceea ce te supara.Acum, la sfarsit de saptamana, ori iti suni MF si il rogi sa-ti recomande ceva, ori astepti pana luni pentru a merge la medic.Daca simptomele sunt destul de pronuntate si nu poti vorbi cu nimeni mergi la farmacie si cumpara-ti Zanocin de 400 mg [ 1 / zi, 10 zile ] si Uricol plicuri.Imbraca-te bine.
0
11-12-2009, ora 18:33
deeeeea
Nu este medic/terapeut
deeeeea
multumesc pentru raspuns! astazi am fost la medicul de familie mi-a facut eco.. nimic suspect..iar luni o sa fac analizele de urina din nou, sa vedem ce rezultat o sa fie... o sa merg si la ginecolog pt alte investigatii.. iar luni o sa imi ia si o proba de secretie pt a vedea daca am cumva candida..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.