dureri in zona pieptului

04-02-2013
skepsys82
Nu este medic/terapeut
skepsys82
buna ziua.
de apx 3 luni si ceva am niste dureri in zona pieptului, cu precadere in partea stanga.nu am observat anumite circumstante in care sa se activeze, afara de faptul ca apar si cand dorm pe partea stanga.nu stiu cand sa ma astept sa apara, intrucat nu au un anumit tipic.
uneori, foarte rar insa, am simtit si dureri in mijlocul pieptului, iar cele in partea dreapta sunt foarte rare. evident initial am intrat in panica, tatal meu avand pb cu inima.
ekgul nu mi-a dezvaluit decat niste anomalii congenitale nealarmante, conform consultatiei.
o farmaceuta m-a directionat catre nurofen+midocalm, care si-au facut efectul dar doar pe perioada in care le-am luat, more or less.de curand am luat din nou, dar de data asta fara efect.
am 30 de ani. am o viata sedentara si depresiva, insa nu am mai avut durerile pana acum. le am zilnic de cateva ori pe zi, de trei luni si.prima oara cand s-au manifestat a fost dupa ce am fumat mai intensiv cateva zile.
nu am fost fumator pana acum un an, si chiar si anul asta,
am fumat foarte ciudat, gen acu o luna, apoi doua luni pauza, dupaia iar vo doua luni, iar pauza vo trei etc.
in acelasi timp mergeam la inot, si acolo am observat ca nu puteam sa inot bine daca fumam inainte de inot. apareau aceste dureri.
apoi am luat o pauza de vreo 3 luni si de la inot si e la fumat. pe la jumatea acestei pauze au inceput sa se manifeste cu frecventa zilnica durerile, declansate de data asta de niste exercitii de fitness pentru spate, facute acasa.pe de o parte inteleg ca ar fi nevralgie intercostala, dar chiar trei luni sa tina?
nu stiu care ar trebui sa fie urmatorul pas.
am incercat la doctorul de familie dar m-a cam bruscat pe motiv ca nu sunt angajat, iar doctorii de stat la care m-a trimis au acut la fel, si mi-au spus pe fata ca nu au cum sa ma examineze cum trebuie sau sa-mi asigure tratament egal cu al celor care sunt angajati.
dar asta e alt aspect, si anume, cum de daca am conytibuit la stat timp de apx 7 ani, are statul tupeul sa ma trateze ca inferior (de vreme ce atunci mi-am platit taxele si nu am avut nevoie aproape deloc de ajutor de la stat)
multumesc ca ati citit.
aveti vreun sfat?
2 comentarii
0
05-02-2013, ora 08:21
PETRE40
Nu este medic/terapeut
PETRE40
Buna ziua,
Si eu fac cateva investigatii pt ca am simtome asemanatoare...o sa va spun dupa ce primesc rezultatele
0
05-02-2013, ora 11:13
skepsys82
Nu este medic/terapeut
skepsys82
ok, multumesc. si bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •