Dureri in zona toracelui

29-12-2008
Florin1369
Nu este medic/terapeut
Florin1369
Am 22 de ani, M, si de cateva zile prezint anumite dureri in partea central-superioara a toracelui. Durerile nu sunt de intensitate mare, nu au o durata mare, nu sunt permanente, insa revin in mod constant destul de des pe parcursul unei zile.
Nu am observat conexiuni intre aparitia durerilor si efortul depus.
Durerile au tendinta de a reveni mai frecvent in conditii de frig. Nu am probleme majore cu inima, doar o usoara tachicardie depistata anul trecut, datorata unui tratement necorespunzator.
De cele mai multe ori cand revin durerile am tendinta de a ma speria, moment in care apare si o usoara senzatie de sufocare.
Are cineva idee care ar putea fi cauzele acestei stari?
3 comentarii
0
30-12-2008, ora 01:28
Otto
Nu este medic/terapeut
Otto
Buna ziua Florin si eu am cam aceleasi probleme (dureri, intepaturi, uneori senzatie de gheara)
in piept dar tot asa de intensitate mare si dureaza putin, in general survin aceste probleme
in special cand ma gandesc la ele. Si inima imi bate aiurea uneori (cand mai tare cand mai incet)
Parerea mea este sa faci un set de analize complet, sange, inima, etc. Si nu uita roaga-te mereu
la Dumnezeu cand te doare zi in gandul tau "Tatal nostru" de 3 minim, sa vezi ce bine te vei simti.
Revenind la medicina, pari a avea si o tulburare de anxietate, de multe ori simtim ca ne doare
acolo, ca ne doare in alta parte, pecand toate aceste simptome le manifestam noi (din creierasul nostru).
Dar tot mai bine este sa-ti faci analizele, sa faci eventual o electrocardiograma sa vezi cum stai cu inima.
Si ia calciu/magneziu cand te doare. bineinteles nu depasesti doza de 1 cp/zi.
0
01-01-2009, ora 23:01
Florin1369
Nu este medic/terapeut
Florin1369
Multumesc pentru raspuns! Refacerea analizelor este urmatorul pas pe care urmeaza sa il fac. Am uitat sa mentionez ca am fost diagnosticat cu hipertiroidie si ma gandesc ca si aceasta poate fi o cauza!
0
05-01-2009, ora 01:30
nico_lyly
Nu este medic/terapeut
nico_lyly
BUNA FLORIN sa sti ca si eu am aceleasi simtome ca si tine dar eu am facut toate analizele posibile pentru a sti care este cauza si surpriza.sant sanatoasa tun an afara de un bloc de ramura pe partea dreapta a inimi care nici nu ar trebut simtita deci. exclus sa am aceste simtome di cauza asta SPUN MEDICI si eu ce sa mai cred ca nu mai suport starile astea.Daca afli ceva te rog sa ma anunti si pe mn. MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS DIN PARTEA ORICUI MA POATE AJUTA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici