dureri inainte de ciclu cu o zi

19-02-2014
alyyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyyy
In urma cu 1 an, eram intr-un magazin, si a inceput deodata sa ma doara burta, apoi sa ametesc, m-am asezat pe un scaun, dar simteam ca tot cad, si numai vedeam clar... m-au dus la maternitate si a zis ca a fost un chist ovarian spart. Am luat antibiotic si antiinflamator ca ma mai durea burta si aveam ovarul inflamat. Dupa jumate de an am facut analize si control ginecolog si nu mia gasit nimic. Deoarece am ciclu neregulat si ma simteam destul de des ca nu sunt bn...
Acum o luna, inainte cu o zi de ciclu menstrual, m-am trezit cu o durere foarte mare de burta jos, am mers la baie, am crezut ca imi vine. Dar nu; am inceput sa am o stare de ameteala, de voma, m-an asezat, dar tot mai rau ma simteam.simteam ca lesin, si pierdeam vederea. N-am fost inconstienta, dar auzeam mai greu si numai vedeam..cam in vreo 10 minute s-a intamplat. Am tot incercat sa ma ridic sa ma duca sotul in pat, dar nu reuseam. Nu ma puteam misca ca ma simteam tot mai rau. Mi-a dat cu apa pe fata si m-a dus in pat. Intr-un minut vedeam normal dar ma tot durea burta. Am luat un ibuprofen si mia trecut tot in 2 minute. Iar apoi numai ma durea nimic.
Acum 4 zile iar ma durea burta, inainte cu o zi de ciclu. Nu mam dus la baie de frica ca nu patesc iar. Am tot asteptat intinsa sa-mi treaca si mi-a trecut. Nu stiu nici cand e o zi inainte de ciclu pt ca n-am ciclu regulat. Ce poate fi? Vreau sa stiu daca cineva a mai patit ceva asemanator. Doctorii niciodata nu mi-au gasit ca am ceva... ps: de 2 ani ne dorim un bebe. N-am ramas si la fel nu stiu cauza.
3 comentarii
0
25-02-2014, ora 03:49
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Ai spus la medic aceste probleme?
Nu cumva cauza simptomelor tale este datorata stresului sau unor nemultumiri in familie sau la serviciu? sau o emotie puternica? o dorinta puternica de a avea copil...
Este imposibil ca un ibuprofen sa isi faca efectul in 2 minute. Este placebo. sau problemele au disparut de la sine in ceel 2 minute.
Poate fi o cadere de calciu, o anemie... Sau poti avea cistita, anexita... dar ar fi mai dese simptomele si altele in plus.
Se intampla unor femei sa aiba rau si inainte de menstruatie.
Unele lesina si la menstruatie. Menstruatia nu este foarte dureroasa?
Nu ai spus ce varsta ai. La o varsta mai inaintata ar trebui sa ai menstruatai regulata.
Daca nu ai folosit nici o metoda de contraceptie timp de 2 ani si ai avut raport sexual chiar la ovulatie ar trebui sa mergi la medic sa ii spui.
Inteleg ca din cauza menstruatiei neregulate si ovulatia ta e mai greu de identificat.
Cumpara teste de ovulatie si fa-l din a 6-a zi pana cand iese pozitiv.
Cand testul de ovulatie iese pozitiv trebuie sa faci dragoste cu sotul cat mai des si abia atunci ai sanse sa ramai insarcinata.
Este important sa nu fumati, sa nu fiti bauti, sa nu fiti stresati si tu sa nu fii racita la ovare ca sa ai sanse sa fii insarcinata.
Deasemeni corpul tau trebuie sa fie perfect sanatos inclusiv stomatologic si sa iei vitamine prenatale cu acid folic pentru a pregati organismul sa sustina o sarcina.
Cand vrei sa ramai insarcinata mergi al ginecolog (sunt unii ginecologi cu anumite specializari special pentru sarcina - cauat pe google). Ginecologul iti va spune ce teste sa faci pentru a vedea daca corpul tau e pregatit sa sustian o sarcina si aspfel iti va spune ce anume trebuie sa faci, sa corectezi eventualele probleme de sanatate sau sa iei vitamine, etc.
Cand mergi al el ii spui si ca incerci de 2 ani si nu reusesti si iti va da mai multe indicatii.
0
25-02-2014, ora 16:08
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este posibil sa aveti chisturi pe ovare, care se rup (sparg) si apare o mica sangerare in cavitatea abdominala. Sangele da o iritatie a peritoneului, care se manifesta clinic exact asa cum relatati dumneavoastra. Va recomandam sa faceti investigatii ecografice cu 2-3 zile inainte de menstruatie, pentru a va ilustra mai exact daca aveti sau nu chisturi ovariene.

O zi buna!
0
27-02-2014, ora 13:39
alyyyyy
Nu este medic/terapeut
alyyyyy
Am 25 de ani. Am mai lasat o postare acum vreo 8 luni in urma sa explic despre faptul ca nu raman gravida. Nu sunt stresata si nam probleme. Doi ani jumate am folosit anticonceptionale yasmin ce mi lea prescris ginecoligul. Sunt 4 ani de cand numai beau, si de atunci mi s-a dereglat. De cand le-am lasat. Sunt doi ani jumate de cand ne dorim. Dar nu asta ma preocupa ci starile ce le am. Cu cat se apropie ziua ciclului sunt mai multe. Asta se intampla de cam un an jumate. Am fost la ginecolog a zis ca nu vede problema sa nu raman. Am uterul retrovers dar a zis ca nui problema. La 2 luni dupa consultatie mi sa spart chistul dar numai aveam. Am mai facut analize si control ginecoligic si nu mi-a gasit chisturi. Dar tot asa ma simt. Am incercat ceva natural extract de zmeur, care e bun pt reglarea ciclului, chisturi, etc. Cand am fost la consultatie aveam o luna de cand eram in tratament...poate de asta nu mia gasit chisturi nu stiu. Am baut 2 luni si 3 luni mia venit in jur la 29 de zile. A 4 a luna s-a dereglat... ( spun dereglat asta fiind o data la 37- 52 de zile. ) mai incerc inca 2-3 luni cu extract de zmeur... iar daca nu functioneaza... numai stiu ce sa mai fac. Am citit pe net ca e bun calciu, magneziu si vitamina b6 pentru a reduce simptomele ce le am.Am sa-mi cumpar ceva efervescente. Toate analizele mereu ies bune si niciodata nu mi s-a gasit chisturi, doar lichid mi s-a spus si nu sange... cumnatei mele iau gasit cateva chisturi si are uterul retrovers. Dar nu are simptome iar la 2 luni a ramas gravida cu al doilea copil. A durat doar 2 luni sa ramana gravida de cand si-a dorit. Doar ca ea nu avea ciclu neregulat.si ea a luat anticonceptionale yasmin dar nu a afectato.stiu ca difera de la persoana la persoana dar am dat exemplu pt ca unii zic ca din cauzele astea. Doctorii nu se dau cu parerea pur si dimplu nu gasesc nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Acupresura pentru durerile menstruale – aplicație utilă în acest sens
  • Legătura dintre alcool și sindromul premenstrual
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Tratamentul sindromului premenstrual
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •