dureri incheietura mainii (zona carpienelor)

13-03-2013
moshnegutzu
Nu este medic/terapeut
moshnegutzu
Buna ziua.

Numele meu este Bogdan T. am 24ani sunt de 2 ani in Danemarca, si de aproape un an am ceva probleme cu mana stanga. mai exact incheietura mainii ma doare ingrozitor si nu pot flexa mana repede. spre exemplu pot trage ceva, dar nu prea pot impinge. sau daca as vrea sa lovesc un sac de box, ma iau dureri groaznice. am fost anu trecut la doctor aici si mi-am facut radiografie. nu mi-au gasit nimic (nici nu prea am avut eu incredere in ei pt ca nu pareau sa aiba experienta)
uitandu-ma la o poza cu mana, durerea se localizeaza la metacarpiene in zonele: trapez, trapezoid, capitat si scafoid. iar daca apas, simt durerea.
probleme am mai avut si in trecut la ambele, cand durerile apareau pt 1-3zile, incepand usor si accentuandu-se dupa 1 zi, apoi dispareau. nu-mi aduc aminte sa fi avut accidentari grave. initial durerea a inceput de la carpiene si continua spre articulatiile radio-ulnare crezand ca am fractura de ulna (durerea se localiza intre radius si ulna)

in trecut am mai avut dureri de umeri, coloana, genunchi. acum au trecut si nu le mai simt deloc sau foarte foarte rar.

ce as putea avea? unde ar fi si care ar fi problema. nu am un loc de munca care sa-mi solicite organismul atat de tare cum ar fi betoane/constructii. lucrez intr-o ferma de vite unde totul e mecanizat..

oare daca as face o radiografie RMN-IMR ar putea scoate ceva la iveala?

va multumesc si o zi buna.
5 comentarii
0
13-03-2013, ora 10:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
1. intrebare:
- stai cumva-n curent uneori pe-acolo? sau la aer conditionat acasa?vara?
- aparatura folosita, necesita "sa apesi pe butoane -la acele aparate"?!?.te intreb pt ca zici: "spre exemplu pot trage ceva, dar nu prea pot impinge"
- de 2 ani n-ai fost in tara ?, putea sa te vada un medic

2.
ma bucur ca iata, prin cele descrise NU prea esti super incantat si nici nu ai incredere in medicii de -acolo..APRECIAZA-I pe medicii nostrii..sunt f buni si pt asta, le-as oferi salarii cat vor..chiar merita! Doamne da-le sanatate!

Iti doresc numai bine,
0
13-03-2013, ora 13:23
moshnegutzu
Nu este medic/terapeut
moshnegutzu
buna ziua.
1. curent este, pentru ca este o ferma si sunt geamuri si usi deschide. dar de cand sunt aici nu am simtit urma de curent. aer conditionat nu am.
aparatura folosita, da, intradevar trebuie apasat si pe butoane, dar in general apas cu mana dreapta. si deobicei apas cu degetele aratator si mijlociu, dar de la mana dreapta.
am fost in cei doi ani in tara, doar ca agravarea problemei a inceput anul trecut prin mai-iunie cand am fost si la doctori aici. doar ca apoi si-a revenit si am ignorat-o. acum de cateva luni a inceput sa recidiveze, doar ca in ultima vreme durerea e tot mai insistenta iar mana mea e inutilizabila din ce in ce mai mult.

2. nu sunt incantat de ceea ce fac ei, pt ca nu au experienta necesara, desi au bani si aparatura. am mai fost fix acum 2 ani cu piciorul drept cand mi-a cazut o poarta metalica peste degete si cred ca mi le-a rupt. s-au uitat la picior, mi-au facut radiografie si apoi imi zic ca nu am nimic. doar ca am stat cu piciorul mov cateva saptamani, iar acum dupa 2 ani durerea inca persista. medicii de la noi sunt mult, foarte mult peste nivelul lor de experienta, pt ca "in romania le vezi pe toate" la ei in spitale vezi doar pacienti care ori le e rau ori au rani mai mult superficiale. (stiu caz cand s-a taiat oleaca la un deget si s-a dus la spital sa-l "trateze")
nici eu nu sunt deacord cu salariile medicilor de la noi, sunt medici care chiar stiu ce e un pacient, dar nu pot nega ca nu avem si niste jepcari, pt ca am stat de 2 ori in spital. odata fractura deschisa la piciorul drept, dupa o cazatura de la et.2 si a doua oara lovitura craniana cu infectie sub pielea capilara. deci stiu cum se comportau medicii cu mine ca pacient si cum tratau rana. isi merita fiecare banut.

p.s. sunt stangaci de felul meu, stanga a fost cea mai folosita mana. toata forta in ea era. acum nu pot face mai nimic cu ea. nu pot ridica o olita de 3-4Kg cu mana.

daca mai aveti intrebari ce ar putea conduce spre un raspuns, va astept.

o zi buna si multumesc pt interesul acordat.
0
31-08-2013, ora 11:27
shily
Nu este medic/terapeut
shily
bogdane..am vazut ca acum 2 ani ai avut probleme cu memoria, gen nu iti mai aduceai aminte ce faci etc..spune-mi daca s-au remediat la tn..te rog..si eu sunt disperat, am stari ca si cum traiesc in vis, nush cum trece timpul..am inceput cu ameteli si mers haotic, apoi dp ce am facut tomograf la o saptamana de cand am simtit aceste simptome, am intrat asa in starea asta, nush daca e de la panica, sunt speriat si acum, pt ca practic merg cu prietenii pe strada si nu mai vad lucrurile ca inainte, parca sunt beat mai tot timpul, si usor usor lucrurile s-au inrautatit, nu ma mai descurc intelectual, uit si ce am facut azi..ce am mancat, nu ma mai pot concentra, imi vine sa las toate sa plec, am slabit, parca nu mai am putere in mn si mi se par toate grele, tin sa precizez ca am facut sala 10 luni aproape zilnic, am baut energizante multe, am lucrat intr-un mediu cu oamenii multa conversatie, am stat mai mult in casa dp munca si sala, nu prea ieseam, asadar mai tot timpul in fata calculatorului, ma dor si ochi, parca toate ma dor..eram un baiat de nadejde, cu idei, descurcaret..acum am ajuns ca o leguma practic, nu pot sa mai fac nimic, sutn mai tot timpul concentrat la starea mea, ca nu imi gasesc alinare, ca nush ce am, ca imi este teama sa nu am cv grav..am luat si antidepresive si nimic...ma duc la fund..rapsundeti-mi va rog..ce poate fi..pe fond de stres? la tomograf nu mi-a iesit nimic, dar dp cum am zis, de a doua zi dp tomografie am inceput sa uit usor ce fac, a treia zi dp tomografie mi-au amortit picioarele si mainile le simteam grele..apoi am intrat in stare de panica..si asa s-a ajuns aici..cu grave tulburari de memorie..ca practic asta e ce ma sacaie, nu imi da pace si nu ma pot descurca mental, sa retin ce imi zice cineva etc!!vreau un rasp va rog
0
05-09-2013, ora 12:57
moshnegutzu
Nu este medic/terapeut
moshnegutzu
salut. la mine problemele erau pe fond de stres si oboseala. totul si-a revenit la normal cand am inceput sa ma acomodez cu noul program de munca, cu stresul si oboseala de peste zi. cel mai probabil as zice ca noi ne provocam asta, din dorinta de a fi perfecti si gandindu-ne la cum eram odata. am luat atunci ceva pastile pentru memorie dar nu am vazut niciun efect de la ele. Poate ca au ajutat si ele intr-o anumita masura, dar nu pot sa garantez asta. Erau ceva cu Ginko biloba sau cum se cheama. daca nu ma insel, Piracetam. Eu ce ti-as recomanda, ar fi asa: nu te mai stresa si panica pe chestia asta, lasa lucrurile sa curga de la sine, ia o pauza din tot ce iti ocupa timpul si memoria (munca, problemele de zi cu zi, internetul, poate si o relatie sentimentala care scartaie) si daca iti permite buzunarul, fugi undeva unde sa stai relaxat o perioada si sa te odihnesti. Apoi, incearca sa le iei incet pe toate. nu garantez, dar cred ca ar merge.

o zi buna.
0
20-09-2013, ora 14:45
shily
Nu este medic/terapeut
shily
Pai inteleg ca au fost pe fond de oboseala si stres, dar cum de ti-a revenit memoria? pt ca la mn nu revine deloc..cum adorm a doua zi imi aduc aminte vag ce am facut..ba mai mult stau sa imi aduc aminte pas cu pas ce am facut, nu mai pot aprecia timpul, sunt ca in vis, imi pot aminti doar ce am facut cu o zi in urma dar vag...daca ma pui sa iti zic ce am facut cu cateva zile in urma nu cred ca as mai putea zice ce am facut..ma simt obosit mai tot timpul, nu ma odihnesc in nici un fel ori cat as dormii, seamana ca o oboseala cronica..cand am intrat in starea asta a fost a doua zi dp tomografie, ma simteam tulbure si nu mai stiam nimic de mn!:( piracetam ala cica ar fi un medicament impotriva inrautatirii problemelor cu memoria..u ai consultat vreun medic care ti-a propus sa il iei?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •