dureri insuportabile de coloana, sold

26-10-2009
anamanu
Nu este medic/terapeut
anamanu
In urma cu doi ani, pentru dureri insuportabile de coloana (rmx evidentiaza 7 discartroze in zona cervicala, toracala, lombara) am acceptat manopere de intindere manuale, efectuate de medic reumatolog,
Am fost deosebit de incantata cand mi s-a incalzit piciorul drept dupa 15 ani in care era mereu inghetat
Acum doare din nou soldul si am senzatia ca se macina ceva in sold.
Partea de jos a piciorului este mereu rece si de la genunchi in jos parca s-a rasucit, senzatie de intindere musculara.Mi se spune ca este sciaticul vinovat.si ca nu pot sa fac mare lucru
Spatele nu ma mai doare decat atunci cand fac efort.Durerea este in lateralul piciorului drept, incepand din sold pana sub glezna si este mult mai intensa dupa 1-2 ore de sezut pe scaun
Daca noaptea, in stand pe spate, indoi piciorul cu talpa pe pat si il aplec spre stanga durerea mai cedeaza putin.
mereu sub soldul drept trebuie sa pun patura indoita sa sustina soldul sa nu doara atat de tare.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc mult
5 comentarii
0
29-10-2009, ora 23:35
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Este greu de sustinut un diagnostic numai pe baza unor date relativ vagi (incerc sa inteleg ce poate semnifica discartroza cu atat de multe localizari). Posibil ca o explorare RMN tintita pe zonele incriminate sa fie lamuritoare, daca o putem vedea. Semnele neurologice descrise arata in mod clar un conflict radicular, insa acesta pare limitat la arii din zona toraco-lombara.
Cred ca dupa efectuarea de radiografii de coloana cervicala, dorsala si lombara (fata si profil) si un RMN de coloana lombara, este bine sa fiti consultata de un ortoped si un neurochirurg cu experienta. Intensitatea simptomelor sugereaza ca ar putea fi nevoie chiar de o eventuala interventie chirurgicala, care nu ar trebui neglijata ca optiune.
Cu stima
SL DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
30-10-2009, ora 09:49
anamanu
Nu este medic/terapeut
anamanu
multumesc mult dle dr Marius Enescu
Exista Rmn si radiografii. Ortopedul si fizioterapeutul imi spun ca asta e si anul acesta am facut deja 3 serii de fizioterapie.
Trebuie sa merg si la neurolog.
Multumesc inca o data.
0
07-11-2009, ora 19:01
helenajinga
Nu este medic/terapeut
helenajinga
am durei de sold drept dupa ce depun mai mult efort
desi n-ai zice ca fac cine stie ce
ma doare si in zona coloanei
si apoi poreneste pe picior
DC STIE CAREVA CE POATE FI SI DC SE TRATEAZA
MULTUMESC
ASTEPT RASPUNS
0
08-11-2009, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Simptomele descrise de D-voastra pot aparee in multe afectiuni, cele mai frecvente fiind coxartroza (artroza soldului) sau compresiunea radiculara lombara (hernia de disc).
Incepeti cu un consult la un ortoped si/sau neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-11-2009, ora 16:56
helenajinga
Nu este medic/terapeut
helenajinga
MULTUMESC PENTRU RASPUNS
AM UITAT SA MAI SPUN UN LUCRU:
CAN AM FOST INSARCINATA AM PATIT LA FEL
DUREI MARI CARE COBORAU PE OS
SI NU MAI PUTEAM STA RELAXATA
MA LUAU NISTE DURERI
ASTA A FOST ACUM CATIVA ANI BUNI
SI DE ATUNCI AM RAMAS CU DUREREA ASTA
LA EFORT SE INTAMPLA LA FEL
AM SA URMEZ SFATURILE DUMNEAVOASTRA
MUTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: