dureri intepatoare la incheietura mainilor

04-02-2010
nicoladeva
Nu este medic/terapeut
nicoladeva
buna ziua, am 42 ani 1.78 inaltime, 83kg, de cateva luni am o durere electrocutanta la incheietura mainilor mai tare la cea dreapta, daca prind ceva in mana si rasucesc intr-o anumita pozitie scap din mana si nu e vorba de greutatea ce o prind cu mana. Lucrez la tamplarie PVC-termopan si pe timpul iernii nu avem de lucru, sa aiba influenta si acest lucru? Precizez ca sitemul meu osos simt eu ca nu este super robust cum am vazut la altii. Va rog un raspuns profesionist.
4 comentarii
0
04-02-2010, ora 13:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Slabiciunea din articulatie care creeaza durerea poate fi provocata de frig sau de miscari neobisnuite sau continuie la perioada fara antrenament.
Daca mai imi dati cateva detalii va spun ce remediu homeopat o indeparteaza in cateva zile.
Scrieti-mi un mesaj privat dand un click aici pe id-ul meu si lasati-mi un id de messnger daca aveti.
0
04-02-2010, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Cu mare probabilitate este vorba despre o problema neurologica, respectiv compresiunea sau elongatia unui nerv (median, ulnar sau chiar la nivelul plexului axilar sau radacinilor nervilor cervicali).
Cred ca ar trebui sa incepeti cu un consult neurologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-02-2010, ora 20:20
nicoladeva
Nu este medic/terapeut
nicoladeva
Imi puteti da o explicatie mai tehnica in privinta nervilor sau a sechelelor nervilor sau de unde provine?
0
04-02-2010, ora 20:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Problema este fie una cervicala (cervico-brahialgie), fie un sindrom de canal carpian, fie un sindrom de canal ulnar etc etc.
Un consult neurologic sau neurochirurgical va elucida problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •