Dureri interioare de oase | Forumul Medical ROmedic

Dureri interioare de oase

07-06-2013
Birzam
Nu este medic/terapeut
Birzam
Buna ziua, as fi fericita daca imi raspundeti, am dureri interioare de picioare de la genunghi in jos si la maini (toata mana) nu pot explica durerea nu e in acelasi loc, cand ma doare imi povan mana mi o strang.. E o durere suportabila dar care ma deranjeaza si nu ma lasa sa dorm. Acum ma doare mana dreapta si piciorul drept cam de vreo ora nu stiu ce sa fac si ce ar putea sa fie. Nu ma doare zilnic, din cand in cand. Imi puteti da un sfat? O mana de ajutor cu ce ar putea sa die? Multumesc, ar fi foarte important pentru mine
3 comentarii
0
07-06-2013, ora 09:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles tocmai elementele esentiale: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, neurologice, cardio-vasculare, metabolice, hematologice etc.
Oasele nu dor decat rarissim.
In rest, fie este vorba despre dureri articulare, fie despre dureri musculare, fie despre probleme tendino-ligamentare, fie este o afectare vasculara, fie (cel mai frecvent) este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc).
Localizarea la membrele de pe partea dreapta pledeaza pentru o problema centrala (cerebrala).
Prin urmare, ar fi indicat un consult clinic la neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
07-06-2013, ora 09:42
Birzam
Nu este medic/terapeut
Birzam
Am doar 21 de ani, am 1.62 si 49 kg, sport merg la sala doar atat, nu am nici un fel de antecedent, nu neaparat doar pe partea dreapta cateodata si pe stanga.Durearea se muta de exemplu la brat cand in jos cand in sus nu stiu ce fel de durere e si ce exact ma doare.Am sa merg la un consult multumesc foarte mult
0
07-06-2013, ora 09:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pana la consult este imperativ sa renuntati la ""sala"" (este foarte probabila o supra-solicitare fizica, care ar explica simptomele descrise).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • Medicamentele care blochează receptorii mineralocorticozi ar putea proteja celulele osoase îmbătrânite
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze È™i să rămână sănătoase?
  • De ce te dor picioarele - cauze È™i tratament
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •