Dureri la 3 luni dupa cezariana

02-05-2014
DianaCurelaru
Nu este medic/terapeut
DianaCurelaru
Acu 3 luni am nascut prin cezariana. M-am recuperat destul de greu, dar totul a decurs bine, insa, chiar si dupa 3 luni de atunci pe mine tot ma doare partea de de-asupra operatiei (muschiul din jurul buricului). Cand ma ridic din pat, trebuie sa ma tin de burta pt ca ma doare. Dupa ce merg cativa pasi nu mai simt durerea asa tare. Ma doare si cand apas in anumite locuri.
Am observat ca ma doare mai tare dupa ce fac efort, sau dimineata cand ma ridic din pat, ma doare de zici ca atunci am nascut.
Durerea aceasta este insotita si de o durere in zona organelor genitale, inauntru, ca niste crampe. Nu stiu exact ce ma doare, dar tind sa cred ca uterul.
Nu pot sa-mi explic de ce dupa atata timp eu tot am dureri.
Precizez ca efort fac in fiecare zi ridicand copilul care e destul de greu (6 kg).
3 comentarii
0
02-05-2014, ora 12:47
mariaGEO
Nu este medic/terapeut
mariaGEO
Mergi la un control la medic.
0
02-05-2014, ora 13:29
DianaCurelaru
Nu este medic/terapeut
DianaCurelaru
Am fost la control si mi s-a zis ca e normal sa ma doara ca e amortit muschiul...
0
16-05-2014, ora 08:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Durerea poate fi provocata si de ridicarea copilului in brate, dar puteti fi sigura de cauza in urma unei consultatii amanuntite la medicul care a facut procedura de cezariana.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Administrarea de antibiotic înainte de cezariană reduce cu până la 50% riscul de infecții
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •