Dureri la capatul sternului

30-09-2010
Barnar46
Nu este medic/terapeut
Barnar46
Am 64 ani, barbat, si am luat vreo 13 kg in plus fata de greutatea normala, la doi ani dupa pensionare. De un an au aparut niste dureri la capatul de jos al sternului, de o parte si alta a sternului cca 5-10 cm, la inceput cand ma aplecam sa ma incalt, ca si cum ar intra stratul de grasime sub coaste, acum apare si la incordarea muschilor abdominali ( cand ma ridic din pat, cand fortez abdomenul), ca o durere acuta, o usturime, ca si cum s-ar desprinde cava de pe oase. M-am gandit ca trebuie sa slabesc, sa vad daca aceasta este cauza, dar cunosc persoane supraponderale care nu acuza asa ceva. Ce ar putea fi?. Acum doi ani m-am operat de bloc apendicular in plastron, am fost diagnosticat si cu polipi pe colonul ascendent, dar pana acum nu am acuzat simptome.
Daca imi poate da cineva un sfat ii voi ramane recunoscator.
3 comentarii
0
01-10-2010, ora 18:14
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Consultati si un gastroenterolog, poate acolo sa fie ceva, la nivelul stomacului sau organelor invecinate, uneori durerea, disconfortul iradiaza si ciudat. chiar o hernie hiatala, sau nimic grav. Ca sa fiti linistit. Poate va recomanda si o endoscopie daca e cazul.Sanatate multa!
0
01-10-2010, ora 19:07
Barnar46
Nu este medic/terapeut
Barnar46
Multumesc Eclectica.
Acum 3 ani am facut o gastroscopie. Am fost depistat cu Helicobacter Pylori, tot dupa niste dureri de stomac. Dar erau altfel, difuze, si mai ales noaptea. Cu ocazia aceasta au depistat conformatia stomacului, in cascada, functionand pe principiul "prea plin", dar si niste polipi, la biopsie fiind catalogati benigni.
Voi face niste investigatii.
Multa sanatate.
0
04-10-2010, ora 15:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul, stiu ce inseamna probleme de acest gen...Da, Helicobacteru poate da senzatii tare urate, mai ales daca este "mult" (din sange puteti afla). Atentie la antibioticele care vi se prescriu pentru Helicobacter, pot da multe neajunsuri ! Nu voi spune niciodata ceva impotriva celor prescrise de medic, dar marea, marea majoritate a celor care au urmat cura cu antibiotice au dat in alte probleme digestive si nici n-au scapat de bacterie! Personal, am scapat de dureri si s-a diminuat semnificativ HP cu niste capsule naturiste Mastic Gum, sunt scumpe, dar cu altceva nu am reusit, sau argila. Pana incepeti un tratament tineti o dieta cat de cat si puteti sa beti ceai de coaja de stejar, este foarte bun pentru tot stomacul si calmeaza imediat durerile. Fierbeti bine pana devine apa rosie si caldut beti cateva inghitituri, o cana pe zi este suficienta, chiar mai putin, daca aveti tendinta spre constipare. Sanatate multa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: