Dureri la genunchi

04-05-2015
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Buna ziua!
Domnule doctor, imi dati si mie un sfat va rog mult. Am o pb la ambii genunchi de vreo cativa ani, chiar la inceputul simptomelor adica acum 10 ani am fost la dr am facut radiografie si mi-a spus ca nu am nimic si de atunci am lasat-o si eu balta.
Nu pot face genoflexiuni complete ca ma dor genunchii. La anumite indoiri trosnesc, si de vreo 3 ori mi s-a umflat genunchiul drept dar fara durere, doar mobilitate putin redusa la indoire si senzatie ca ma strange ceva in spatele genunchiului.
Am 28 ani. 50 kg si stau la birou 8 ore pe zi, dupa ce stau o ora cu ei indoiti simt putina durere la intindere si invers.
Fac sport de mica. dansuri, sala etc
nu am pb la mers, la sala nu fac geno si nici bicicleta deoarece trosnesc si ma jeneaza sunetul si senzatia, n as putea zice ca ma dor. Aveti idee ce poate fi? As vrea si eu sa fac sala ca lumea nu pe jumatate :)
Multumesc
3 comentarii
0
04-05-2015, ora 20:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom de supra-solicitare articulara (efort sportiv exagerat).
Probabil ca organismul D-voastra nu face fata 'incercarilor' majore la care este supus (efort sportiv exagerat).
In orice caz, sa nu va ganditi ca exista vreun medicament, injectie, procedura sau operatie care sa inlocuiasca adevaratul tratament, cel de tip naturist (reducerea solicitarii articulare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-05-2015, ora 21:16
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Va multumesc pt raspuns dar totusi...toata lumea e in stare sa faca macar o genoflexiune. Eu de ce nu pot?
0
04-05-2015, ora 21:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cine stie, poate pentru ca ati supra-solicitat pana acum articulatiile????
Este imposibil de precizat fara o examinare clinica directa..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.