dureri lombare si sold

16-02-2009
Rahelia
Nu este medic/terapeut
Rahelia
Buna ziua! ma adresez dvoastra deoarece in ultima vreme, aproximativ 2 luni am inceput sa am dureri ale coloanei si ale soldului stang, constienta fiind de pozitiile incorecte..am 1.82 si 21 de ani si as vrea sa mentionez ca mama a fost operata de hernie de disc..pe langa durerea de coloana am observat ca a aparut o durere si a soldului stang, stiu ca am fortat si coloana si soldul spijindindu-ma mereu pe piciorul stang si am stat mereu cu bazinul in fata, as vrea sa stiu ce este de facut ptr a scapa de aceste dureri, multumesc!
20 comentarii
0
16-02-2009, ora 17:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca esti din Bucuresti, suna la 0729.67.39.37- domnu Nemeti si spune-i de problema, a rezolvat multe cazuri asemnatoare. Poti sa-i spui ca suni din partea mea (Dora). Mai multe detalii nu dau, sa nu fie reclama.
0
16-02-2009, ora 17:31
Rahelia
Nu este medic/terapeut
Rahelia
da, sunt din Bucuresti, multumesc frumos, o sa il contactez !
0
16-02-2009, ora 17:44
Rahelia
Nu este medic/terapeut
Rahelia
si mai astept raspunsuri daca se poate
0
11-03-2009, ora 15:45
Rahelia
Nu este medic/terapeut
Rahelia
am sunat acum si mi am fct programare ptr joia viit, am fost ieri la un medic si dupa un consult superficial m a diagnosticat cu discopatie lombara de gradul 2 / 3 :( o sa iau un tratament cu antiinflamator si unguent pana joi cand ma duc la dansa, poate ma mai lasa durerea, si astept sa vad ce mi zice, multumesc mult !
0
19-03-2009, ora 23:13
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
mi-au sters mesajele iindca au considerat ca sunt de reclama asa ca nu voi mi da decat numele medicului pe care il recomand: dna dr dragosloveanu magda, un om f bun si f priceput.este f atenta si comunicativa cu pacientii si eu o consider un medic f bun deoarece a fost singura (din 3 medici cu aceiasi specialitate) care a reusit sa-mi puna diagnosticul inca de la usa, am facut tot ceea ce mi-a spus dansa si in 15 sedinte nu mai aveam absolut nik asta in conditiile in care avusesem o boala destul de ciudata si grea..nu am voie sa dau numele cabinetului unde lucreaza si nici nr de telefon pt programari asa ca daca are cineva nevoie, lasati-mi un mesaj privat..sanatate multa!si rahelia, sa ma tii la curent cu parerea ta despre doamna doctor, sper sa te faca bine, am mare incredere in dansa!sanatate
0
20-03-2009, ora 11:45
loryy
Nu este medic/terapeut
loryy
Buna ziua, am 28 ani si am fost diagnosticata cu discopatie vertebro lombara, 3, 4, am incercar cu tot felul de tratamente, masaj, aromoterapie, acupunctura, tot felul de medicamente dar durerea nu trece, se lasa pe picior pina in talpa, se pare ca m-am obisnuit cu durerea dar uneori este de nesuportat, cineva mi-a recom.sa ncerc la bioenergie, ce mi-ati recomanda dvs.?dupa cum am observat toate tratamentele sint de scurta durata, exista sanse sa ma fac vrodata bine?

Cu multumirii Loretta
0
20-03-2009, ora 11:48
loryy
Nu este medic/terapeut
loryy
PS Loretta :mentionez ca sint din BV
0
20-03-2009, ora 15:46
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
nu cunosc niciun centru in brasov dar va recomand sa va interesati si sa incercati sa faceti tratament la un centru de recuperare unde medicii se pricep sa va trateze pentru o astfel de boala.si spun asta fiindca marea majoritate recomanda un tratament stas pt toata lumea indiferent de bolile pe care le au si de aceea nu simt pacientii niciun fel de ameliorare.pt discopatia dvoastra aromoterapia, acupunctura sau masajul nici nu au cum sa va faca bine, trebuie sa incepeti un tratament sistematizat, eventual la recomandarea medicului sa faca iziokinetoterapie, au ei tot felul de aparate cu unde, nu ma pricep eu, dar acestea cu siguranta vor avea efect daca dati de un medic bun care sa stie sa va recomande exact ce va trebuie si cae sedinte trebuie (fiindca uneori 10 sedinte sunt prea putine).daca ati putea poposi in bucuresti v-as putea recomanda eu un medic, dar in bv nu cunos imi pare rau..sanatate multa va doresc si daca aveti nevoie de vreo informatie despre medicul din buc, dati-mi un mesaj privat si va dau detalii..
0
20-03-2009, ora 15:48
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
*fiziokinetoterapie
0
20-03-2009, ora 16:36
loryy
Nu este medic/terapeut
loryy
Pt. Dianamaria

Multumesc pt.raspunsul prompt.

Da m-ar interesa medicul din bucuresti, daca se poate adresa si un nr.tel.

Multumesc
0
20-03-2009, ora 20:06
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
pt loretta
ti-am trimis un mesaj privat aici pe site cu adresa si nr de tel.sper sa il citesti si sa gasesti acolo tot ce ai nevoie.daca mai ai vreo intrebare, cu mare drag! sanatate multa
0
23-03-2009, ora 15:08
Rahelia
Nu este medic/terapeut
Rahelia
am vazut diana ca ti au sters mesajele, am fost la dansa, m a diagnosticat cu discopatie lombara 2 spre 3 .. nu e chiar asa grav, maine am prima sedinta de fizioterapie... o sa te tin la curent cu rezultatele, cat despre dansa, a fost f ok si priceputa, merci mult
0
23-03-2009, ora 20:29
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
floryadry, acelasi lucru i-am spus si eu lorettei dar nu cred ca ai inteles tu bine, i-am recomandat un medic si un centru unde exact asta se face cu adaugarea ca medicul dupa parerea mea este f bun si stie sa faca tratamentul bun pt fiecare boala in parte, cu exact procedurile si aparatele necesare.nu ca altii din aceiasi bresa care nu stiu sa adapteze tratamentul la boala si fac la toate bolile acelasi lucru..plus ca e f important si numarul de sedinte fiindca nu la toata lumea ajung 10
0
23-03-2009, ora 23:38
dianamaria
Nu este medic/terapeut
dianamaria
rahelia, cu placere!..sper sa te faci bine si sa fii multumita de rezultate la sfarsitul tratamentului!sanatate multa!
0
26-03-2009, ora 23:17
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna seara doamnelor, ma scuzati ca ma bag asa in discutie dar si eu am avut HDL la L4-L5 si L5-S1.
Sunt din C-ta si am facut toate procedurile, medicatia, bioenergie si nici eu nu mai stiu ce.Sa nu credeti ca in C-ta nu sunt medici buni, sunt o gramada si eu am lungit-o nu am vrut sa ma operez iar de la fizioterapie si alte minuni mi s-a agravat si am ajuns la neurochirurg in oras la mine de nu a mai vrut sa ma opereze ptr ca aveam si hernie dubla si stenoza si nu mai stiu ce.Am ajuns la Buc m-am operat dar ghinionul meu.am luat un microb din sala de operatie si o trag si acum dupa un an.
imi pare rau ca nu m-am dus la timp si am stat pana s-a agravat. Sanatate.
0
26-03-2010, ora 21:30
loryy
Nu este medic/terapeut
loryy
Buna,

As putea primi sfat de la un medic de specialitate in legatura cu diagnosticul meu:Discopatie vertebro lombara 3, 4.?

Cu Multumirii,

Loretta
0
27-03-2010, ora 17:13
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna loryy, mentionez ca nu sunt medic. Nu vreau sa par rautacioasa, dar mie de 2 ani si ceva nu mi-a raspuns nici un medic pentru aceasta specialitate. Diagnosticul tau ar putea fi : Discopatie lombara L3-L4, adica un disc herniat in acea zona. Dar tu intr-un an de zile nu ai consultat nici un medic de specialitate ?Rau ai facut, dupa parerea mea, aici este un forum unde ne spunem fiecare parerile si trairile in legatura cu boala respectiva iar sfatul cel mai pertinent pe care l-ai primi de aici este sa te adresezi personal unui medic de specialitate, cu o radiografie sau un RMN, doar asa isi poate da seama cat de inaintata este boala.
Am spus si mai spun ca mie imi pare rau ca nu am ascultat de sfatul medicului si am mers foarte tarziu la operatie, poate daca mergeam mai devreme imi era mai bine acum.
Iti doresc sanatate si sa auzim numai de bine despre tine. Cu drag Maria !
0
20-06-2010, ora 23:34
manuela 84
Nu este medic/terapeut
manuela 84
Mama mea in varsta de 59 de ani sufera de dureri la nivelul soldului. Totul a inceput in urma cu cativa ani, initial a avut dureri in regiunea lombara care treptat au coborat pe piciorul drept. La inceput se mai putea misca, dar in ultima perioada nu mai poate sta in picioare, durerile sunt insuportabile, piciorul fiind uneori amortit. A consultat la inceput un neurochirurg crezand ca este vorba de hernie de disc, a facut RMN rezultatul fiind:
-chisturi periradiculare S1-S2 bilateral;
-discopatie incipienta L3-L4, L4-L5 bilateral;
-modificari inflamatorii la nivelul versantului sacrat al articulatiei sacro-iliace drepte.
A facut si fizioterapie dar fara rezultate. Osteodensiometria (- 3, 2). In urma unui consult oropedic se constata ca nu este vorba de o coxartroza si i se recomanda repaus absolut la pat, FARA Fizioterapie si FARA TRATAMNET BALNEAR. Un alt medic ortoped, in urma unei radiografii este de parere ca totusi ar fi o coxartroza. Deci nu mai stim unde sa apelam, peste tot pareri diferite si cel mai grav este ca are dureri foarte mari, nu se poate mobiliza. Tratament medicamentos cu Arcoxia, Zaldiar, Gabaran, Tramadol a fost luat o perioada dupa care a foat intrerupt din cauza efectelor adverse (greturi, varsaturi). Intrebarea este ce este de facut, unde sa mai mearga, chiar nu se poate face nimic pentru ameliorarea durerilor?
0
21-06-2010, ora 23:10
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna Manuela 84. Sfatul meu este sa mai incercati sa mai cautati si alti medici, asta depinde si de unde sunteti (localitate )Trebuie sa se gaseasca o solutie, un raspuns. Eu nu iti pot spune mare lucru decat ca discopatia este hernie de disc.cred ca la inceput. Multa sanatate mamei tale ii doresc!
0
23-06-2010, ora 00:32
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Manuela84, cu IRM trebuie sa mergeti iar la neurochirurg.Aceste chiste periradiculare, pot fi interpretate...cum?N-au o denumire?Dupa cum descrii, chisturile sunt situate in zona sacrala si sunt bilaterale.Atentie mare, are modificari din cauza acestori chisturi in partea sacrala, unde se temina maduva!
Parerea mea, in locul cu pricina sa puna ceva rece, posibil sa-i atenueze durerea, asta pana o sa aibe un tratament adecvat, fizioterapia si caldura ii poate intensifica durerea.Nu va grabiti sa luati decizia unei operatii, nu toate chistele sunt operabile, mai ales cele de tarlov si arahnoidita.Cunosc pacienti care s-au operat, n-au avut dureri 3-4 luni si dupa aceea durerea a revenit cu o intensificare si mai mare iar chisturile sau dublat ca volum.
Durerea cum o descrie mama ta?Ca o arsura?Furnicatura, descarcare electrica?Are incontinenta urinara sau disfunctiune o scaunelor?Constipatie?Te intreb pentru ca in cele mai multe cazuri au legatura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •