Dureri mari de cap, nas infundat

21-06-2013
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Buna ziua.De 2 luni daca nu mai mult ma lupt cu o durere de cap care pur si simplu nu ma lasa.Incepe sau se agraveaza in timpul ciclului menstrual.Mentionez ca am nasul extrem de infundat, stranut in fiecare zi.Initial am primit diagnosticul de sinuzita frontala in urma a doua radiografii, pentru care am facut tratament si cu 2 antibiotice(Augumentin si Cuminol).Durerea nu a cedat decat o saptamana dupa primul tratament, dupa care am luat-o de la capat.Am ajuns la neurologie la spitalul de urgenta floreasca, unde m-a examinat un neurolog, spunandu-mi ca nu sunt motive de ingrijorare absolut deloc, dar ca pt linistea mea sa fac un rmn(nu CT deoarece iradiaza).Am ajuns cu trimitere de la medicul de familie la spitalul militar unde alt neurolog m-a trimis sa fac CT, deoarece el nu vedea rostul in a face RMN, dat fiind ca durerea era localizata la nivel frontal, maxilar si temporal.Am facut tomografie la care nu mi-a iesit absolut nimic in afara de cornete nazale usor ingrosate.Orl-istul de la spitalul militar mi-a spus sa nu mai vin pana la 18 ani, deoarece trebuie operatie.Chinul a continuat, neputand sa respir deloc pe nara dreapta, durerile m-au lasat 2 saptamani, chiar 3, dupa care au revenit.Am ajuns la orl din nou la spitalul colentina, unde am fost trimisa sa fac teste de alergie si analize de sange.Toate bune, absolut nimic in neregula.In final, nefiind multumita nici de acest verdict am consultat un alt orl-ist care mi-a fost recomandat.Acesta mi-a spus ca desi n-a iesit nimic la testele de alergie, tot o alergie am.Mi-a dat nostamine picaturi si xyzal, fiind placut surprinsa ca picaturile intradevar ma desfunda(eu neputand sa respir decat cu bixtonim sau biorinil).M-a examinat si in zona capului, apasandu-ma in zona temporala si occipitala si intradevar am resimtit o durere destul de mare(in special in partea dreapta).Mi-a spus ca sunt foarte sensibila la curent si sa ma ung cu un gel antireumatic.ACum sunt in tratamentul pe care l-am mentionat mai sus.Durerea de cap este localizata acum mai ales in zona fronto temporala, ma trezesc cu ea, ma culc cu ea.Nu stiu ce sa mai fac, credeti-ma.Am si o stare de spirit proasta, mi s-a prescris si un anxiolitic, insa sunt disperata.Durerile de cap nu ma lasa sa traiesc, efectiv.
6 comentarii
0
21-06-2013, ora 16:05
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
iti inteleg perfect suferinta, am aceeasi problema probabil mi se trage de cand eram ink copil si nu tineam seama de sfaturile mamei, nu te spala si nu iesi cu parul ud afara cand erau -30grade.am facut si eu rmn si nu mi-a iesit decat o sinuzita sfenoidala dreapta, la fel ca tine cand ma apuk o criza dureroasa, ba pe stanga ba pe dreapta, pur si simpklu numai sunt in stare de nimik.daca medicul ti-a spus ca ai avea reumatism, trebuie sa eviti, frigul, spalatul des pe cap, neaparat parul uscat bine inainte de culcare, evita aerul conditionat, mersul cu masina cu geamurile deschise etc, eu singura acum ma feresc de durerile de cap, care numai incetau, numai stiam cum e sa fii cu capul limpede.de asemenea am perioade de cate 10Zile cand seara inainte de culcare fac infuzii cu eucalipt, ptr sinuzita, ma ajuta foarte mult, consider ca a avut unn rol important in vindecarea mea.si la nevoie cand numai pot suporta durerea de cap iau ketonal forte sau flamexin recomadate de medic.sunt singurele analgezice care isi fac efectul, poate si de la prea multe cate am luat.sanatate multa
0
21-06-2013, ora 21:30
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Multumesc mult pt sfaturi.nici eu nu stiu ce sa mai fac.durerea e permanenta, se agraveaza cand ma aplec, cand fac miscari bruste.Mi-e foarte frica sa nu am ceva care sa nu fi iesit la CT.Eu am si o rinita alergica destul de rezistenta, nu-i mai dau de cap:-??P.S: Si quarelin e foarte bun pt dureri.E un amestec de algocalmin, aspirina si paracetamol.Multa sanatate!
0
23-06-2013, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
miltr din problemele alergice su originea in tractul digestiv... intestine
schimbi regimul alimentar. investighezi tractul digestiv. fsci cure de detoxifiere
0
24-06-2013, ora 19:53
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
.Multumesc mult pt respuns domnule doctor.Alergia sa spun ca nu ma chinuie atat de tare, insa nu stiu ce sa fac pentru durerile de cap.
0
26-06-2013, ora 02:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa cautati cauza durerilor
la oftalmologie, orl, neurologie, coloana cervicala
si la distanta... i ima, rinichi, tract digestiv
0
26-06-2013, ora 14:45
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
la oftalmologie am fost, la neurologie de asemenea, iar de orld ce sa mai zic, am consultat 10 cred.La coloana nu-mi stiu alta problema decat o scolioza cervicala de 20 de grade, dar o am demult si nu cred sa fie problema, mai ales ca sunt in curs de refacere.Multumesc mult pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Sinuzita
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •