dureri musculare si articulare

04-03-2011
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
am 34 ani si am dureri groaznice de maini si picioare.au inceput acum 1 an si jumatate, la 3 luni dupa nastere.m-au tinut cam o luna si incet, incet mi-au trecut cu antiinflamatoare.analizele ptr reumatism, inflamatii, tiroida si analizele de baza erau toate bune.al doilea episod a avut loc dupa vreo 10 luni cind am inceput munca dar nu atit de sever si a trecut in acelasi mod.acum dupa alte 5 luni au reaparut dar mai intense, dureri musculare si articulare.am refacut analizele facute inainte si in plus ANA, ENA.dar toate negative.am facut si o vizita neurologica dar a fost totul ok.neurologul mi-a indicat sa fac CPK, mioglobina.aldolaza, electroliti si electromiografie.analizele le-am facut si astept cu spaima raspunsul...poate fi distrofie muscularra daca durerile nu au avut continuitate?acum fac doar niste vitamine, dar deabia am inceput tratamentul.va rog sa imi raspundeti si dati-mi un sfat.as putea incerca vreun tratament?ma poate ajuta ceva?am dureri destul de mari.precizez ca depun efort la munca si muncesc fara probleme.in asteptarea unui raspuns va multumesc...
9 comentarii
0
04-03-2011, ora 17:53
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
am uitat sa precizez ca din cind in cind simt furnicaturi in maini si degetele de la picioare, si la anumite miscari ale bratului drept ma doare pina in cot ca si cind as atinge un nerv.
0
04-03-2011, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sfatul meu este consultati un neurochirurg, data fiind posibilitatea existentei unui sindrom compresiv cervical si lombar ( de tip hernie de disc).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-03-2011, ora 17:45
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
problema este ca am facut rezonanta magnetica la coloana vertebrala anul trecut la al doilea episod de dureri si este totul in regula.credeti ca ar putea fi distrofie musculara?asta este marea mea grija...va multumesc ptr raspuns
0
05-03-2011, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul meu nu era sa efectuati rezonanta magnetica, ci sa consultati un neurochirurg.
Sunt lucrui diferite ca importanta.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-03-2011, ora 14:28
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
maine sau poimaine iau raspunsul la analizele la singe, dar imi este tare frica.am inteles cu vizita la neurochirurg si va multumesc ptr raspuns.ceea ce nu mi-ati raspuns este daca poate fi distrofie musculara in cazul in care simptomatologia a aparut si a disparut in tot acest timp.fiind o boala degenerativa simptomatologia nu ar fi trebuit sa fie continua?in speranta ca imi veti raspunde din nou...va multumesc!
0
06-03-2011, ora 14:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu inteleg de ce va ganditi la ce este mai complicat, in loc sa incepem cu ce este mai simplu, adica cu consultul la neurochirurg??
Fireste, nu putem exclude nici o boala, dar trebuie sa incepem logic, intr-o anumita ordine, determinata de simptomele D-voastra.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-03-2011, ora 16:09
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
acum 5 ani am trecut printr-o mare problema de sanatate si durerile acestea groaznice de muschi ma ingrozesc.am senzatia ca mi se rup mainile, cel putin de la cot in jos si incep sa mi le simt tot mai obosite.eu locuiesc in italia si aici vizitele se fac greu in spital, iar la privat sint foarte scumpe.o sa tin seama si de consiliul dumneavoastra si o sa fac o vizita la neurochirurg.sper sa am noroc si sa nu fie la ce ma gindesc eu...va multumesc
0
06-03-2011, ora 16:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent.
Veti rezolva cumva stuatia.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-08-2013, ora 19:42
mexic123
Nu este medic/terapeut
mexic123
Buna laurasa,
aceleasi simptome am si eu..te poti uita pe profilul meu cu intreaga poveste..ai reusit intre timp sa ai vreun raspuns?

Te rog, eu sunt disperata..la mine in urma analizelor perfecte de toate tipurile concluzia a fost fibromialgie...insa doare mult prea groaznic

sanatate..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •