dureri musculare si articulare cronice fara motiv

01-06-2007
lecsutza22
Nu este medic/terapeut
lecsutza22
am dureri articulare sau musculare situate in zona articulatiilor de foarte mult timp ( cativa ani) mi-am facut de mai multe ori analize si toate au iesit aproape bine, factorul reumatic negativ.am consultat un reumatolog in madrid care mi-a zis ca durerile care le am se datoreaza faptului ca articulatiile mi se supraflexioneaza adica de ex cand indrept mana ajunge dreapa si trece un pic si mai departe si la fel cu toate dar nu incat sa-mi fi dat eu seama inainte...am incercat cu o multime de antiinflamatorii si analgezice dar fara nici un rezultat
...mi-a prescris oserie de exercitii fizice dar nu au nici un efect la fel si paracetamolul care mi l-a dat.am 22 de ani si am ajuns sa ma simt ca bunica :)
14 comentarii
0
02-06-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In afara de factorul reumatoid mai sunt multe analize care ar fi necesare: ASLO, CRP, VSH, fibrinogen, ANA, anti-DNAdc. Daca acestea sunt toate normale, ii dam dreptate reumatologului Dvs.
0
02-06-2007, ora 00:00
lecsutza22
Nu este medic/terapeut
lecsutza22
analizele la care va referiti au iesit in limite normale.. eu nu imi contrazic reumatologul.dar..trebuie sa ma conformez ca nu o sa pot face toata viata mea ceea ce fac ceilalti pt ca am ajuns sa nu pot urca scarile daca nu am ajuta cineva sa u sa nu ma aplec, nu pot dormi decat cu fata injos din cauza durerilor de umeri si de solduri ?si in plus daca sunt din cauza supraflexinarii de ce ma dor mult mai rau cand este frig sau cand ploua? si in plus dedureri am toto timpul mainile si picioarele reci si imi amortesc dupa stat pe scaun 10 minute
0
29-09-2007, ora 00:00
ana20
Nu este medic/terapeut
ana20
eu am 24 de ani, acum vreo 3 ani si la mine au aparut aceleasi simtome, imi trebuiau 10 minute sa ma ridic din pat, urcam scarile ca si un copil de 1 an, dormeam numai pe spate, , nu puteam scrie, abia ma imbracam, se mai intampla si acum dar mult mai rara, atunci era o problema zilnica. mainile picioarele reci, frig, ploua, stat mult intr-o pozitie e la fel. eu am primit diagnosticul de poliartrita reumatoida. Mai cere parerile si altor medici. Pana sa ajung si eu la diagnosticul asta au trecut 6 luni lungi si grele :(
0
27-09-2008, ora 00:00
lucianc
Nu este medic/terapeut
lucianc
buna lexutza, si eu am avut cam aceleasi simtome si chiar dl markuss mi -a intuit o pliartrita reumatoida. si eu am fost la mai multi doctori, toate analizele au iesit ok dar in final un doctor internist a fost cel care mi-a confirmat ca e vorba de o forma de poliartrita. asadar iti recomand sa mergi la un internist. si eu am facut de 3 ori testul de reumatism si de fiecare data aslo a iesit 100, adica bun.
0
28-09-2008, ora 00:00
lecsutza22
Nu este medic/terapeut
lecsutza22
Dupa una an in sistemul pulic de sanatate spaniol, in care ajunsesera sa ma trimita si la psiholog( ca poate imi maginez durerea - imi ziceau ) am decis sa imi fac asigurare medicala privata si aici intradevar mi-au spuc ce am :
1 -migrene
2- gonartrozis
3 - tendinitis la nivelul articulatiilor umerilor
4 - fibromialgia la nivel general
Am cateva luni cu un tratament pt fiecare din aceste boli si ma simt minunat.
Iau Tenormin ( atenonol) tryptizol, condrosulf( condroitina) cymbalta ( duloxetina) si pt momemntele in care am dureri iau tramadol + multa multa grija cu ce mananc pt a nu avea dureri de cap si dormind fix 8 ore, ferindu-ma de lumina si zgomot ( am dezvoltat fotofobia si sonofobia) ma simt bine si duc aproape o viata normala si asta doar pt 40 € lunar cat ma costa asigurarea medicala.
Multumesc medicului meu traumatolog si celui neurolog care impreuna si dupa multe analize ( incluand multe TAC- uri de aproape tot corpul, rezonante magnetice, si teste de medicina nucleara) au reusit sa puna un nume acestei boli greu de diagnosticat - fiblomialgia, o boala despre care nu se stiu multe lucruri.
Acum stiu ca nu toti medicii care termina facultatea de medicina sunt medici.
0
29-10-2011, ora 11:05
cbutnaru
Nu este medic/terapeut
cbutnaru
buna,
am 44 de ani, fac sport, ma dor f. rau picioarele, mai ales stangul, zona talpii, de fapt mi se incinge talpa/talpile(senzatia de bine cand pui picioarele incinse pe gresie rece), cand nu fac sport, asta vara, nu m-au durut asa rau,
acum au inceput sa ma doara si genunchii, mai ales la sport de la "mersul piticului"
nu pot sa dorm noaptea de dureri, iau somnifere ca sa pot dormi ceva, si a doua zi sunt chiaun
inainte de culcare stau cu picioarele in apa calie, nu suport apa calda, si se racesc talpile
toata zona de deasupra genunchilor in jos ma doare, si la schimbarile atmosferice, adica ar fi si ceva de natura reumatica???
analazile au fost bune, am facut si echo-dopler, pentru artere si vase de sange la picioare, a fost ok
am fost si la 2 neuro-psihiatri si nu am avut rezultat pozitiv
am facut si... nu mai stiu cum se chiama, viteza sangelui in picioare, de 2 ori, si a fost ok
ce pot sa fac?
0
29-10-2011, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este mai mult decat o evidenta ca problema D-voastra este sindromul de suprasolicitare: eforturile pe care le descrieti sunt total supradimensionate.
Incercati sa reduceti drastic eforturile fizice pentru 4-6 luni si studiati efectele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-10-2011, ora 01:54
cbutnaru
Nu este medic/terapeut
cbutnaru
Multumesc pentru raspuns.
Solicitarea fizica, efortul pe care il fac este mare, nu foarte mare. Eu fac sport ca amator, nu ca profesionist, 2 antrenamente de 2 ore pe saptamana. Durerea care o am este similara cu freba musculara, permanenta, puternica, difufa, de la genunchi in jos, si cu fierbinteala/incingere a talpilor. Nu poti avea febra musculara permanent, nu? Din punct de vedere al "aspectului" picioarelor, nu am nici o modificare vizibila de suprafata{varice, umflaturi, etc). Nu pot sa renunt sa fac sport, pentru ca imi place.
0
30-10-2011, ora 10:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu va obliga nimeni sa renuntati la sport. Trebuie insa sa constientizati si consecintele acestui fapt: distrugerea articulatiilor genunchilor (gonartroza), leziuni musculare sau tendinoase etc.
Puteti inlocui oricand sporturile agresive (de gen jogging, tenis, foot-ball), cu sporturi mai lejere, cum sunt inotul sau ciclismul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-10-2011, ora 17:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
cbutnaru, verificati sa nu fie vorba cumva de o infectie - la sinusuri sau o infectie urinara.
Infectiile in aceste zone, daca se cronicizeaza, ar putea determina aparitia durerilor articulare, asa cum le descrieti dumneavoastra.
Vorbiti cu medicul dumneavoastra, poate este nevoie sa faceti o - urocultura cu antibiograma si un - exudat nazal cu antibiograma.
Antibiograma este nevoie sa o cereti la laborator, ca sa se afle la ce antibiotic este sensibila bacteria - in caz ca se gaseste ceva. Altfel, exista riscul sa va tratati cu un antibiotic la care este rezistenta.
0
31-10-2011, ora 00:55
cbutnaru
Nu este medic/terapeut
cbutnaru
Multumesc pentru raspunsuri.
Sportul pe care il fac este de contact, arte martiale, si intradevar necesita f. multa conditie fizica. In periada verii, iulie si august nu se fac antrenamente, si intradevar nu am mai avut acele dureri crunte de picioare, dar nu au trecut de tot. Am inotat in perioada verii.
Acum o saptamana am facut analize si intradevar am ceva la rinichiul stang, microlitiaza, dupa ecografie. Analizele sant foarte putin modificate fata de normal. Doctorul nu mi-a dat tratament pentru asa ceva.
Transpir f. mult, in special la cap. Cand fac sport parca m-am spalat pe cap, asa de tare transpir. Beau f. multa apa in general, si urinez f. des.
Multumesc inca odata pentru informare si ajutor.

Cu stima,
Cristian Butnaru
0
27-07-2017, ora 16:02
paulin
Nu este medic/terapeut
paulin
buna! am 23 ani iar de cateva luni, poate un an simt dureri, uneori surde, difuze, alteori cu caracter intepator, in zona toracelui. Pentru ca am aveam si o tuse seaca am mers si am facut 2 radiografii pulmonare, pe care nu s-a decelat nimic patologic, poate doar un desen vascular accentuat, dupa cum zicea medicul..tusea a trecut, dar am ramas cu durerea care nu stiu de ce natura este..probabil osteo-musculara...Ma simt ca un batran, parca sunt legat cu sarma si stau sa ma desfac, asta e senzatia.. Mentionez ca senzatia de "dezmembrare" apare mai des spre seara, in restul zile nu resimt atat de intens durerea, dar un disconfort tot este.De exemplu daca fac o inspiratie fortata ma doare parasternal stanga, pe la nivelul coastei a 4-a..dar nu numai, e un fel de durere difuza, disconfort, etc...am facut ANA si ANCA, negativ ambele, am facut si factorul reumatoid, negativ...ASLO in limite normale, testul pentu Boreilla este negativ...nu am scazut/crescut in greutate dramatic in ultima perioada...Am mai fost la un internist care a zis ca e de la anxietate, ceea ce ma indoiesc pentru ca nu stau toata ziua sa ma gandesc la asta...am mai avut disconfort in lojele renale, disconfort abdominal, parca borborismele sunt mai accentuate..scaunul cateodata mai slab colorat...cateodata simt in dreapta abdomenului ca si cum as avea aer in intestin...Urina tulbure din cand in cand, la sumarul de urina proteinele au fost 30...la eco abdominal nu s-au decelat modificari patologice...Mai pot adauga oboseala accentuata, deficit de atentie..De asemenea ma dor si oasele de la maini.picioare, intr-adevar ma simt ca un batran..Daca ati mai intampinat astfel de probleme va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!
0
08-03-2018, ora 11:46
AdrianCF
Nu este medic/terapeut
AdrianCF
Salut Paulin. Ai reusit sa afli ce problema ai si cum sa scapi de ea?
Sufar de aceleasi simptome + altele de peste 1 an (amorteli, dureri musculare cervical, torace, lombar, maini, picioare, cap, parestezii, senzatie de curenti, slabiciune musculara, probleme de vedere, etc). Am facut 7 RMN, 2 EMG, EKG, Doppler, CT, analize sange (de peste 6.000 lei), Borelia, Hepatita, miastenia gravis, etc. - toate negative. Am fost de multe ori la neurologie, neurochirurgie, ortopedie, reumatologie, cardiologie, interne, recuperare medicala (in privat si in spital).
Diagnostice infirmate: scleroza multipla, tumora craniana, polineuropatie, poliradiculonevrita, tbc articular, boala de tesut conjunctiv, miozita, etc.
Stau greu pe scaun, deabea stau in pat (amorteste spatele sau partea pe care stau stanga/dreapta). Cu greu stau in picioare sau sa urc/cobor scarile. Deabea desfac dopul de la sticla de apa...
Acum, dupa 1 an, se gandesc ca 'probabil' ar fi o fibromialgie dar nu au pus un diagnostic clar.

Daca ai reusit sa rezolvi problema prin care treci, te rog sa-mi spui cum ai facut ca sunt disperat in a gasi o solutie.
Multumesc!
0
04-11-2022, ora 21:21
virgil.alex
Nu este medic/terapeut
virgil.alex
Salut, ati reusit sa aflati un diagnostic ? ma confrunt cu aceleasi simptome si simt ca o iau razna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •